אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

גזענות


נלה לרסן / חוצה את הקו, הוצאת עם עובד, תרגום ואחרית דבר: תמר משמר

נלה לרסן / חוצה את הקו

הרומן רצוף הקבלות, סמלים ורמזים שיש לפענחם כדי להבין את עומקו ודורש, לפיכך, מספר קריאות. יחד עם זאת, הוא נקרא בקלות, בנעימות, במהירות, בלי מאמץ. כמו יצירות מופת רבות אחרות, הספר פתוח למגוון נקודות מבט, ביאורים ופירושים.

Swing Time / Zadie Smith, סווינג טיים / זיידי סמית'

סווינג טיים / זיידי סמית

זהו ספר מרהיב, שלמרות איטיותו הוא סוחף בשל הכתיבה המהפנטת של זיידי סמית'. הוא עוסק ביחסי חברות, אימהות בנות, בנות ואבות, זיכרונות ותעתועי זיכרון, פמיניזם, גזענות, חברה מעמד ושינויים אישיים ובין אישיים, תוך שימוש במקצב הסווינג בצורת הכתיבה ובנושא הספר

ניצב כל הלילות / נל הרפר לי, הוצאת עם עובד

ניצב כל הלילות / נל הרפר לי

הספר לא נופל מקודמו ואף מאפשר פרספקטיבה אחרת, של אישה בוגרת, שמגיעה לעיירת ילדותה, שמספרת את סיפורה בגיל עשרים ושש, שמתייחסת לשינויים בחייה ובחיי הקרובים לה ואולי של אמריקה בכלל. הוא גם מאפשר נקודת מבט נוספת, מיוחדת, שאף ספר לא זכה לה לפני כן, שבה גם הקורא משתתף פעיל בקריאה מפרספקטיבה אחרת, שלו-עצמו. ואולי גם הספר מאפשר בחינה מחודשת של ערכיו ומוסריותו של הקורא עצמו.

ונוס השחורה – סרט

ונוס השחורה

שלא כהרגלי, הפעם אכתוב על סרט שצפיתי בו ולא על ספר שקראתי. הסרט הוצג לפני מספר ימים בערוץ הסרטים של יס, זהו סרט שהיה קשה להתעלם ממנו, והרגשתי צורך להעביר את המסרים והרבדים הרבים שמהם מורכב הסרט. מזמן לא ראיתי סרט שהשפיע עליי כל כך, סרט עוצמתי גם אם קצת מעיק. בכל מובן. תחושת הכבדות והאיטיות שהסרט עשוי, תחושת אי הנוחות שמלווה את הסרט, סרט שדורש מהצופה כל כך הרבה: לראות, להרגיש, לשמוע, לחוש, להבין ולחשוב. הרבה לחשוב. את הסרט ונוס השחורה (2010) ביים עבד אל לטיף קשיש.

שנים עשר השבטים של האטי / איאנה מאתיס

שנים עשר השבטים של האטי / איאנה מאתיס

כאשר ארה"ב נקלעת בין שתי מלחמות עולם ובאמצע מתרחשת גם תקופת השפל הגדול, שישה מיליון אפריקאים-אמריקאים שחורים נמלטים וחוצים את הדרום של ג'ים קרואו צפונה, מה שייקרא בעתיד "ההגירה הגדולה", מהדרום החקלאי אל הצפון המתועש. חוקי ג'ים קרואו היו חוקי מדינה וחוקים מקומיים בארצות הברית שנחקקו בין 1965-1876 ואפשרו הפרדה גזעית בכל המרחב הציבורי, תוך שלכאורה ניתן לאמריקאים שחורים סטטוס של נפרד אבל שווה. בפועל, חוקים אלו הובילו למתן שירותים ויחס נחותים מאלו שקיבל ציבור האמריקאים הלבנים, ויצרו נחיתות כלכלית, חינוכית וחברתית.

גזענות סמויה בתחילת המאה ה21 בישראל

רבות כבר דובר ונכתב על הגזענות האשכנזית ציונית כלפי המזרחים בימי קום המדינה גזענות שדיברה באופן ברור על יישובם והבאתם של עדות המזרח באזורי ספר על מנת שיהוו חומת מגן אנושית וכוח בניה זול להקמת המדינה, ובהמשך השנים על תירבותם של עדות המזרח לכן אין אני רואה צורך להרחיב בנושא זה אלא אתמקד בגזענות המצויה בימינו.

הגזענות בישראל בירידה

הגזענות בישראל בירידה

אבלין גורדון: "פרופ' סמי סמוכה: הגזענות בישראל בירידה. בניגוד ל"ניו יורק טיימס" ולעיתון "הארץ" הטוענים שהגזענות מתפשטת בישראל כמגיפה, פרופ' סמי סמוכה, סוציולוג בעל שם, טוען בדיוק ההיפך. פרופ' סמוכה הגיע למסקנה שבעוד שבקרב היהודים הסובלנות גוברת, בקרב ערביי ישראל הקיצוניות גוברת. פרופ' סמוכה פרסם, בשיתוף עם ה"מכון הישראלי לדמוקרטיה" את האינדקס השנתי של יחסי יהודים – ערבים בישראל לשנת 2012 .מסקנת המחקר של פרופ' סמוכה:"בניגוד להחמרה בגישות של הערבים, אין שינוי דומה בגישות של היהודים בשנים מאז 2003 , ויש יציבות ואף התמתנות.

ג'אנגו ללא מעצורים / טרנטינו

ג'אנגו ללא מעצורים / טרנטינו

עוד סרט מבית היוצר של טרנטינו כשכולם יודעים לצפות מראש מה שיראו על מסך הקולנוע. זה כמו שאוכלים אוכל איטלקי טוב ויודעים מראש שסיכוי קלוש שניפול במנה. אז יש משהו תקף גם לגביי הסרט הזה. לא יכולה להגיד שהגעתי לסרט גרוע, ההפך. הסרט הוא אחת הפרודיות היותר האינטליגנטיות המוצלחות ואולי הראשונות שמעיזות לגעת דווקא בתקופה כל כך טעונה של אמריקה וזאת בדרך כל כך הומוריסטית ומשעשעת כזו. זו אחת היצירות היותר פופולאריות ונצפות של הסרטים שמוקרנים זה עתה על מסכי הקולנוע פה בישראל. לפחות כמו אותן יצירות קודמות: "כלבי אשמורת", "ספרות זולה", "להרוג את ביל" ועוד יצירות רבות אחרות ושיסלח לי טרנטינו אם שכחתי למנות גם אותן

 גזע / תיאטרון חיפה

גזע / תיאטרון חיפה

ביקורת: גזע – תיאטרון חיפה – מחזה קולח ושנון של זוכה הפוליצר והטוני דיוויד מאמט. "גזע" מאת המחזאי דיוויד מאמט, זוכה פרסי הפוליצר והטוני, המועלה בתיאטרון חיפה הוא מחזה שנון , קולח ונפלא , העוסק בבעיית הגזענות. דיוויד אלן מאמט (66) הוא מחזאי, תסריטאי , במאי ומפיק קולנוע אמריקני ממוצא יהודי, עטור מוניטין. המחזה "גזע" הוא חדש יחסית והועלה לראשונה לפני כחמש שנים ועורר תגובות נרחבות. זהו מחזה מיוחד במינו שאין בו רגע דל. הוא מצחיק ונשכני, מעורר תהיות ומרגש ובעיקר הוא נוגע בסוגיית הגזענות, במקרה זה בארצות הברית.

רוזה פארקס: חרם האוטובוסים במונטגומרי

בשנת 1955, עשור אחרי מוראות מלחמת העולם השנייה, נאלצו השחורים בדמוקרטיה הגדולה בעולם להיאבק על זכויות אדם בסיסיות - שוויון זכויות, ומניעת הפלייה, קיפוח והשפלה בוטה בתחבורה הציבורית.

על גזענות ושנאה עצמית

השנה החולפת מאז יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשס"ה היא שנה שבה אנו עדים שוב להתגברות האנטישמיות באירופה ובעולם עד כדי גילויים של פגיעה פיזית ביהודים ובכל מה שקשור ליהודים וישראל. גם הקולות מאירן הן מימד חדש של אנטישמיות והכחשת השואה. הקונפליקט הנמשך עם הפלשתינאים מזין לא מעט את שונאי ישראל לסוגיהם כאשר קונפליקט זה הוא עילה כביכול מובנת, וגם מצדיקה את הטענה כי אנו נוהגים בגזענות ביחסנו לפלשתינאים.

השבוע באוסטרליה - מהומות אלימות על רקע גזעני

קטטה שפרצה ביום ראשון האחרון, האחד עשר בדצמבר, 2005, בחוף הים שבקרונולה (cronulla), סידני, בין קבוצת צעירים מוסלמים ומציל צעיר ממוצא אנגלוסקסי, הציתה גל של מהומות אלימות בעיר. הרחובות מלאו בכנופיות שמנו אלפי צעירים, רובם ממוצא אנגלוסקסי, חמושים בנשק קר וחם. הנ"ל הפליאו את מכותיהם בכל אדם בעל חזות מזרח-תיכונית שנקלע לדרכם, הציתו רכבים, ניפצו חלונות וגרמו נזקים רבים לרכוש ברחבי הפרברים הדרומיים שבעיר. המתפרעים לא בחלו גם בתקיפת נשים, שוטרים וצוותי אמבולנסים שעמלו לחלץ את הנפגעים מאזור המהומות, והביאו לתגבור משטרתי שלא נודע דוגמתו בעיר מאז משחקי האולימפיאדה בשנת 2000.

הנצפים ביותר

.