אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ברית המועצות


The Noise of Time / Julian Barnes

רעש הזמן / גוליאן בארנס

הספר המצוין והקטן הזה, שכתוב בגוף שלישי, עוסק בכוח (של המשטר הקומוניסטי ברוסיה, ובארנס לא מכנה את המשטר "משטר" או נ.ק.ו.ד, או קג"ב, אלא Power, P כאות גדולה בכל פעם שהוא מוזכר), באמנות ובהשפעה של זה על זה, גבולות האומץ ואולי הפחד, יושרה ומצפון. למעשה הוא עוסק בשלושה רגעים מהותיים בחייו של המלחין דמיטרי דמיטרייביץ שוסטקוביץ'.

ניקיטה סרגייביץ' חרושצ'וב  15 באפריל 1894 - 11 בספטמבר 1971)

מדיניות החוץ של חרושצ'וב מול גורבצ'וב

מדיניות החוץ של חרושצ'וב הייתה דואלית. מצד אחד היא הכילה מאפיינים של מתינות – רעיון הדו קיום בשלום – ומצד שני עקרונות של הליכה על הסף – משבר ברלין ומשבר הטילים בקובה. להלן מדיניות החוץ הרוסית בתקופת חרושצ'וב על פי חלוקה לקטגוריות.

זוקוב 1944

ניתוח זכרונותיו של מרשל זוקוב

מרשל גיאורגי קונסטנטינוביץ' ז'וקוב היה ראש המטה הכללי של הצבא האדום ב-22 ביולי 1941, היום בו החל "מבצע ברברוסה". הוא כתב ספר זכרונות על חייו, ובו הוא מתאר את התקופה שלפני המלחמה, ובעיצומה. הבה ונעבור על הספר, וננסה לקבל מבט כיצד רואה ז'וקוב את המערכה. ננסה לנתח את דבריו, כדי לצרפם לתמונה הכוללת.

דגל ברית המועצות

התפרקות ברית המועצות

במרץ 1985 התמנה גורבצ'וב למזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית בברית המועצות. תקופת גורבצ'וב מסתמנת כמפנה רדיקלי במדיניות הפנים והחוץ הסובייטית שמגיע לשיאו במהפכות במזרח אירופה של 1989 ונפילת חומת ברלין, בשינוי מהותי של היחב"ל ויחסי הגוש המזרחי והמערבי ולבסוף בסיום המלחמה הקרה ובהתמוטטותה של ברה"מ. כיצד ניתן להסביר את התמורה הזאת בפוליטיקה הבינ"ל שכמעט ואין לה אח ורע בהיסטוריה האנושית?

מעורבות ברית המועצות במזרח התיכון

לא בכדי התבססה הגישה האמריקאית הכללית בנוגע למעורבות הסובייטית במזה"ת על התחושה שברה"מ מנסה לנצל את הסכסוך הערבי ישראלי על מנת לדחוק את רגלי המערב מהאזור. המאמר יסקור את המעורבות הסובייטית במזרח התיכון מאמצע שנות ה 50 ועד לתחילת שנות ה 70 ויבחן באם הייתה אמת בחששות האמריקניות מפני המהלכים הרוסים.

הנאום הסודי של חרושצוב

הנאום הסודי של חרושצוב

והנה, ביום האחרון של הועידה, בליל בין ה-24 ל-25 בפברואר, נשא חרושצ'וב נאום, המכונה מאז "הנאום הסודי". כל הצירים של הארצות האחרות, מלבד בריה"מ, הוצאו מהאולם, כך שנשארו בו רק 1500 הצירים הסובייטיים. ואז הטיל חרושצ'וב פצצה שהדהדה אז ומאז בכל העולם: הוא נאם נאום בן ארבע שעות, ובו תיאר את סטאלין כרוצח אכזרי, שחיסל קומוניסטים נאמנים למפלגה על לא עוול בכפם, שהגלה עמים שלמים מאיזור הקווקז ועקר אותם ממולדתם, שגרם לשפך דם מיותר במלחמת העולם השניה, על ידי החלטות שגויות, שטיפח סביב עצמו פולחן אישיות הנוגד את התורה המרכסיסטית.

התפתחות ממשל קנדי וג'ונסון

התפתחות ממשל קנדי וג'ונסון

על מנת להבטיח את בטחונה הלאומי של ארה"ב האמין ממשל קנדי בהמשכיות של מדיניות הבלימה, כלומר מדיניות שתמנע מהגוש הקומוניסטי (ברה"מ או סין באסיה) לשלוט על שטחים נרחבים. ממשל קנדי ראה בעולם המתאפיין בחד-גוניות קומוניסטית כסכנה לארה"ב. לפיכך, על האחרונה לתמוך בעולם רב-גוני ולא באוניברסאליזם. מאזן הכוחות בעולם הוא שברירי. עוצמה נמדדת לא רק במונחים חומרים אלא גם במונחים פסיכולוגים – תפיסתיים – נכונות לפעול ואמינות של הרתעה. שינוי מזערי במאזן הכוחות בעולם עלול להוביל להחלשות כושר העמידה מבחינה פסיכולוגית של כוחות העולם החופשי ולגרור עמו תהליך שרשרת עם תוצאות הרסניות לביטחונה של ארה"ב.

משבר הטילים בקובה אוקטובר 1962

משבר הטילים בקובה אוקטובר 1962

קובה הייתה בעלת חשיבות עצומה לארה"ב בגלל הקרבה שלה לחוף האמריקאי ובגלל אינטרסים כלכליים שתעשייה הקובנית (בעיקר תעשיית הסוכר) מ 1898, בעקבות מלחמת ארה"ב –ספרד, הייתה קובה תחת השפעה אמריקאית. ארה"ב לא יכלה להשלים עם השתלטות קסטרו על האי בינואר 1959 מכמה סיבות עיקריות: 1) הלאמה קובנית של התעשייה והחקלאות שפגעה באנשי עסקים אמריקאים.   2) חיזוק היחסים של קובה עם ברה"מ ( יחסים רישמיים נוסדו בקיץ 1960) – ארה"ב לא יכלה להשלים עם חדירה רוסית למה שנחשב החצר האחורית שלה.

גאדיס והתפרקות ברית המועצות

התמוטטותה של ברית המועצות וסיומה של המלחמה הקרה בסוף שנות ה-80 נחתו כרעם ביום בהיר על הצמרת הפוליטית והאקדמית של העולם המערבי. לאירועים אלה שהיו מן החשובים במחצית השנייה במאה ה-20 הועלו – ועוד יועלו – הסברים רבים, ומשמעותם והשלכותיהם נדונו – ועוד יידונו – בהרחבה במחקר

הנצפים ביותר

.