אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

משפטי נירנברג


יומן רוזנברג: התגלה מסמך היסטורי נדיר שעוסק במשטר הנאצי

יומן רוזנברג: התגלה מסמך היסטורי נדיר שעוסק במשטר הנאצי

גילוי מסמך היסטורי נדיר עשוי לשפוך אור חדש על הרייך השלישי בגרמניה ושואת יהודי אירופה. הבנתנו את ההיסטוריה של הרייך השלישי ושואת היהודים עשויה להשתנות לגמרי עם גילוי יומנו בן 400 העמודים של אלפרד רוזנברג, אחד ממקורביו של אדולף היטלר ובין המתכננים הבולטים של הפתרון הסופי ליהדות אירופה. רוזנברג נמצא אשם בפשעים נגד האנושות במשפטי נירנברג והוצא להורג בסתיו 1946 ביחד עם עוד תריסר בכירים נאצים. היומן עוסק בשנים 1936-1944. מרבית הדפים כתובים בכתב ידו של רוזנברג.

60 שנה ל-משפטי נירנברג - אלברט שפאר

אלברט שפאר: נטילת אחריות אישית ומיניסטריאלית

זהו מאמר נוסף של אריה קיזל לרגל 60 שנה למשפטי נירנברג. במאמר הקודם תיארנו את התנהגותו של הרמן גרינג במשפט. התחנות שעבר אלברט שפאר אל ספסל הנאשמים במשפט נירנברג עברו דרך מוקדי הכוח המרכזיים של הממשל הנאצי. שפאר היה אדריכל צעיר כאשר בשנת 1930 התחיל להיות מושפע, כרבים מן הצעירים בימים ההם, מן הקסם השטני של היטלר. הכישרון הארכיטקטוני שלו משך את תשומת לבו של הפיהרר שביקש לראות בשפאר התגשמות חלומותיו. "אדריכלות גרמנית מקורית מעל לכל", כדברי היטלר.

60 שנה למשפטי נירנברג - הרמן גרינג

ללא חרטה, ללא בקשה סליחה

לפני שהועבר לנירנברג, בספטמבר 1945, שהה גרינג[1] חמישה חודשים בכלא מונדורף (mondorf), שם טופל בידיהם של הפסיכיאטרים ד"ר קליי (kelley) וד"ר מילר (miller). הם הצליחו להביא לירידת משקל לא מבוטלת בגופו של הרמן גרינג, מ- 280 פאונד ל- 220 פאונד וכן לגרום לכך שלא ייטול יותר כמויות גדולות למדי של כדורי פאראקודאין [2] וזריקות מורפיום שאליהן התמכר בתקופת המלחמה.[3]

הנצפים ביותר

.