אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פורטוגל


 ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו

אנוסי פורטוגל: הניסיון של ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו

מאמר שני בסדרה: אנוסים ברחבי העולם מגלים את שורשיהם היהודיים ושבים ליהדות. אופורטו צפון – מערב פורטוגל. הניסיון של ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו לחדש חיים יהודיים באופורטו. לאחר מלחה"ע הראשונה החליט הקצין הפורטוגזי ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו, מצאצאי האנוסים, שהיה בעל אותות גבורה מבריטניה ופורטוגל, ונחשב לגיבור לאומי בפורטוגל, לפתוח במבצע החזרת הנוצרים החדשים ליהדות. הוא אף נסע לצפון אפריקה כדי להתגייר ולשוב ליהדות באופן רשמי. לארתורו קרלוס דה בארוס באסטו נודע על מוצאו היהודי עוד בהיותו בן 10, מפי סבו. עם שובו לפורטוגל לאחר המלחמה הוא החל במאמצים להחזיר את צאצאי האנוסים ליהדות.

דגל העיר בלמונטה

אנוסים ברחבי העולם: אנוסי פורטוגל חלק א

אנוסים ברחבי העולם מגלים את שורשיהם היהודיים ושבים ליהדות. מאמר ראשון בסדרה: אנוסי פורטוגל. אימת האינקוויזיציה הולכת ודואכת וצאצאי האנוסים ברחבי העולם מחפשים את שורשיהם היהודיים ומקימים קהילות ברחבי העולם. מאות שנים לאחר שיהודי פורטוגל אולצו להתנצר, מתברר שאנשים רבים שהם קתולים כיום עדיין נקראים "ג'ודיאוס". כנראה, שלא רק בני המשפחות האלה עצמן אלא גם הסביבה זוכרת את מוצאם. מסתבר גם שלאורך השנים בהן עשו הכנסייה הקתולית והאינקוויזיציה כמיטב יכולתם למחוק את זכר היהדות בפורטוגל, היו מדי פעם גילויים של הישרדותה של היהדות.

ביתו הנטוש של מנדס הופך למקום של הוקרה והכרת תודה

ביתו הנטוש של מנדס הופך למקום של הוקרה והכרת תודה

ביתו הנטוש של אריסטידס דה סוסה מנדס, דיפלומט פורטוגזי שעזר לאלפי יהודים להינצל מציפורני הנאצים היה למקום של הוקרה והכרת תודה. לי שטרלינג הוא צאצא של זוג הורים שניצלו בזכותו של מנדס והגיעו לניו יורק והוא החליט לבוא לפורטוגל כדי ללמוד כיצד הציל מנדס את משפחתו. לי גילה בארכיון פורטוגזי שאחותו הייתה מאושפזת 6 שבועות בבית חולים בפורטוגל לפני שמתה. שטרלינג הגיע עם קבוצה של 40 איש מארה"ב לפורטוגל כדי לאתר את העבר של משפחותיהם. הם רצו, בהזדמנות זו, להביע הוקרה והכרת תודה לאדם שהציל את חיי הוריהם: אריסטידס דה סוסה מנדס.

הנצפים ביותר

.