אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סופרים ישראליים


אני זוכר / עודד מנדה-לוי, הוצאת ידיעות אחרונות

הזיכרון האישי והזיכרון הקולקטיבי ב: אני זוכר / עודד מנדה-לוי

הקריאה בספרו של מנדה-לוי היא מעין שוטטות במוזיאון; התבוננות במוצגים מתוך דואליות הנובעת ראשית מן העובדה כי הפריט המוצג היינו חד פעמי והיה שייך למשהו, ושנית, ההכרה כי המוצג אינו זר למתבונן וברשותו פריטים דומים גם אם ערכם שונה מן המוצג המוזיאוני

חיים נחמן ביאליק / מאחורי הגדר, ידיעות אחרונות, איורים: קרן כץ, אחרית דבר: נוית בראל

ביאליק – החטא והחידה

מתי יבינו קובעי המדיניוּת שלנו בתחומי התרבות שההוֹוה הוא העבר של העתיד? כֹּל תרבות נבנית נדבך-על-גבי-נדבך, ואלה המנסים לחולל מהפכה של "בִּן-לילה", להשליך את קנייני העבר וליצור מציאוּת חדשה בִּן-לילה, "יש מאין", עלולים לעמוד עד מהרה עירום ועריה אל מול התוהו והרִיק, אף לגרור לשָׁם את כולנו

עקוב אחר שינויים / סייד קשוע, הוצאת זמורה ביתן

עקוב אחר שינויים / סייד קשוע

"עקוב אחר שינויים" הוא ספרו הרביעי של סייד קשוע, עיתונאי, תסריטאי, סופר ופובליציסט ערבי-ישראלי, בעל טור סאטירי במוסף "הארץ", ובעבר בשבועון "העיר". חתן פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים לשנת 2005 ופרס קוגל לספרות בשנת 2011

סוס אחד נכנס לבר / דויד גרוסמן, הספריה החדשה

מה קרה לסוס של דויד גרוסמן

סופת התהילה המתחוללת סביב ספרו זה של גרוסמן מדהימה גם נוכח העובדה שקוראים רבים ואני ביניהם התקשו להכיל את הספר ולהשלים עם דמותו הנפתלת של גיבור הסיפור, הסטנדאפיסט דבלה ג'י, המופעל בידי הסופר המנהל תחרות ריצה מבוהלת בכתיבתו המעיקה

עמוס עוז ודוד גרוסמן בין המועמדים הסופיים לפרס מאן בוקר לשנת 2017

עמוס עוז ודוד גרוסמן בין המועמדים הסופיים לפרס מאן בוקר 2017

מלחמת בני ארץ בבני שחת: משחק התפקידים

לפני כמה שנים פנו אלי אנשי העמותה למשחקי תפקידים בישראל וביקשו מימני שאכין להם סצנריו עבור משחק תפקידים עבור אחד האירועים שלהם בכנס "ביגור" שעסק במשחקי תפקידים המבוססים על נושאים יהודיים שונים. במשחקי תפקידים ניתן רק סצנריו כללי מאוד לכל משחק שאותו צריכים השחקנים לפתח בעצמם בעזרתו ובהדרכתו של "מנחה המשחק " שיודע יותר טוב מכל השאר את הפרטים על המשחק ועל ה"עולם" שבו הוא מתקיים.

פנחס שדה (17 ביוני 1929– 29 בינואר 1994)

עשר שנים למותו של פנחס שדה

עשר שנים למותו. ולו גם יהיו מאה או אלף - שנים, עדיין אין, לא הייתה ואולי אף לא תהיה תופעה כזו בשדה הספרות והאמנות הישראלית. בעולם כן, כאן בפרובינציה המהבילה ומחככת כתפיים שלנו – קשה להניח.

פנחס שדה (1929-1994)

חולות אדומים

סיפורי קומיקס מקוריים העוסקים בנושא המלחמה אינם נפוצים בעברית. רוב אלה הקיימים עוסקים במלחמת השחרור ובמלחמת ששת הימים. אך הקומיקס המלחמתי המקורי המעולה מכולם הוא היחיד שעוסק במלחמת יום הכיפורים דווקא, ושמו "חולות אדומים", פרי עטו של הסופר הידוע פנחס שדה.

הקמע של דדה / יוחאי אופנהיימר, הוצאת עם עובד

הקמע של דדה / יוחאי אופנהיימר

יוחאי אופנהיימר נולד בירושלים ב-1958, וגר בה עד היום עם אשתו וארבעת ילדיהם. אביו, בנימין אופנהיימר, היה פרופסור ומרצה למקרא ואמו, רבקה ש"ץ אופנהיימר, הייתה פרופסור ומרצה לפילוסופיה יהודית וחסידות. יוחאי אופנהיימר הוא כיום פרופסור לספרות באוניברסיטת תל אביב, ראש התכנית הרב-תחומית במדעי הרוח. פרסם ספרי שירה ומחקר. "הקמע של דדה" הוא הרומן הראשון שלו.

מחיר הלב / עמרם ארצי, בהוצאת פרדס 2016, 306 עמ'.

רומאן המספר על מה שמעוללת ההיסטוריה לאוהבים

משתמע משני סיפורי האהבה שמסופרים ברומאן הזה, שגם אם אירועיה הבלתי-צפויים של ההיסטוריה שיבשו בשלב כלשהו את אהבת הנעורים של הגיבורים, הצליחה לבסוף אהבתם הראשונה, האהבה התמימה והעזה מכולן, להגשים את עצמה. ולכן, ספר זה, שהוא ספר הביכורים של עמרם ארצי בפרוזה, הינו הישג נאה שלו, אחרי שני ספרי השירה שפירסם בעבר, הישג נאה וגם מנחם.

אהרון אפלפלד / כתר הברזל, הוצאת כנרת זמורה ביתן

קורות קצין יהודי באוסטריה האנטישמית

עלילת ספרו החדש של אהרון אפלפלד, "כתר הברזל" (שהופיע זה עתה בהוצאת כנרת, זמורה-ביתן 2016, 269 עמ'), מתרחשת בשנות מלחמת העולם הראשונה, מלחמה שכידוע התלקחה בין השנים 1918-1914, אחרי שלְאוּמָן סֶרְבִּי רצח את נסיך הקיסרות האוסטרו-הונגרית.

כולם נשא הרוח / שגיא כהן

כולם נשא הרוח / שגיא כהן

זהו ספר כן, כתוב בבהירות, כשהומור ואירוניה דקים ממתנים מדי פעם את כובד נושאיו. הספר אינו ממצה כמובן את סוגיית ההתנחלויות (וגם לא מתיימר, דומתני, לכך) אך עשוי לשמש כפתיח לדיון בה.

דיונות החול של פריז / עדנה שמש

דיונות החול של פריז / עדנה שמש

מבקרת הספרות והסופרת עדנה שמש היא פרנקופילית מושבעת ולכן אין פלא שהרומן הראשון שלה (שהוא, ליתר דיוק, ספרה השני) מתרחש בעיר האורות. זהו מותחן פסיכולוגי המספר את סיפור חניכתו של אלבר, מהגר יהודי צעיר, שבא לעזור לדודו מרדוך בחנות הירקות שלו ברובע המארה. הדוד משכיר לו גם דירה קטנה, לא רחוק. פדינה, אמו של אלבר, מאחת המשפחות היהודיות האחרונות שחיות עדיין בכפר קטן במגרב, בשולי המדבר, על גבול דיונות החול, שולחת אותו אל אחיה כיוון שאין עוד פרנסה ואין עוד עתיד במקומם. לאלבר, שנקרע מעולמו המוכר, ממשפחתו ומאהבת נעוריו - מריז, נכונו חיים חדשים בעיר הגדולה ועבודה קשה בחנות הירקות של דודו.

תל אביב / יאיר חסדיאל

תל אביב / יאיר חסדיאל

אף ששם הספר וגם תוכנו מתקשרים למשגשגת בערי מדינת ישראל, מתוארת בו תל-אביב כעיר נטושה ומתפוררת, שכיום נותר בה מיעוט יהודי, המורכב בעיקר מזקנים וקבצנים, וגם הוא מסתגר בשכונותיו הדלילות מפחד פגיעתם של הצעירים מיפו הערבית, שהם אדוני הארץ מזה שנים. לפנינו דיסטופיה* המספרת כי לא רק שהמדינה היהודית לא נוסדה בשנת 1948, אלא שכל ההשקעה של הציונות בארץ-ישראל ירדה לטמיון. יהודים שעלו לכאן נטשו את בתיהם ואת עסקיהם וחזרו לארצות מוצאם באירופה וחידשו בהן את הגלות.

עמוס עוז / מקום אחר

עמוס עוז : תחבולת המשורר הנסתר חלק ב

זיקתו המיוחדת של עמוס עוז לסוגה השירית בספרות – פרק נוסף ממחקר על תחום שעדיין לא נחקר ביצירתו. כותבי סיפורת רבים, ובכללם גם כאלה שלא פירסמו שירים ולא התפרסמו כמשוררים, העריכו שירה וגם ניסו לפענח את סוד הקסם המיוחד שלה. מכולם הגדילו לעשות המְספרים אשר בדו בסיפוריהם דמות של משורר, בין כדמות מרכזית ובין כדמות משנית, וביטאו באמצעותו את דעתם על השירה. והיו בין המְספרים גם כאלה שייחסו למשורר הבדוי שלהם שיר שכתבו בעצמם, ובדרך זו נהנו משני העולמות: גם פירסמו את השיר שחיברו וגם הצניעו את אחריותם לו.

צ'חלה וחזקל / אלמוג בהר, הוצאת כתר

צחלה וחזקל / אלמוג בהר

אלמוג בהר מפורסם עד היום בעיקר על שיריו. אני בוש להודות מחדש ששירה איננה חלק מעולם הקריאה שלי יותר, כך שאינני יכול להעיד עליו בכיוון הזה. בשנת 2005 זכה סיפורו " אנא מן אל יהוד" במקום ראשון בתחרות הסיפור הקצר של עיתון " הארץ. למיטב ידיעתי זהו ספר הפרוזה הראשון של בהר.

סמי ברדוגו / זה הדברים

הרומאן החדש של סמי ברדוגו – "זה הדברים" (הוצאת הקיבוץ המאוחד / הספריה החדשה 2010, 322 עמ') – נפתח במשפט הבא: "עוד בחייה אני מחכה למותה". משפט צעקני כזה הוא מסוג משפטי הפתיחה שסופר מנוסה היה נמנע ממנו, כי בולט בו מדי המאמץ של הכותב לפתות את הקורא להמשיך בקריאה. יתר על כן: הקורא אינו יכול לקבוע על-פי משפט זה, לאן יתפתח סיפור-המעשה בהמשך – אם כסיפור מלודרמטי על מותה הטבעי המתקרב של האשה, או כסיפור פשע על חיסולה, כי לא ברור אם באומרו "מחכה", התכוון האלמוני שאמר את המשפט לבטא את ההשלמה שלו עם העובדה המצערת שנותר לו רק להמתין למותה של מישהי, או שכוונתו היתה לבטא את העובדה שהוא מצפה למותה של האשה שעליה הוא מדבר.

השאננים לציון בספרות הישראלית - חלק א

על הייחוד של השפה העברית יכולה להעיד העובדה הבאה : קיימות בה ארבע אותיות-שימוש (הן מוכרות כאותיות בכל"מ) ולפעמים יכולה ההחלפה של אות אחת באחרת לשנות לחלוטין מובן של מילה במשפט.

רצון וייאוש - פנחס שדה

המבקש לעמוד על מקורות השראתו של פנחס שדה ז"ל ראוי שיפנה את מבטו בראש ראשונה אל עבר מעיינות הספרות וההגות הגרמנית. ואין יצירה שקמה והייתה אחר ניטשה שלא הושפעה, בדרך כלשהי, אם מהגותו ואם מדרך חייו של זה. אחד יוצרים שלמד רבות מניטשה הוא הרמן הסה.

ענדי לך שרשרת ברזל / רחל הרפז

ענדי לך שרשרת ברזל" -ספרה החדש של רחל הרפז בהוצאת גוונים נוצר בעקבות סיפור קסום – הסיפור הסתתר מאחורי בול של השירות הבולאי שסיפר את סיפורה של המושבה מנחמיה.

שבוע הספר - קווי המתאר

מהי דמותו של הסופר או המשורר בן זמננו? הסופר או המשורר אינו נחשב בימינו לדמות מופת. מעטים רואים בו אישיות נערצת. העדות לכך היא הרחקתם של אנשי הרוח שהיו סמוכים עד לאחרונה לשולחנם של בעלי התפקידים בחברה

ערב מיוחד שאורגן לסופר בן ציון יהושע

ערב הצדעה לסופר בן ציון יהושע

70 שנה הן סיבה לחגיגה, והערב המיוחד שאורגן לסופר בן ציון יהושע, היה מחווה של חברים והצדעה ליוצר מחונן ולאיש ציבור רב פעלים. הערב התקיים בבית עמ'י ברחוב חובבי ציון בירושלים.

לכחול אין דרום / אלכס אפשטיין

לאלכס אפשטיין, מחבר הספר "לכחול אין דרום", התוודעתי כשקראתי את מדורו "זעירים" שהתפרסם במוסף תרבות וספרות של עיתון הארץ, המדור הראשון שקראתי כשהגיע העיתון של יום ששי. אלכס אפשטיין, כפי שהוא מתאר את עצמו נולד ב - 1971, בעיר מושלגת. פרסם שלושה רומנים, שני קובצי סיפורים, ספר ילדים, ספר שירה, נובלה אחת בדפוס ועוד נובלה דיגיטלית

הנצפים ביותר

.