אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טכנולוגיה


בתמונה: הוגו ויבינג מגלם את הסוכן סמית' בסרט

שלטון המכונות

בכל מקום שבו אנו נמצאים, אנו מוקפים בשכפולים. היום לא מסתפקים בשכפול מפתחות או שיבוט כבשים. מייצרים שירים, בגדים, חלונות ראווה, רשתות מזון מהיר ואפילו דעות של אנשים על תרבות ועל החיים – בשיטת "גזור והדבק".

Thomas Davenport (9 July 1802 – 6 July 1851)

תומאס דייבנפורט – הסטארט אפ החשמלי הראשון

דייבנפורט זכה לתהילה זמנית והציב מעבדה וסדנה ליד "וול סטריט" בתקווה למשוך משקיעים לפיתוח המצאתו. כדי לשווק את המנוע דייבנפורט ייסד עיתון משלו בענייני אלקטרומגנט ומכניקה. מכונות הרוטציה של העיתון פעלו כמובן בעזרת מנוע חשמלי.

מצע לגידול סחלבים בהתאמה לאקלים המקומי מתוצרת הארץ פותח בטוף מרום גולן

לראשונה בישראל - מצע לגידול סחלבים בהתאמה לאקלים המקומי מתוצרת הארץ פותח בטוף מרום גולן

רובוט, רובוטיקה

ההשלכות האתיות הרבות של התפתחות הטכנולוגיה

הדור החדש של הרובוטיקה יעניק יותר ויותר אוטונומיה ויכולת תגובה ללא תכנות מוקדם, מה שמסבך את הדיונים הנוכחיים על רובוטיקה.

משחקי וידיאו פולשים אל העולם האמיתי

משחקי וידיאו פולשים אל העולם האמיתי

הפעלת כפתור הכיבוי של משחק הווידיאו לא תסיים את המשחק. אנשים ממשיכים לחשוב על המשחק ועלולים לחוות אותו בעולם האמיתי. מחשבות על מהלכי משחק קופצות לתודעה ותמונות מהמשחק מופיעות על מסך הוידיאו הנפשי. שחקנים מגיבים לגירויי העולם האמיתי, כאילו היו גירויי המשחק. במחקר שניתח את תגובות והתנהגויות האנשים המכורים למשחקי מחשב, נמצא כי אנשים ממשיכים לחשוב על משחקים כאשר הם עסוקים לכאורה במשימות אחרות, ולעיתים קרובות הם מגלים רעיונות חדשים הקשורים למשחק, תוך כדי התעסקות בפעילות היומיומית, אותם הם מיישמים כשהם שבים לסביבת המשחק

טכנולוגיה ותרבות - הקשרים וזהויות

טכנולוגיה ותרבות - הקשרים וזהויות

טכנולוגיה ותרבות הינם מושגים שהולכים בד בבד בעולם שבו המדע והטכנולוגיה מצעידים את האנושות. מאמר זה מנסה לענות על שאלות כמו האם תרבות משפיעה על הטכנולוגיה או האם הטכנולוגיה משפיעה על התרבות; האם הטכנולוגיה מטשטשת זהויות תרבותיות? האם שינויים תרבותיים תורמים לפיתוח המדע? מה היה קודם: הטכנולוגיה או התרבות? החיכוך בין פיתוח טכנולוגי ושימור ערכים תרבותיים, ובפרט האופן בו משפיעה הטכנולוגיה על השינויים החברתיים והתרבותיים, הוא מקור גדול למחלוקת בין יצרני טכנולוגיה לבין מומחים אנתרופולוגים.

המצאת הטרנזיסטור

ב 1928 נרשם לראשונה בגרמניה פטנט על עקרון הטרנזיסטור. מאחורי הפטנט עמד מדען בשם יוליוס אדגר ליליאנפילד. שש שנים מאוחר יותר, ב 1934, פיסיקאי גרמני – ד"ר אוסקר הייל (Oskar Heil) – רשם פטנט טרנזיסטור נוסף. אולם, אף אחד מהפטנטים לא נוצלו לבניית מכשיר ממשי. בדצמבר 1947, האמריקאים וילאם שוקלי (William Shockley), ג'ון בארדין (John Bardeen) וולטר ברטין (Walter Brattain) בנו לראשונה טרנזיסטור מטעם מעבדות בל כמענה לטכנולוגיה שהתבססה על שפורפרות ואקום שלא הייתה מספיק יעילה לשימושים מתקדמים כמו מערכות ראדאר. לאחר מכן, חברת בל החלה בפס ייצור של טרנזיסטורים מטעם Western Electric, פנסילבניה.

מיקרוגל - כיצד הוא פועל?

תנורי מיקרוגל נהנים מפופולאריות רבה בעשרים השנה האחרונות משום שהם מבשלים אוכל במהירות גבוה ובזמן מועט. יתרה מכך תנורי מיקרוגל יעילים מאד בגלל חסכנותם באנרגיה. זה הודות לעובדה שהם מחממים בדרך כלל רק את המזון ושום דבר אחר פרט לו.

חיים מהונדסים

חיים מהונדסים

הבדל מרחיק לכת קיים בתפיסת החיים של אדם היום ולפני כמה מאות שנים. אך גם אפילו לפני כמה עשרות שנים. בעיקר, איבדנו את היכולת לחיות את החיים במתכונתם הראשונית, הגולמית. ואנו משלמים מחיר בעבור ההינדוס והתיעוש שהכול כמעט עובר עד שהוא מגיע אלינו. היום הריח הוא כבר לא אותו הריח, המראה של הפרי אינו אותו מראה, אך זה ידוע. השמיים אינם בהירים ושקופים כמו השמיים של פעם (זיהום האויר) והכוכבים לא זוהרים כמו פעם (האויר פחות צלול). הכול הפך דהה היותר מחד, ואגרסיבי ועתיר בגירויים מאידך.

הרכב של ניקולה ג'וזף קוניו

חוט שני מתחבורת העבר לתחבורת העתיד

הגלגל נחשב לאחת ההמצאות או התגליות הטכנולוגיות החשובות של האנושות. ארכיאולוגים מעריכים שעגלות רכובות על גלגלים נבנו כבר לפני כ- 7,000 שנים, אך נדרשו כחמישים מאות עד שהרומאים פרסו תשתית רחבה שנדרשה לשרת את הגלגל כאמצעי תחבורה יעיל. נראה כי טכנולוגיית הגלגל לא הייתה מספקת כדי להפוך למכשיר תחבורתי עממי מוצלח – נדרשה גם חכמה מדינית וחברתית. הזמן הממושך שחלף בין קיום הטכנולוגיה ליישומה הציבורי הוכיח כי תבונה מדינית או חברתית היא לעיתים נדירה או קשה לביצוע מתבונה טכנולוגית

שלטון הטכנוקרטיה אל מול פוטנציאל התודעה

שלטון הטכנוקרטיה אל מול פוטנציאל התודעה

אין ספק שבני אדם מוגבלים ביכולת התפקודית שלהם, למשל, ברמה הפיסית איננו יכולים לעוף, או בהליכה או ריצה, אי אפשר לנוע מעבר למהירות מסוימת. אך האדם המציא טכנולוגיות שמאפשרת לו לעקוף מגבלות אלו;. עבור תעופה המציאו מטוסים ועבור ריצה או הליכה המציאו מכוניות. ואילו את האוקיינוסים אפשר לחצות בעזרת ספינה. הטכנולוגיה גם מאיצה מהירויות כל הזמן; (מהירויות שיא באינטרנט) ובכך להגיע כמעט לכל מקום בלי לקום מן הכורסא. אנו מאוד גאים ביכולת הטכנולוגית שלנו ולא זו בלבד אלא שאיננו יכולים לדמיין חיינו בלעדיהן. וזה מרחיק לכת עד כדי התמכרות להם.

נורברט וינר: היחס לטכנולוגיה ולאחר המכאני באסכולה הקיברנטית

נורברט וינר: היחס לטכנולוגיה ולאחר המכאני באסכולה הקיברנטית

מאמר מניפסטי זה מבוסס על רפרט שניתן בשיעור בקורס "תיאוריות בתקשורת" ויצא מרעיונותיו של אבי האסכולה הקיברנטית נורברט וינר. אותו הקורס ניתן על סמך אותו המאמר רפרט נוסף שדיבר על "חוסר האנושיות" שיוצרים רעיונות מעין אלה בעולם המודרני. אני מחזיק בנקודת מבט מנוגדת וטוען שאם נצא מרעיונותיו של וינר בנושא יש לפרש את המושג "אנושות" בצורה רחבה יותר משנעשה עד כה

כוכבים טכנולוגיים נולדים

תחרויות טכנולוגיות

טכנולוגיות מידע, תנועה ובעיית האח הגדול

בשנים האחרונות משתכללות בקצב מואץ מערכות מידע ותקשורת ניידות, ויישומים של מערכות אלה הולמים את מערכות התנועה והתחבורה ומוסיפים להן ערכים חדשים. תשתית אנטנות אלחוטיות בפריסה רחבה ומערכות תקשורת לוויינים, בשילוב עם מכשירי תקשורת ומידע ניידים, מעניקים אפשרויות וכלים חדשים ליצור קשר של הזרמת מידע דו-כיווני בין כלי רכב הנמצאים בתנועה לבין העולם החיצוני.

גשר בין קידמה לשמרנות וטכנולוגיות תחבורה

"natura nihil facit per saltum" - "הטבע אינו פועל בקפיצות". שינויים טבעיים וטכנולוגיים מתרחשים בהדרגה עקב בצד אגודל - בדרכים התפתחותיות - אבולוציוניות, ולא בקפיצות דרך מהפכניות - רבולוציוניות. נדמה שבמאות האחרונות קצב התקדמות האבולוציה הטכנולוגית מהיר הרבה יותר מקצב התקדמות האבולוציה החברתית. האנושות חוותה את "המהפכה התעשייתית" ואת "מהפכת המידע", וסביר להעריך כי זרימה מהירה של מידע תניב בעתיד הקרוב שינויים מואצים בתחומים טכנולוגיים רבים נוספים.

מסע בלשי בעקבות החומר

העולם שמסביבנו בנוי מאטומי יסודות, שחברו להם יחדיו ליצירת חומרים שונים, בעלי מגוון עצום של תכונות ויישומים. כבר משחר תולדות המין האנושי עשו בני האדם שימוש בחומרים. התפתחויות טכנולוגיות, מהכנת כלי אבן בעת העתיקה ועד לשיגור מעבורות לחלל בימינו, נלוו מאז ומעולם לפיתוחם של חומרים ותהליכים חדשים.

הנה באות המכוניות החשמליות

לרגל חציית קו ה-60 דולר לחבית נפט הנה סקירה על האופציה שלא נוסתה מספיק, ובראש ובראשונה בידי ישראל, הזקוקה לאנרגיה חלופית לנפט: האופציה של המכונית החשמלית. בשנים האחרונות הולכת ומתבררת עובדה שהייתה ידועה זה שנים רבות אך לא הופנמה כמעט כלל: כמות הנפט בעולם סופית ומתכלה ותיעלם לחלוטין בעוד כמה עשרות שנים.

הנצפים ביותר

.