אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רחל המשוררת


המשוררת רחל

עיון בשיר עץ אגס של המשוררת רחל

עוד לפני שהשיר נקרא, הוא נקלט במבט צילומי בעינו של הקורא כשיר פשוט, כי הוא קצר וגם מבנהו פשוט: השיר הוא בן שני בתים שווים בגודלם וזהים בהגדרתם התחבירית: הבתים הם בני חמש שורות ובכל בית מצטרפות השורות למשפט אחד. להרגשת פשטותו של השיר תורמת גם העובדה שהשיר חושף מיד בתחילתו את הרגע הריאליסטי-קונקרטי שהוליד אותו – "אדם מקיץ משינה ורואה מול חלונו עץ אגס מלבלב". מאחר שבזיכרונו של הקורא גנוזה תמונת מראהו המרהיב ומשובב הלב של עץ האגס המלבלב באביב בבת-אחת עם שפע פרחים לבנים-ורדרדים.

רחל המשוררת - היכן הבית?

רחל המשוררת - היכן הבית?

את רחל המשוררת אין צורך להציג. ספר שיריה הפך לספר פולחני. על קברה בנוף המשקיף לכנרת הצמידו את הספר באזיקים. השאלה היא מדוע הקבר הפך לאתר עלייה לרגל ומדוע אין לרחל המשוררת בית שבו יוכלו לבקר ולצפות בתמונות חייה. לעיין במכתביה, למצוא משהו ממנה כדי לחוות מעט ממה שהיה סביבה. לא אל תלכו לחפש, אין לרחל המשוררת בית שאפשר לבקר בו, מלבד מפעל ההנצחה של בן הדודה אורי מילשטיין לא תמצאו מקום שייחד פינה לרחל המשוררת. אם תסעו לבקר בעולם הגדול תמצאו מקומות רבים שבהם חולקים כבוד למשוררות ולסופרות תוך הקדשת נקודות ציון בביוגרפיה שלהן מבחינה גיאוגרפית.

רחל המשוררת: מעצבת האליטות חלק ד

18. הלב שנתעה במדברל"ברית הכּרותה" צבאות הימים יכלו גם יכלו. לעולם הזיכרונות שבו נאחזה רחל בשנות קמילתה, לתקוותה להשתתף ביצירת טיפוס יהודי חדש, לא יכלו צבאות הימים, גם אז, בחבּרה את השיר הזה, וגם בעת כתיבת שורות אלה, שבעים שנים לאחר-מכן. זה סוד קסמה של רחל: היא ביטאה בשיריה את מאוויי העם היהודי בעידן הציוני שלו.לעומת זאת, צבאות הימים יכלו לברית המדומה בינה לבין זלמן שזר, והיא ביטאה זאת בשירים אחדים. כי שזר והאחרים הניחו לה לגסוס לאִטה, בהיותם עסוקים עד למעלה ראש בעצמם ובמאווייהם. את העיסוק הזה הם כינו: שליחות לאומית-ציונית.

נאום באירוע - בית לרחל המשוררת

מחווה לרחל המשוררת ביום הולדתה יום רביעי 20 בספטמבר 2006שעה

עיון בשיר -זמר- ל-רחל המשוררת

האהבה כאחדות הניגודים

רחל המשוררת

השיר זמר הוא שיר אהבה. הוא קצר ומלודי, והלחן המתלווה לו מוכר לרבים, קליט ומתנגן בחופשיות. לכאורה שיר זמר, פשוטו כמשמעו. למעשה זהו שיר מורכב המתאר את פניה הרבות של האהבה.

זֶמֶר

הנצפים ביותר

.