אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רפואה


מלאכים בלבן

בשומעי את תלונות הרופאים החוששים לבשר בשורות לא-משהו למלווים פן יסתיים הריטואל בשיניים שבורות, מתמלא לבי חמלה .

רופא

מכשיר סיפאפ - פתרון לתסמונת דום נשימה בשינה

דום נשימה חסימתי בשינה (OSA) היא תסמונת אשר מתאפיינת בהפסקות נשימה המתרחשות במהלך השינה, וזאת כתוצאה מחסימה של מעבר האוויר בדרכי הנשימה העליונות. חסימה זו מתרחשת בשל צניחת בסיס הלשון והחך הרך במהלך השינה, גורמת להפסקת הנשימה ולפיכך לירידה ברמת החמצן בדם, מה שמוביל ליקיצה קצרה של החולה לשם חידוש הנשימה. הפסקות נשימה אלו עלולות להגיע גם למאות פעמים בלילה אחד, והמשמעות העקיפה היא הפרעה ברצף השינה, הגורמת לעייפות וישנוניות המלווה את החולה במהלך היום.

בריחת שתן בגיל הזהב

הפרעות נוירולוגיות, סיבוכי שבץ, אלצהיימר או טרשת נפוצה עלולים אף הם לגרום לבריחת שתן תפקודית. לעיתים קרובות המטופל עדיין חש את הדחף, אך מוחו אינו מסוגל לתכנן או לבצע את ההגעה לשירותים.

בכנס ה- 36 של  איגוד הדרמטולוגים,

כנס ה- 36 של איגוד הדרמטולוגים

השבוע, בכנס ה- 36 של איגוד הדרמטולוגים, הייתה זו "סינרון מדיקל" הישראלית שגנבה את ההצגה. סינרון הציגה בכנס את הבולטים בפיתוחיה מהטכנולוגיות האחרונות

אגודת הפסוריאזיס הישראלית  - חולצה לצעדה

אגודת הפסוריאזיס הישראלית: צעדה בחנוכה - פסוריאיזיס לא מדבקת

אגודת הפסוריאזיס הישראלית יוזמת צעדה בחנוכה להגברת המודעות למחלה. תחת הכותרת "פסוריאיזיס היא לא מחלה מדבקת". מחלת הפסוריאזיס מתבטאת במשטחי עור אדומים ובקשקשת על פני הגוף. בשל המאפיינים החיצוניים שלה נקשרה למחלה סטיגמה לא נכונה ומוטעית שמדובר במחלה מדבקת.

טייס מטוס ריסוס טופל בחדר המיון במרכז הרפואי זיו  לאחר נחיתת חירום במורדות הגולן

טייס מטוס ריסוס: נחיתת חירום במורדות הגולן

טייס מטוס ריסוס טופל בחדר המיון במרכז הרפואי זיו לאחר נחיתת חירום במורדות הגולן. בשעות הצהריים היום (יום ג' ה-20.5.2014) טופל בחדר המיון במרכז הרפואי זיו בצפת, טייס מטוס ריסוס ותיק, בן 45, לאחר שביצע נחיתת חירום עם מטוסו, סמוך לקיבוץ שניר במורדות רמת הגולן, עקב תקלה. לאחר נחיתת החירום הגיעו למקום בוחני תעופה באמצעות מסוק.

כיצד נמנע מפגיעות במהלך חגיגות יום העצמאות

על מנת לעבור את החג בשלום מומלץ להישמר ממנגלים חמים ומזיקוקים אשר יכולים לגרום לכוויות. חשוב לשים לב שהמנגל יציב על מנת שלא יתהפך בזמן השימוש ואין לאפשר לילדים "לטפל" במנגל עצמו או לחלוץ נעליים ליד המנגל מכיוון שהם עלולים לדרוך על גחלים לוהטים או שיפודי עץ משומשים. בנוסף, יש להיזהר מפגיעה בעיניים מזיקוקים ומתרסיסי קצף ושלג. "עשן הזיקוקים עלול לחדור לעיניים ולגרום לצריבה ולדמע של שעות רבות, במיוחד לבעלי עדשות מגע. התרסיסים השונים מכילים חומרים כימים רעילים ובמגע עם העיניים הם יוצרים תחושת צריבה קשה ומהווים סכנה לעיניים.

ניתוח לקיצור קיבה

ניתוח לקיצור קיבה: השפעה פסיכולוגית

מהו ניתוח לקיצור קיבה? ניתוח זה מבוצע בקרב אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית. התהליך מחלק את הקיבה ומארגן מחדש את המעי הדק. מטרת הניתוח היא להקטין את גודל הקיבה באמצעות ההסדר החדש. באמצעות הניתוח, המטופלים יורדים במשקל כי בסוף ההליך הם נותרים עם בטן "קטנה". כאשר הבטן קטנה יותר, אדם נוטה לחוש שובע בקלות והוא אוכל פחות. מסיבה זו ניתוח לקיצור קיבה מסייע לירידה קלה במשקל.

פסח טעים גם לסוכרתיים המזריקים אינסולין

מצות ושאר מאכלי החג המסורתיים והארוחות הרבות הופכים את חג הפסח למאתגר מכל החגים עבור סוכרתיים עם סוכרת נעורים (סוג 1), המזריקים אינסולין. בימי חג הפסח חשוב להמשיך לאכול בריא בארוחות מסודרות ומגוונות, אך עלינו לדעת כיצד משפיעים מאכלי החג המיוחדים על רמת הסוכר על מנת לשמור על האיזון. להלן מעט נתונים: המאכל המסמל יותר מכל את חג הפסח הינו המצה

קסיס שוקרי, מנתח פלסטי מינוי באגודה הבינלאומית ISAPS

ד"ר קסיס שוקרי, מנתח פלסטי במחלקה הכירורגית במרכז הרפואי זיו מונה לחבר פעיל באגודה הבינלאומית לכירורגיה פלסטית ואסתטית ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery).

רופאי המרכז הרפואי זיו: על ההורים להקפיד על שמירת חום גוף התינוקות

רופאי המרכז הרפואי זיו: על ההורים להקפיד על שמירת חום גוף התינוקות, ירידת הטמפרטורות בימים האחרונים עלולה להיות קטלנית לתינוקות וילדים הנמצאים בסיכון להיפותרמיה   ד"ר יורי וינר, מנהל יחידת טיפול נמרץ בילדים מהמרכז הרפואי זיו קורא לגלות ערנות לתופעת ההיפותרמיה (ירידת חום הגוף מתחת ל- 35 מעלות) אשר שכיחה בקרב תינוקות וילדים עד גיל ארבע.   שני מקרים של היפו תרמיה כבר טופלו במרכז הרפואי זיו . ד"ר יורי וינר, מנהל יחידת טיפול נמרץ בילדים אומר, כי בתקופת החורף הקרה יש לגלות ערנות לתופעת ההיפותרמיה, מצב שבו חום הגוף יורד אל מתחת ל- 35 מעלות.

מהו טיפול שורש ?

טיפול שורש נעשה באופן שגרתי כאשר העששת הגיעה למצב בו היא הצליחה לחדור את הזגוגית ושכבת הדנטין של השן והגיעה למוך השן, העשוי כלי דם ועצבים ובעצם מהווה את רקמת השן הפנימית, או במקרה נחשף מוך השן לזיהום עקב פגיעה.

ישנן מספר פעולות בטיפול שורש: פתיחת השן וסילוק העששת. סילוק רקמת מוך השן וניקוי תעלות השורש. מילוי השן בחומר מיוחד ולאחר מכן סתימתה.

טיפול שורש נעשה במרבית המקרים באמצעות הרדמה מקומית, אבל קיימים מקרים ניתן לעשותו ללא שימוש באלחוש מקומי, במצב בו השן "מתה". צילום רנטגן הוא חובה, לפני טיפול שורש בכדי לוודא את מצב השן וממה היא סובלת.

בחירת רופא שיניים

כעת, כאשר עולם רפואת השיניים התפתח לכדי תחום רפואי-כירורגי עשיר בעל התמחויות רבות הכוללות התמחות בשיניים ובלסתות, התמחויות בפנים, בחלל הפה ואפילו בבסיס הגולגולת, גדלו דרישות הסף להכשרת רופאי שיניים בהתאם ונכון להיום כל רופא שיניים מחוייב לעבור הכשרה רפואית כללית.

ניקוי דגים מסוכן! עלול לגרום לזיהומים מוגלתיים, כריתה ואפילו מוות

לקראת חג הפסח

מזהיר ד"ר גד בן-דרור, רופא מומחה למחלות זיהומיות במרכז רפואי זיו:

ניקוי דגים מסוכן! עלול לגרום לזיהומים

מוגלתיים ,כריתה ואפילו מוות!

מידי שנה בתקופת החגים, פסח וראש השנה, קיימת עליה במספר הנפגעים המגיעים למרכז הרפואי זיו בצפת עם סימפטומים של זיהומים באצבעות או בכפות הידיים

משאף אסטמה חדש - חידוש דרמטי לחולי האסטמה

בשורה חדשה לחולי אסטמה בישראל. משאף חדש עם שילוב ייחודי של שני חומרים שעד כה היו זמינים רק בשני משאפים נפרדים, ידידותי למשתמש, כולל סופר מנות לפי צבעים המאפשר לחולה לדעת מתי התרופה עומדת להיגמר. אושר על ידי סוכנות התרופות האירופאית ה- EMEA ויהיה זמין בקרוב בכל קופות החולים ובסל הבריאות למטופלים מגיל 12 ומעלה

ילדים סורים פצועים במרכז הרפואי זיו

הפצוע הסורי ה- 200 הובא אמש לטיפול במרכז הרפואי זיו

מחלוקת בין משרדי הבריאות הביטחון והאוצר מעכבת העברת מימון הטיפול בפצועים הסורים בעלות של 14 מיליון שקלים. הפצוע ה-200 מהקרבות בסוריה, צעיר בן 21 במצב קשה, הסובל מפציעות ירי במותן ובבטן הובא אמש על ידי צה"ל לטיפול במרכז הרפואי זיו. במהלך הלילה עבר ניתוח חירום ואושפז במחלקת טיפול נמרץ. במהלך השבוע האחרון הועברו על ידי צה"ל לטיפול במרכז הרפואי זיו 8 פצועים ממלחמת האזרחים בסוריה, ביניהם ארבעה ילדים.

סקי בחרמון: כיצד להמנע מפציעות

המרכז הרפואי זיו בצפת קורא לגולשים להישמר מפני פציעות שרירים וגפיים במהלך גלישה בחרמון. השלג חזר לחרמון, ובמרכז הרפואי זיו בצפת, הקולט בכל שנה את נפגעי הסקי, קוראים לגולשים ותיקים וחדשים כאחד להקפיד על מספר כללים לשמירה על הגוף לפני היציאה ליום גלישה.

דר אוסקר אמבון מנהל המרכז הרפואי זיו בצפת, עם שגריר האיחוד האירופי לארס פאבורג-אנדרסן ורעייתו בביקור אצל הפצועים הסורים, עם התינוק בן השלוש וחצי שהובא מסוריה במצב קריטי והיום יצא מטיפול נמרת ילדים, וזכה מתנות מרעיית השגריר

השגריר המיועד של האיחוד האירופי לארס פאבורג-אנדרסן ביקר במרכז זיו בצפת

השגריר המיועד של האיחוד האירופי, לארס פאבורג-אנדרסן בביקור במרכז הרפואי זיו בצפת: גינה את הפיגוע היום בעפולה ושלח תנחומים למשפחת החייל. השגריר בירך את הסגל הרפואי על טיפולו המקצועי והמסור בפצועים הסורים המהווה דוגמה ומופת לעולם והבטיח לנסות לסייע בציוד הנדרש לבית החולים. השגריר המיועד של האיחוד האירופי, לארס פאבורג-אנדרסן ורעייתו ביקרו בשעות הצהריים במרכז הרפואי זיו בצפת, לשמוע ולראות ממקור ראשון את הטיפול הרפואי המוענק לפצועים הסורים שנפגעו במהלך הלחימה בסוריה. את הביקור ליווה ד"ר אוסקר אמבון, מנהל המרכז הרפואי זיו בצפת.

פרדקסה למניעת שבץ מוחי

וועדת הסל תדון בימים הקרובים בהרחבת השימוש בתרופה מהפכנית למניעת שבץ מוחי. הוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות לשנת 2014 תדון בימים הקרובים בהרחבת השימוש בנוגדת הקרישה המהפכנית פרדקסה (Pradaxa), המיועדת למניעת שבץ מוחי בקרב חולי פרפור פרוזדורים. מדובר בחולים המצויים בסיכון מוגבר עד פי 5 ללקות בשבץ מוחי. נכון להיום במסגרת סל הבריאות הקיים, רק 16% מכלל כ – 90 אלף חולי פרפור פרוזדורים בישראל, זכאים לקבל את התרופה במימון קופות החולים. יתר החולים נאלצים לקנות את פרדקסה מכספם הפרטי או להמשיך וליטול בינתיים את נוגד הקרישה הישן, קומדין.

צמיד זיהוי רפואי מציל חיים

צמיד זיהוי רפואי מציל חיים

אנשים המתמודדים עם מחלות ואלרגיות הנקלעים למצב חירום בריאותי, המידע הרפואי הנגיש והזמין בדקות הראשונות הינו קריטי לטיפול מהיר ונכון להצלת חייהם. צמיד זיהוי רפואי המאפשר אבחון מיידי של המחלה, מהווה בסיס מידע רפואי חשוב לטיפול מציל חיים ברגעים הקריטיים ביותר כאשר זמן ומידע הם גורמים אשר משפיעים על המצב באופן דרמטי. כל צמיד הינו אישי, על פי בחירתו של העונד וכולל תג זיהוי העשוי מפלדת אל - חלד עליו חרוט בצריבת לייזר מצדו הפנימי המידע הרפואי

חיסון נגד פוליו – מידת היעילות והסיכונים

חיסון נגד פוליו – מידת היעילות והסיכונים

פוליו היא מחלה נגיפית. ההדבקה היא בדרך כלל דרך הפה. לרב המחלה אינה קטלנית, אולם בחלק מהמקרים עלולים להיווצר סיבוכים שמובילים לשיתוק בגפיים, דלקת קרום המוח ואף מוות (הנגרם כתוצאה משיתוק של השרירים המעורבים בתהליך הנשימה). כיום המחלה נמצאת בשלבי דעיכה בעולם המערבי. עם זאת ישנם מפעם לפעם מקרים מחודשים של התפרצות המחלה. די במספר מועט של אנשים שנידבקו בנגיף על מנת להחזיר את המחלה במלוא עוצמתה.

ניתוח להרזיה - סיכונים ותופעות לוואי

ניתוח להרזיה - סיכונים ותופעות לוואי

השמנה חמורה היא מצב כרוני קשה מאוד לטיפול. עבור חלק מהאנשים, ניתוחים לירידה במשקל, מסייעים להרזייה, אך יש לזכור כי ניתוח כזה הוא התחייבות רצינית. על המטופל להיות מודע בבירור ליתרונות ולחסרונות בטרם קבלת ההחלטה. הרעיון של ניתוח לקיצור קיבה על מנת לשלוט בהשמנת יתר, צמח מתוך תוצאות הפעילות לסרטן או כיבים חמורים אשר הסירו חלקים גדולים של הקיבה או המעי הדק. חולים שעברו ניתוחים אלו, נטו לרדת במשקל לאחר הניתוח, ומספר רופאים החלו להשתמש בפעולות אלו לטיפול בהשמנת יתר חמורה.

פרדוקס: שוויוניים פחות אך חיים יותר

פרדוקס: שוויוניים פחות אך חיים יותר

מדינת ישראל היא אחת המדינות בהן תוחלת החיים היא באופן עקבי מהגבוהות בעולם, ומתקיים בה פער מינימלי בין אורך חייהם הממוצע של גברים לנשים. עם זאת, מחקרים רציפים, כולל כאלה שפורסמו לאחרונה, מצביעים על כך שמדינת ישראל היא אחת המדינות בהן אי השוויון הכלכלי הוא מהגבוהים בעולם. הסתכלות על שתי עובדות אלה מעלה את השאלה האם קיימת סתירה בין היותנו המדינה המערבית הקוטבית ביותר מבחינה כלכלית, לדוגמא בהיבטים של תחולת העוני באוכלוסייה בכללה ובקרב זקנים בפרט, פערים בין משכילים ללא משכילים, בין מרכז לפריפריה או בין ערבים ליהודים – לעובדת תוחלת החיים הגבוהה כאן?

המכתב שהגיע צמוד לנער הפצוע אנוש-עליו כתמי דם.

צוותים רפואיים בסוריה נמצאים בסכנת חיים

ר עמרם הדרי מנהל יחידת הטראומה במרכז הרפואי זיו: נודע לנו כי צוותים רפואיים בסוריה נמצאים בסכנת חיים ופוגעים בהם באופן מכוון כעונש על סיוע לפצועי הקרבות. לנער הפצוע בן ה- 15 שהובא אמש הוצמד מכתב בו פירוט הטיפול שקיבל בסוריה, מוכתם בכתמי דם אך לא חתום. בין שלושים הפצועים הסורים שהובאו עד כה על ידי צה"ל, למרכז הרפואי זיו בצפת, במהלך החודשיים האחרונים, מאז תחילת הקרבות בסוריה, מטופלים כיום 3 ילדים בני 16,15 ו-9.

טקס חלוקת מענקי מחקר בתחום הליצנות הרפואית התקיים בפקולטה לרפואה בצפת

טקס חלוקת מענקי מחקר בתחום הליצנות הרפואית התקיים בפקולטה לרפואה בצפת

מענקי מחקר בסך כולל של 575 אלף שקלים הוענקו על ידי קרן אדליס (ADELIS) מצרפת למחקרים מקצועיים בתחום הליצנות הרפואית. טקס חלוקת מענקי מחקר בתחום הליצנות הרפואית התקיים בפקולטה לרפואה בצפת, ביזמת קרן מגי, משותפות פרויקט "רופאי חלום" בישראל, המרכז הרפואי זיו ואגודת הידידים של המרכז הרפואי זיו.

מהי טרשת נפוצה? - מפת נוירון

מהי טרשת נפוצה?

טרשת נפוצה היא מחלה של מערכת העצבים המרכזית, ומקורה ברשת הראשית של העצבים אשר מעבירים דחפים חשמליים בכל הגוף. מערכת העצבים המרכזית מורכבת מהמוח וחוט השדרה. לשניהם קיימים סיבי עצב, מתוקף תפקידם כמובילי הודעות חשמליות מהמוח אל שאר הגוף. סיבי העצב עטופים ברקמה שומנית הנקראת מיאלין, שמסייעת בהעברת ההודעות.

מחלת עורקים היקפית ברגליים - גורמים ותסמינים

מחלת עורקים היקפית ברגליים - גורמים ותסמינים

מחלת עורקים היקפית היא היצרות העורקים. היא מתרחשת בעיקר בעורקים אשר מספקים דם לגליים. התסמין העיקרי הוא כאב באחת או שתי הרגליים בעת הליכה. הטיפול כולל בדרך כלל: הפסקת עישון, פעילות גופנית סדירה, טיפול תרופתי להורדת רמת הכולסטרול, משככי כאבים והורדת לחץ הדם, אם הוא גבוה. תרופות לפתיחת העורקים עשויות לסייע. ניתוח עשוי להיות נחוץ רק במקרים חמורים.

כולסטרול ותפקוד מיני - גברים סובלים

כולסטרול ותפקוד מיני - גברים סובלים

רמת כולסטרול גבוהה ובעיות זקפה הן שתי בעיות שמהן סובלים בדרך כלל גברים, במיוחד כאשר הם מתבגרים. יחד עם זאת, מה שגברים רבים אינם מבינים הוא כי כאשר שני התנאים הללו מתקיימים, הרמות העודפות של הכולסטרול עלולות לפגוע באופן רציני בתפקוד המיני ולהפחית את החשק של גברים. החדשות הטובות הן כי הפחתת רמות הכולסטרול הרע עשויה לשפר באופן משמעותי את החשק המיני ואת הביצועים. עם תשומת לב נכונה לתזונה, פעילות גופנית ובריאות, גברים עשויים ליהנות מכושר גופני גבוה יותר, כמו גם זקפות ארוכות וחזקות יותר.

מיגרנה: הבנת הסוגים השונים של כאבי ראש

מיגרנה: הבנת הסוגים השונים של כאבי ראש

רוב האנשים סובלים מכאבי ראש, ואנשים מסוימים סובלים יותר מאחרים. הם סובלים ממיגרנות, שהן הרבה יותר מ"סתם" כאבי ראש. כאבי ראש יכולים להיות מפחידים, מפני שאנשים נוטים לחשוב שזה יכול להיות סימן למשהו רציני. אדם הסובל מכאבי ראש צריך תמיד להתייעץ עם הרופא, על מנת לבצע אבחון נכון של סוג כאבי הראש מהם הוא סובל, והאם עליו להיבדק אצל מומחה כאב ראש. מהו כאב ראש? השאלה נשמעת ברורה, אך סוגים שונים של כאבי ראש משפיעים על אנשים במגוון דרכים, ובדרך כלל קיימים סוגים שונים של כאבי ראש.

ג'מאל זידאן

גמאל זידאן: פרס המאמר האקדמי המצטיין

כבוד גדול למרכז הרפואי זיו. בכנס של האיגוד הישראלי לאונקולוגיה קלינית ורדיותרפיה שנערך באילת, הוענק פרס המאמר המצטיין למאמרו האקדמי מקצועי, של פרופ' ג'מאל זידאן, מנהל המחלקה האונקולוגית בבית החולים וראש תחום הוראת האונקולוגיה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בצפת, תחת הכותרת: "Differences in pathological and clinical features of breast cancer in Arab as compared to Jewish women in Northern Israel".

הנצפים ביותר

.