אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אלברט איינשטיין


אלברט איינשטיין: 1921

אלברט איינשטיין: מאה שנים לפרץ של גאונות

שנת 2005 הוכרזה כשנת הפיסיקה הבינלאומית. מדוע החגיגה היא דווקא בשנה זו? כי בשנת 1905, לפני 100 שנה, נתקף פקיד (יהודי) אלמוני במשרד הפטנטים השוויצרי, בשם אלברט אינשטיין, בפרץ גאונות מופלא. בתוך חצי שנה הראה אינשטיין שהאור מורכב מחלקיקים, הגה את תורת היחסות הפרטית וריסק את הספקות שנותרו בדבר קיומם של אטומים. הספק לא רע לפיסיקאי (בוגר אוניברסיטה בציונים בינוניים) במשרה חלקית, שהוריו (בשלב מסוים בילדותו) חששו שמא הוא סובל מפיגור קל.

אטום - הפסיכולוגיה הקוגנטיבית של התגלית המדעית

הפסיכולוגיה הקוגנטיבית של התגלית המדעית

ידע מדעי אפשר לאנושות ליהנות מפרות הקידמה בכל התחומים, בחקלאות, ברפואה, בתחבורה, בתקשורת ובמוצרי צריכה. באמצעות המדע, הצלחנו לא רק להגשים מטרות פרקטיות, אלא גם להרחיב את הידע שלנו על הסביבה המיידית שלנו ועל הסביבה הרחוקה יותר – מערכת השמש והיקום. הצלחנו גם לחדור מבעד לשכבות החומר ולגלות את האטום וחלקיקיו. מאחורי כל התגליות הללו עומדים המדענים, מדענים המיישמים את חוקי החשיבה המורכבים ביותר, אך גם היעילים ביותר, שהאדם גילה לפתרון של בעיות ולניסוחן של תיאוריות שנועדו לספק הסבר היוריסטי על המציאות

האם היקום ידידותי?

אלברט איינשטיין, אחד המוחות הגדולים בהיסטוריה אמר שהשאלה הכי חשובה שהאדם צריך לשאול היא, האם היקום הוא מקום ידידותי?

אינשטיין: המסע הארוך לגילוי תורת היחסות הפרטית חלק ב

בגיל 16 איינשטיין הגה את ניסוי ה"גדנקן" או המחשבה המפורסם הבא: מה יקרה אם ינסה לרדוף אחרי גל אור? האם יוכל להשיגו? אם כן, הוא צריך לראות גל אור קפוא במקום, וזה נראה כסותר את הידע הניסויי. אינשטיין נזכר בכך ברשימות האוטוביוגראפיות שלו מ-1949: "אם ארדוף אחרי קרן אור במהירות c (מהירות האור בריק), עלי לראות קרן אור כזו כשדה אלקטרומגנטי במנוחה למרות שמתנודד במרחב".

אינשטיין: המסע הארוך לגילוי תורת היחסות הפרטית

המסע הארוך של אינשטיין לגילוי תורת היחסות הפרטית מסופר בכמה חלקים –

חלק א'

"ישיבה של שעה בחברת בחורה יפה על ספסל בפארק חולפת כמו דקה, אבל ישיבה של דקה על תנור חם נראית כמו שעה. זה היחסות".

אלברט אינשטיין.

אינשטיין לא מפרסם דבר על היחסות לפני 1905

אינשטיין נפגש באקדמיה האולימפית ויושב במשרד הפטנטים

"אם, למשל, היית מנסה להרתיח כאן ביצה, ובמקום שתאפשר לסיר לעמוד בשקט על הכיריים היית מניע אותו הלוך ושוב, בקביעות משנה את מהירותו, היה לוקח לך לא חמש אלא אולי שש דקות להרתיח אותה היטב" . הפרופסור מסביר למר טומפקינס על ארץ הפלאות היחסותית, ג´ורג´ גאמו, מר טומקינס בארץ הפלאות.

תורת היחסות הפרטית של אלברט איינשטיין

תורת היחסות הפרטית היא אחת התורות היפות של הפיסיקה. היא פורסמה בשנת 1905, ושינתה את פני המדע במאה ה-20. במאמר זה, הכתוב בשפה פשוטה ומלווה במעט נוסחאות הכרחיות, אנסה להסביר כיצד התפתחה תיאוריית היחסות במוחו של אלברט איינשטיין, מראשיתה ועד שנודעה לעולם:מן העת שהלך והתברר כי תנועת האור היא לא רק המהירה ביותר בטבע, אלא גם קבועה, ולפיכך אי אפשר להגביר עוד את מהירותה, היה זה רק עניין של זמן עד שמישהו יעז לומר כי השקפתו של אייזק ניוטון איננה מתיישבת עם כלל האירועים המתרחשים בטבע. לא נדרשה כאן גאונות יוצאת מגדר הרגיל, כי אם פקחות רבה וזריזות מחשבה.

אם לאינשטיין לא הייתה תעסוקה, מדוע שלנו תהייה?

אינשטיין פעם אמר: "בעבר אף פעם לא חשבתי שכל הערה מקרית שלי תיחטף ותתועד. אחרת הייתי מתגנב עוד יותר לתוך הקונכייה שלי". ובאמת היו זמנים שלא רק ההערות של אינשטיין לא נחטפו אלא גם הוא עצמו לא נחטף לשום עבודה

הנצפים ביותר

.