אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מלחמת האזרחים האמריקאית


כרזת בחירות נגד לינקולן

מערכת הבחירות לנשיאות ופרישת 11 המדינות מהיוניון

סדרת מאמרים: מלחמת האזרחים בארה"ב- מאבק בין שתי ציביליזציות ( 1861 – 1865). מאמר שלישי: מערכת הבחירות לנשיאות – 1859 ופרישת 11 מדינות דרומיות מהיוניון ב- 1860/1. להחלטת ביה"מ העליון בעניינו של דריד סקוט היו, כאמור, השלכות מרחיקות לכת. עפ"י החלטה זו היו פקודת הצפון- מערב ופשרת מיזורי בלתי- חוקיות. בו- זמנית התנהלו בקנזס ונברסקה מהומות דמים. הדרך היחידה לצאת מהתסבוכת הייתה להכניס תיקון לחוקה. אברהם לינקולן היה עו"ד צעיר מאילינוי. הוא נבחר מטעם המפלגה הוויגית לבית הנבחרים של אילינוי

דרד סקוט - מלחמת האזרחים: השלבים בהתפתחות המחלוקת על בעיית העבדות

מלחמת האזרחים: השלבים בהתפתחות המחלוקת על בעיית העבדות

מלחמת האזרחים בארה"ב- מאבק בין שתי ציביליזציות ( 1861 – 1865). מאמר שני - השלבים בהתפתחות המחלוקת על בעיית העבדות. בתקופת השלטון הבריטי היה הריכוז העיקרי של העבדים בדרום. בצפון היה מספרם נמוך והם הועסקו בעיקר בשירות בבתי עשירים. אבל, רוב הסוחרים שעסקו ביבוא עבדים מאפריקה המערבית היו מהצפון. הרטוריקה במאבק נגד הבריטים העלתה למודעות הציבור את הסתירה והצביעות שבין דרישת הלבנים במושבות לשוויון זכויות במסגרת האימפריה הבריטית ובין קיומה של העבדות.

דגלי הצפון והדרום - מלחמת האזרחים בארצות הברית- מאבק בין שתי ציביליזציות

מלחמת האזרחים בארצות הברית- מאבק בין שתי ציביליזציות

מאמר ראשון בסדרה: ההבדלים מבחינה כלכלית בין החברה בצפון ובדרום: חברה עירונית – תעשייתי לעומת חברה חקלאית סמי- פאודלית. מלחמת האזרחים המוכרת יותר בשמה כמלחמת הצפון נגד הדרום, הייתה, למעשה מאבק בין שתי ציביליזציות. המלחמה לא פרצה בשל שאלת העבדות במובנה הצר של המלה. הוויכוח על העבדות היה חלק ממחלוקת עמוקה בנושאים כלכליים, חברתיים, פוליטיים ותרבותיים בין הצפון לבין הדרום. מלחמת האזרחים פרצה משום שבצפון ובדרום התפתחו שתי חברות שונות זו מזו תכלית שינוי, ובעלות אופי ואינטרסים שונים.

נמצאה אוניית קיטור שנבנתה במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית

נמצאה אוניית קיטור שנבנתה במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית

שרידים של אוניית קיטור, ה- SS United States , שנבנתה במלחמת האזרחים האמריקאית במאה ה-19 נמצאה לאחרונה בחופי דרום קרולינה בעומק של כמה מטרים מתחת לפני המים. הספינה הושקה ב-1864 וב-1881 היא נעלמה ב-Cape Romain. מספר רב של שרטונות שמגיעים עד לכ-10 ק"מ מהחוף הופכים את השיט באיזור לתובעני ומסוכן וספינות נוספות שקעו במצולותיו. כלי שיט נוספים שטבעו בנתיב זה כוללים את הצוללת ממלחמת האזרחים האמריקאית ה- H.L. Hunley ואת ספינת המבריחים ה- SS Ozama.

נאום גטיסבורג / אברהם לינקולן - נוסח עברי

נאום גטיסבורג / אברהם לינקולן - נוסח עברי

"עכשיו הוא שייך לדורות," אמר שר המלחמה אדווין סטנטון בשעה 7:22 בבוקר יום ששי, ה-15 לאפריל 1865. רק לפני ששה ימים הסתיימה מלחמת האזרחים, וכחודש קודם לכן נבחר הנשיא לכהונה שנייה. הרוצח – מין תערובת של יגעל אמיר וד"ר ארור גולדשטיין במהדורה אמריקנית – ארב לו באולם התיאטרון לשם הלך הנשיא עם רעייתו בפעם הראשונה אחרי שנים רבות שלא יצאו לבלות. תשע שעות נאבק על חייו כשגופו הגבוה מוטל באלכסון על מיטה קטנה במלון אליו הובהל מהתיאטרון שמעבר לרחוב. עכשיו, אייברהם לינקן – שבשפה העברית התקבע בשם אברהם לינקולן – כבר לא היה שייך לאנשים שסבבו אותו אלא להיסטוריה.

הנצפים ביותר

.