אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יהדות גרמניה


קיבוץ געגועים - רומן מכתבים / עוזית דגן

קיבוץ געגועים - רומן מכתבים / עוזית דגן

קיבוץ געגועים, שונה לחלוטין מן הספרים שהוזכרו. הן מבחינת תוכנם והן מבחינת הרקע לכתיבתם, ערב פרסום חוקי היסוד בנירנברג, שעיגנו את חוקי הגזע, לפיהם : רק גרמנים, או בעלי "דם גרמני", יכולים להיות אזרחי הרייך. החוק להגנת הדם הגרמני והכבוד הגרמני, שאסר נישואין וקיום יחסי מין מחוץ למסגרת הנישואין בין יהודים לגרמנים, העסקת נשים אריות צעירות בבתי היהודים, והנפת הדגל הגרמני בידי היהודים. חוקים אלה היוו בסיס להמשך סילוקם של היהודים מבתי הספר וממוסדות הלימוד הגבוהים. נאסרה על היהודים הכניסה למסעדות, בתי קולנוע, בריכות שחייה ואתרי נופש, וחברותם באגודות הספורט בוטלה.

 יוסף גורני, קריאה באין אונים, העיתונות היהודית לנוכח השואה, בשנים 1939-1945

דפים מתוך עולם של אפר - קריאה באין אונים, תנועה בחרבות

חשבון נפש לקראת יום השואה הבינלאומי,שיחול ב-27 בינואר: כיצד התמודד העולם היהודי עם חורבן יהדות אירופה: עיון בשני ספרי מחקר שבחנו את העולם היהודי ויחסו לשואה הנוראה, לידיעות על החורבן הגדול: מנהיגות ועיתונות לנוכח השבר הגדול, התארגנויות למאבק למען היהודים במחנות ההשמדה, ההירתמות לחשיפת הזוועה לעולם כולו, הניסיון לעמוד לנוכח אסון שהוא גדול מכוח ההשגה. יוסף גורני, קריאה באין אונים, העיתונות היהודית לנוכח השואה, בשנים 1939-1945. יוסף פונד, תנועה בחרבות, מנהיגות אגודת ישראל נוכח השואה

חנה ארנדט - ביוגרפיה / אליזבת יאנג-ברוהל

חנה

חנה ארנדט - בשל האהבה לעולם ביוגרפיה. אליזבת יאנג-ברוהל. הוצאת רסלינג . לרכישת הספר בהוצאה.

רקוויאם גרמני - מספד על יהדות שהיתה ואיננה - חלק א´

האם אפשר להכתיר בתואר רגשי ספר שהוא ספר היסטוריה? במקרה הזה נראה לי שכן. ספרו של עמוס אילון הוא בעיני אחד הספרים העצובים ביותר שקראתי מזה זמן רב. עצוב בשל עניינו ביהודים בגרמניה במשך מאות שנים. בהזדהותם המוחלטת עם הארץ ותרבותה ומה שקרה בסופם

משה מנדלסון

מנדלסון: הטיול המשפיל באונטר דן לינדן

בשדרות אונטר דן לינדן בברלין, באחד מערבי קיץ 1780, ספג משה מנדלסון, יחד עם בני משפחתו, קריאות "יהודים! יהודים!" וידוי אבנים מאת חבורת נערים. מנדלסון היה נסער, מתוסכל וחסר אונים. בסיפור זה פותח פרופ' שמואל פיינר את ספרו החדש אודות משה מנדלסון (הוצאת מרכז זלמן שזר לתולדות ישראל, 2005). הספר יצא בסדרת "גדולי הרוח והיצירה בעם היהודי" בעריכת פרופ' אביעד רביצקי.

רחוב הפרחים 22 - פרק 5 - חלק ראשון

איבון עמדה במרכז הכנסייה הקטנה בשדרת ביסמרק בלב העיר גלוכאו שבסכסוניה, שם חיה עם אמה מאז יצאו מאמסטרדם בקיץ 1935. היא היתה בת 15 ולמדה לחבב את גלוכאו הקטנה, המוקפת גבעות ויערות, אם כי בלילות עוד חלמה את חלומות ברלין, שהתרחשו כולם במבואות ובחדרים של הבית ברחוב הפרחים 22.

רחוב הפרחים 22 - הטרגדיה של יהודי גרמניה מזויות אישית

רחוב הפרחים 22" נולד עם החוויה המעצבת של חיי הבוגרים, מותו של אחי גידי במלחמת יום הכיפורים. גדלתי בין אנשים, קבוצות, מערכות חינוך ששיקפו את האמונה החילונית על כל רבדיה. אני ובני דורי נקלענו למעין מנהרת מעבר שבה החלו האמונות להתפורר והשאלות החדשות להתנסח. מותו של גידי גרר אל פתחי את השאלה בלי שיכולתי עוד להתחמק ממנה. האסון שלי ושל אמי, הטרגדיה של גידי, לא יכלו להידחק אל מערכת תשובות כלשהי.השאלה באה ממקום אינטימי. כשהייתי כבן חמש נפטר אבי בשבוע שבו נולד גידי, וכבר אז עמדו חיי בצל סוד החילופין התמוהים האלה, שבהם לא היו לי לא יד ולא מקום.

הנצפים ביותר

.