אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מיתולוגיה הודית


גנש- אל הפיל במיתולוגיה ההודית

גנש- אל הפיל במיתולוגיה ההודית

גנשה מצטייר במיתולוגיה כבעל עור אדמדם, ולידו עכברוש. בעל שנהב אחד בלבד שבא לסמל את אחדות הבריאה, איתו מספרים שכתב את אפוס המהבארטה. יש לו ארבעה ידיים, האחת אוחזת במקל או גרזן, השנייה בחבל, והשלישית בקערת ממתקים. היד הרביעית פרוסה לפנים ועל פי האמונה הוא משתמש בה כדי להעניק ברכה והגנה למאמיניו.

חיי פי / אנג לי

חיי פי / אנג לי

סיפורו של מר פטאל הוא סיפור מדהים, אודות אומץ וסיבולת שאין מקביל להם בהיסטוריה של אניות טרופות. מעטים הניצולים אשר יכולים לטעון ששרדו זמן רב כל כך בים. ואיש מהם לא בחברת נמר בנגלי בוגר. "חיי פיי" הוא עיבוד לרב המכר של יאן מרטל, שמגולל סיפור על ילד הודי בן 16 שמהגר עם הוריו לקנדה בשל נסיבות כלכליות. הסיפור קושר את השתלשלות האירועים דרך אמונה חזקה שכנראה טבועה בו מאז ילדותו. עם האמונה הזו מנצח ושורד את המסע אפילו לצד נמר פראי טורף. בימוי: אנג לי.

טבעת המאהרגה / שמעון צבר

טבעת

טבעת המאהרג'ה, כתב ואייר: שמעון צבר, הוצאת עם עובד, תל אביב, 1965. הספר שברשותי הוא מהמהדורה השנייה שיצאה בשנת 1972, ומשם גם נסרקו האיורים המובאים כאן.

שיוה, פרוואטי , קאמה והיגל חלק ב

חלק שני של המאמר העוסק בקשר שבין המיתולוגיה ההודית לפילוסופיה של היגל

שיווה, פרוואטי, קאמה והיגל חלק א

במאמר זה אבקש לחשוף התפתחות פילוסופית בתפישה המחשבתית-תרבותית ההודית, בעזרת טקסט שבדרך כלל נהוג להתייחס אליו כחלק מהמיתולוגיה ההודית. ארצה להראות כי טקסט זה הנו טקסט פילוסופי מובהק, המדגים רעיון פילוסופי אשר מהווה תגובה לרעיונות פילוסופים שקדמו לו. כדי לחשוף רעיון זה אשתמש במשנתו של הפילוסוף הגרמני היגל.

הנצפים ביותר

.