אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מכון גנזים


חנה יעוז קסט, מלים לזכרה

חנה יעוז קסט, מלים לזכרה

בשורה מרה לכל אוהבי הספרות העברית. פרופסור חנה יעוז-קסט הלכה לעולמה. איבדנו חברה יקרה, איבדנו חוקרת דגולה. חנה יעוז הייתה מבקרת וחוקרת ספרות מן השורה הראשונה. ביום חמישי, כ"ד בניסן תשע"ד, נפטרה פרופ' חנה יעוז, וטקס ההלוויה נערך ביום שישי כ"ה בניסן. אלה הדברים שנישאו בשם אגודת הסופרים העברים.

ועידת הסופרים 1921

מכון גנזים - האוצר הלאומי

אגודת הסופרים העברים הוציאה לאור כתב עת המוקדש כל כולו לנושא מכון כתבי היד "גנזים" בעריכת ציפי שחרור. הרצל חקק כיושב ראש האגודה כתב את המבוא לחוברת, דברים בשבחו של מכון גנזים, גנזים של אגודת הסופרים העברים. מכון גנזים הוא היום אוצר כתבי היד של הספרות העברית, ארמון שכל כולו מרגליות ואבנים טובות. כשאתה מעלה על דל שפתיך את השם המיוחד הזה 'מכון גנזים' אתה חש שמולך הולך ובוקע האור הגנוז. מי שהיטיב להבין את מקומו של מכון גנזים בחיי האומה, היה חיים נחמן ביאליק.

מכון גנזים עובר בית

מדי פעם התקבלו הצעות ממוסדות בחו"ל לרכוש אוספים שונים של "גנזים", הצעות שנדחו כולן למרות מצבו הכספי הקשה של המכון. אולם, לא תמיד נשארים אוספים מעין אלה בארץ. ניתן להזכיר מקרים ידועים בהם הועברו אוספי מסמכים חשובים של סופרים ידועים לחו"ל, כמו במקרה האוסף של הביבליוגרף העברי גצל קרסל,שנרכש בידי אוניברסיטת אוקספורד לאחר ששום מוסד בארץ לא גילה בו עניין. מקרים נוספים שעוררו סערה מיוחדת במינה היו פרשת הארכיון של המשורר הידוע יהודה עמיחי, שנמכר לאחר מותו בשנת 2000 לאוניברסיטת ייל בחו"ל בידי אלמנתו, תמורת מאתיים אלף דולרים. זאת לאחר שמו"מ שניהלה עם מוסדות שונים בארץ גילה כי לא נמצא כל מוסד בארץ שיהיה מוכן לרכשו בסכומים אותם דרשה. לשם השוואה, לחלוץ הסרטים העברי נתן אקסלרוד, האחראי על סרטי "יומני גבשע" הוצעו עשרים מליון דולרים בעבור עזבונו בידי הטלוויזיה היפנית, והוא סירב. אך ספק אם רבים יגלו כיום את אותה הרוח הפטריוטית שגילה אקסלרוד במקרה זה.

הנצפים ביותר

.