אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

קונסטרוקטיביזם


Jean Piaget, founder of constructivism

קונסטרוקטיביזם: סוכן-מבנה-שפה בפוליטיקה בינלאומית

כשאנו באים לבחון את הקונסטרוקטיביזם כשיטה מדעית, אנו מתקשים להעלות בחכתנו שיטה אחידה וברורה. וונדט (Wendt) ופרון (Fearon) טוענים חד משמעית כי בכל הנוגע לתיאוריה של היחב"ל, קונסטרוקטיביזם אינו תיאוריה באותו המובן שהריאליזם הפוליטי או הליברליזם נתפסים ככזאת. הקונסטרוקטיביזם, יותר משהוא גוף אחיד של הנחות תיאורטיות, מתאפיין בוויכוח מתמשך בין המצודדים בו לגבי שאלות על טבעו של הידע ומהותה של האמת

לאוניד ברזנייב וריצארד ניקסון בפגישת פיסגה בוושינגטון, יוני 1973

מדוע מדינות משתפות פעולה ביחסים הבינלאומיים: הריאליזם הפוליטי, הניאוליברליזם והקונסטרוקטיביזם

כיצד ניתן להסביר שיתופי פעולה בין מדינות ושחקנים ביחסים הבינלאומיים? הבעיה של שיתוף בזירה הפנים מדינתית (בהנחה שמדובר במדינות יציבות ולא במדינות נכשלות) נפתרת כאשר המדינה יוצרת תהליך של סוציאליזציה שגורם לאזרחים להזדהות עם הטוב הקולקטיבי. אולם הסביבה הבינלאומית היא סביבה אנרכית אשר בה לכל מדינה יש את האפשרות לעשות ככל העולה על רוחה. עם זאת עדיין הסביבה הבינלאומית אינה סביבה של מלחמה תמידית ומדינות משתפות פעולה. שיתוף פעולה נובע מאינטרס – אינטרס לשתף פעולה או לא לשתף פעולה. האינטרס לשתף פעולה מוסבר בדרכים שונות על ידי פרדיגמות שונות של היחסים הבינלאומיים.

טנק טי 55 קרואטי בבוסניה הרצגובינה - מלחמת האזרחים ביוגוסלביה

זהות קבוצתית וסכסוכים אתניים: מלחמת האזרחים ביוגוסלביה

זהות של אדם או של קולקטיב היא למעשה העוגן המקשר אותם אל העולם. מערכת האמונות והבנת המציאות שמרכיבים את הזהות הופכים את החיים לצפויים ומובנים. לכן יהיה זה רק טבעי שכאשר הזהות נמצאת בסכנה, הקולקטיב יתאגד על מנת להגן עליה. שינוי מפחיד הרבה יותר מהקיים והמוכר. לפיכך, הצורך להגן על המוכר עלול להצדיק מעשי אלימות בקנה מידה גדול דוגמת מלחמת האזרחים ביוגוסלביה.

הנצפים ביותר

.