אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תורת היחסות


אלברט איינשטיין: 1921

אלברט איינשטיין: מאה שנים לפרץ של גאונות

שנת 2005 הוכרזה כשנת הפיסיקה הבינלאומית. מדוע החגיגה היא דווקא בשנה זו? כי בשנת 1905, לפני 100 שנה, נתקף פקיד (יהודי) אלמוני במשרד הפטנטים השוויצרי, בשם אלברט אינשטיין, בפרץ גאונות מופלא. בתוך חצי שנה הראה אינשטיין שהאור מורכב מחלקיקים, הגה את תורת היחסות הפרטית וריסק את הספקות שנותרו בדבר קיומם של אטומים. הספק לא רע לפיסיקאי (בוגר אוניברסיטה בציונים בינוניים) במשרה חלקית, שהוריו (בשלב מסוים בילדותו) חששו שמא הוא סובל מפיגור קל.

אינשטיין: המסע הארוך לגילוי תורת היחסות הפרטית

המסע הארוך של אינשטיין לגילוי תורת היחסות הפרטית מסופר בכמה חלקים –

חלק א'

"ישיבה של שעה בחברת בחורה יפה על ספסל בפארק חולפת כמו דקה, אבל ישיבה של דקה על תנור חם נראית כמו שעה. זה היחסות".

אלברט אינשטיין.

אינשטיין לא מפרסם דבר על היחסות לפני 1905

תורת היחסות הפרטית של אלברט איינשטיין

תורת היחסות הפרטית היא אחת התורות היפות של הפיסיקה. היא פורסמה בשנת 1905, ושינתה את פני המדע במאה ה-20. במאמר זה, הכתוב בשפה פשוטה ומלווה במעט נוסחאות הכרחיות, אנסה להסביר כיצד התפתחה תיאוריית היחסות במוחו של אלברט איינשטיין, מראשיתה ועד שנודעה לעולם:מן העת שהלך והתברר כי תנועת האור היא לא רק המהירה ביותר בטבע, אלא גם קבועה, ולפיכך אי אפשר להגביר עוד את מהירותה, היה זה רק עניין של זמן עד שמישהו יעז לומר כי השקפתו של אייזק ניוטון איננה מתיישבת עם כלל האירועים המתרחשים בטבע. לא נדרשה כאן גאונות יוצאת מגדר הרגיל, כי אם פקחות רבה וזריזות מחשבה.

תורת היחסות והגבלת מהירות נסיעה

גרמי השמיים נעים במהירויות אסטרונומיות ובסדר מופתי מעורר קנאה. ההשוואה בין דלות התנועה האנושית הקרקעית לאיכות התנועה של גרמי השמיים מעוררת השתאות

מעת לעת מתעוררים דיונים בשאלות: האם יש להגביל בחוק את מהירות הנסיעה? האם אכיפת המהירות המקסימלית על ידי משטרת התנועה תורמת לבטיחות בדרכים, פוגעת בה, או שתרומתה זניחה? האם אכיפת מהירות חוקית מונעת בעיקר על ידי הרצון להעשיר את הקופה הציבורית, או להציג תפוקות מוחשיות באמצעות דו"חות משטרה?

תורת היחסות השמימית עשויה לסייע בניתוח התשובות לשאלות הארציות המעסיקות את רשויות האכיפה ואת המשתמשים בדרכים.

הנצפים ביותר

.