אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מנהיגות


כיצד להיות מנהיג ראוי

כיצד להיות מנהיג ראוי

מנהיגים אמיצים יודעים שאינם שווים מאומה ללא הצוות שלהם, והם מוכנים להודות שאינם יודעים הכול. הם מבינים שלעיתים החלטותיהם תהיינה לא פופולאריות, ובכל זאת הם בוחרים להוביל ללא קשר.

שמחה ליבוביץ: מנהיגות בלב המדבר

שמחה ליבוביץ: מנהיגות בלב המדבר

שיחה עם ד"ר שמחה ליבוביץ על מנהיגות כמודל לחיקוי, על הדרך לאיכות שירות – ועל העצמת עובדים בנוסח משימות "הישרדות". סיפור על סדנאות שיווק בלב המדבר, איך לוקחים מזה 'צידה לדרך' לאתגרים לעתיד. משך שנים היה שמו של ד"ר שמחה ליבוביץ מוכר, כמי שכיהן בתפקיד מנהל המרכז למנהיגות נאות קדומים. שמעתי פעם את דבריו – ושמתי לב שטרח לשוב למשוואה מאד מיוחדת. בדבריו הצביע ד"ר ליבוביץ על הקשר בין שלושת הקודקודים: איכות – מחיר – שירות. ד"ר שמחה אסף ליבוביץ הוא שם דבר בנושאים שקשורים בייעוץ ובהובלה של תכניות למנהיגות, לניהול, לפיקוד.

כהנים ונביאים או רק הליכוד יכול

במאמרו "כהן ונביא, מתאר אחד העם את משוואת הכוחות הפוליטיים/ אידיאולוגיים בתיאור הפיסיקאלי של "מקבילית הכוחות". ה"נביאים" (ה"נביא" המקורי הוא משה) הם המנהיגים האידאולוגיים שלהם דרך ברורה וחדה, והם מתוארים כווקטור בעל כיוון מוגדר. כשיש שני וקטורים כאלה, לפחות, נוצרת מקבילית כוחות והגוף עליו פועלים הכוחות ינוע בכיוון האלכסון של המקבילית, כלומר בכיוון הכוח השקול. ה"כהנים" (והמקור הוא אהרון, אחי משה) הם המנהיגים הפרגמטיים שתפקידם ההיסטורי הוא להוביל את העם בכיוון הכוח השקול, כיוון הפשרה ולייצב את המצב לבל יתנודד בין הקטבים השונים.

ניהול, מנהיגות וחזון: טלי ושלמה בורלא - ראיון

ניהול, מנהיגות וחזון: טלי ושלמה בורלא - ראיון

ניהול, מנהיגות וחזון: לשים את האגו בצד. טלי ושלמה בורלא, צמד בחיים ובעסקים. פגשתי אותם בקורסים לניהול ולשירות – ודי התפעלתי מן הגישה המקורית, מן התרגילים המיוחדים...תמיד אנו מדברים על איך לצאת מהקופסה. כאן ראיתי במו עיניי איך עושים זאת ומלמדים ניהול נכון, שירות נכון. היום זה צו השעה לעשות למען איכות השירות, לשכנע חברות וגופים עסקיים להשקיע ביחס טוב ללקוח, בשירות טוב ללקוח. ביקשתי מטלי ושלמה בורלא לשרטט קווים לניהול טוב, לתת טיפים לניהול טוב יותר.

אנשים קטנים

בתקופה שבה מתרחשים אירועים הרי גורל, בעולם, ובאזור שלנו, מן הראוי היה שיצמחו בה מנהיגים גדולים, כאלה שיהיה בהם המיזוג של היותם ראשונים בין שווים בשלטון דמוקרטי, ואשר ישכילו להוליך את העם למרחב. לצערנו, אלה לא נמצאים בזירה הפוליטית שמשופעת באנשים קטנים, ועניינים קטנוניים. הסופר והעיתונאי בגטו לודז', יוסף זליקוביץ', כתב כי בגטו אין יהודים צעירים ויהודים זקנים. יש "יהודים קטנים ויש יהודים גדולים" .בכך ביקש לומר שגם ילדים הגיעו לזקנה בקפיצה נחשונית , בניסיון ובחוויות המרות שעברו עליהם תוך פרק זמן קצר. מבחינה זאת "יהודים קטנים" היא מחמאה. אולם המונח הזה בשפת המקור שלו ביידיש "די קליינע מענטשעלעך" אינו מחמיא כלל ועיקר.

הסתירה הבסיסית ברעיון מנהיגות יהודית

הרעיון הבסיסי, שהנחה את מייסדי מנהיגות יהודית, נבע מתוך שאיפה לשבור את אותו מעגל קסמים פוליטי המותיר את הציונות הדתית והציבור האמוני באשר הוא מחוץ למעגל ההשפעה השלטונית.

הרהורים על מנהיגות לאומית ועל צברים לא יוצלחים

יצחק

מאז רצח רבין, אנו שרויים בבעיה שטרם עמדנו על חומרתה.

בונים הנהגה או בונים עם?

בימים אלו של ערב חג הפסח, מן הראוי לברר מהי מנהיגות; מהו עם שאותו יש להנהיג, כיצד הוא נוצר ומה אמורה מנהיגות אמיתית להעניק לעם. לא בטוח שנספיק לברר הכל כאן ועכשיו, אז אולי יהיו המשכים.

דר נדיר צור: עיתונאי מזן נדיר

 ד"ר נדיר צור

העיתונאי ד"ר נדיר צור פרסם בעת האחרונה כמה ספרים.

ב-2004 הופיע הספר – רטוריקה פוליטית – בהוצאת "הקיבוץ המאוחד" בסדרה "קו-אדום".

ב-2004 הופיע מפרי עטו ספר ילדים –מי מדליק את החושך בלילות ?

ב-2005 הופיע ספר הילדים –ספר על ספרים.

ב-2005 הופיע ספר הילדים –מדוע בכה התוכי בלילות ?

אכן, יבול מרשים. ניסיתי להתחקות אחר האדם שמאחורי הספרים ולא התאכזבתי! מצאתי אישיות מעניינת, אישיות מסתגלת לשינויים ולמצבי נפש וגוף שונים לאורך מסלול החיים. וכן, רגישות לאחר.

הנצפים ביותר

.