אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דואליות


שפת התנך כבבואת סיפור הבריאה

שפת התנך כבבואת סיפור הבריאה

עיסוקי בשפה העברית כמורה באולפן הביא אותי לכתיבת מחקר ארוך שנים על לשון המקרא שממנו עיבדתי את ספרי: שפת התנ"ך כבבואת סיפור הבריאה. כפל המשמעות אינו מאפיין את העברית בלבד. הבלשן הגרמני קרל אַבֶּל (1837-1906) זיהה תופעה זו במצרית עתיקה שבה אותה מילה ציינה שני מושגים מנוגדים. המילה כֵּן, למשל, פירושה היה חזק וחלש בעת ובעונה אחת. המצרים הקדמונים, לפי התיאוריה של קרל אבל, לא יכלו להבין את מושג הכוח בלי להשוות אותו לניגודו. התפתחות השפה ודובריה גרמה במשך הזמן להתפצלות המילים.

דואליות היחסים שבין חומר לרוח

בין האדם לבין החומרים שמסביבו קיים קשר הדוק מראשיתה של האנושית. כבר מתקופת האבן סיתת האדם הקדמון אבנים להכנת כלים לשימושו. מאוחר יותר, בתקופת הברונזה, יצקו חרשי מתכות נתכי נחושת לתבניות לשם יצירת כלים וחפצי אמנות. בתקופת הברזל חישל האדם כלי ברזל חזקים ששמשו ככלי מלחמה. אולם, למרות חשיבותם של החומרים בתולדות האנושות, ועל-אף פריצות הדרך המדעיות המתרחשות כיום בתחום החומרים, המשפיעות מקצה לקצה על חיי היום-יום שלנו, קיים ניגוד מהותי בין האופן שבו נתפס העולם החומרי-גשמי לבין האופן שבו נתפס העולם הרוחני-תרבותי.

האור הפנימי: תיאוריה של המודעות חלק א

אחת הבעיות המעסיקות את התרבות האנושית והפילוסופיה של האדם מזה אלפי שנים היא הבעיה הפסיכופיזית או - בעיית הגוף והנפש. רבים מאיתנו קראו את ספרו הדק אך המאלף של פרופסור ישעיהו לייבוביץ' בשם זה (ישעיהו לייבוביץ', גוף ונפש - הבעיה הפסיכו-פיסית, הוצאת משרד הביטחון, בסדרת אוניברסיטה משודרת, 1982), שמציג הן את הבעיה והן את הטענה, שאיננה פתירה, בצורה מאירת עיניים ולכאורה בלתי ניתנת לסתירה.

הנצפים ביותר

.