אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הוצאת רסלינג


 נעמה כרמי / זכויות אדם מבוא תאורטי, הוצאת רסלינג , 2018

נעמה כרמי / זכויות אדם מבוא תאורטי

את רציונל ספרה מסבירה ד"ר נעמה כרמי בשאיפה לשלב "בין ההיסטורי לרעיוני" בנקטה גישה עיונית "לנסות להבין מהי משמעות המושג "זכויות אדם", מהו הקשרו ההיסטורי והפילוסופי, כיצד הזכויות מאופיינות, במה מהן מאובחנות מזכויות אחרות וכן הלאה"

ישי מבורך / תיאולוגיה של חסר – על אמונה שלאחר התוהו, תל-אביב: רסלינג, 2016

שמרנות פוסט-מודרנית

דברי מבורך משליכים את השיח הפסיכואנליטי הלאקאניאני על כל הנקרה בדרכם, שבניתוח שיחני מפורק לגורמים – למעט שיח אחד: של מבורך עצמו

אזרחות וזהות לאומית / יורגן הברמס

אזרחות ולאומיות בספר קטן ומקיף

עם כל החשיבות לנאום הנשיא, חשיבות הספר מעוגנת במאמרו של הברמס. הוגה דעות שהמושגים "מרחב ציבורי" ו"פטריוטיזם חוקתי" מזוהים עמו, הינו הוגה מאתגר פוליטית כל מי שעוסק במחשבה מדינית ומשטרית של לישראל, באשר ישראל הינה אנומלית הן כמדינת לאום והן כדמוקרטיה ליברלית.

אחיות לרצח / רייצ'ל  אדוארדס וקית' רידר

אחיות לרצח / רייצ'ל אדוארדס וקית' רידר

פרשת האחיות פאפן בראי ביקורת התרבות. מקרי רצח מלבים את דמיוננו ומעסיקים אותנו כל זמן שהתקשורת מעסיקה אותנו בהם. ראו את מקרה רוז פיזם הקטנה שהוטבעה בירקון. לצרפתים יש מקרה כזה. רצח שאיננו מפסיק להעסיק אותם מאז שנת 1933. באותה שנה רצחו שתי אחיות שעבדו כמשרתות את מעבידתן ובתה.

חנה ארנדט - ביוגרפיה / אליזבת יאנג-ברוהל

חנה

חנה ארנדט - בשל האהבה לעולם ביוגרפיה. אליזבת יאנג-ברוהל. הוצאת רסלינג . לרכישת הספר בהוצאה.

נושאי התודעה - כשהפסיכואנליזה פוגשת את התפתחות הרוח / רות גולן

רות

רות גולן / נושאי התודעה - כשהפסיכואנליזה פוגשת את התפתחות הרוח. הוצאת רסלינג. לרכישת הספר בהוצאה.

הצד המואר של הירח / אנה

הצד המואר של הירח - מעולמה של אישה צעירה במעגל הזנות בישראל / אנה. הוצאת רסלינג. לרכישת הספר בהוצאה

שלמה זנד / מתי ואיך הומצא העם היהודי. הוצאת רסלינג.

מי המציא את המצאת העם היהודי?

מתי ואיך הומצא העם היהודי? חוקרים פלסטינים רבים ניסו לענות על שאלה זו. לאחרונה, יצא לאור ספרו המדובר של שלמה זנד, הפרופסור לפילוסופיה מאוניברסיטת תל-אביב, שייחודו בכך, שהוא מציג את הנרטיב הפלסטיני על היווצרותו של העם היהודי בשפה עשירה וקולחת

ז'וליה קריסטבה / זרים לעצמנו. הוצאת רסלינג.

ז'וליה קריסטבה / זרים לעצמנו

קריסטבה חוקרת התפתחות של תפיסה חברתית ופילוסופית כשהיא מסתמכת על דעתם והביוגרפיות של אנשי רוח רבים. השינויים בתפיסת הזרות. הגלות הפנימית של הזר. הזכויות שניתנו ונלקחו חזרה

מורשת של אפר - cia. היסטוריה של סוכנות הביון האמריקאית / טים ויינר . הוצאת רסלינג.

מורשת של אפר - CIA - חלק א

ככל שמתקדמים בקריאת הספר אי אפשר להתעלם מהשאלה העולה ממנו. מה רצה ויינר להוכיח. מה ניסה לעשות

זיגמונד פרויד / משה האיש והדת המונותיאיסיטית

זיגמונד פרויד / משה האיש והדת המונותיאיסיטית

משה הוא הספר האחרון שפרויד כתב. הספר מורכב משלוש מסות. ופרויד נלחם בכתיבתו זמן רב. את המסה הראשונה פרסם ב1937 בכתב העת אימאגו בחוברת הראשונה. בחוברת הרביעית הוסיף עוד מסה בנושא. את המסה השלישית הציגה בתו, אנה פרויד באוגוסט 1938 בפריז. מקורביו התנגדו לפרסום הספר. פרויד התחיל לכתוב את הספר ב1934. ב1936 כתב גרסה שנייה ולמעשה סיים אותו סופית ב 1939 כשכבר גלה באנגליה.

יצחק בנימיני - ראיון

ד"ר יצחק בנימיני (1968) הקים ומנהל (ביחד עם עידן צבעוני) את הוצאת הספרים "רסלינג", מרצה באוניברסיטאות תל-אביב, בן-גוריון ובאקדמיה בצלאל על התיאוריה הפסיכואנליטית של פרויד ולאקאן ועל המפגש בין היהדות והנצרות, מחבר הספרים "מה רוצה הגבר", "פאולוס והולדת קהילת הבנים" ו"השיח של לאקאן". נשוי ואב לשני בנים.

השיח של לאקאן / יצחק בנימיני - חלק ב

את החלק השני של המאמר (אך לא של הספר) אתחיל בפרק בו מדבר בנימיני על הקשר – הבדל בין לאקאן ליונג

ההיסטוריה של הכישוף - קוסמים, מכשפות ופגאנים

ההיסטוריה של הכישוף - קוסמים, מכשפות ופגאנים

מכשפים ומכשפות. מה עולה לנו בזיכרון מהמלה הזאת. בדרך כלל מכשפות, אותן נשים שיכלו להפוך נסיך לצפרדע. שהיה להן בית ממתקים לפתות ילדים קטנים. כאלו שיכלו להפוך עכבר לסוס ודלעת למרכבה. ועוד מיני כוחות על-טבעיים. הרוסים קראו לה בבה יאגה. זקנה כפופה אוחזת במקל ובעקבותיה חתול שחור. בוודו קראו לו הרוזן סמדי. עם הצילינדר, המכשף שאין מעצור לכוחו. בסאלם העלו אותן על המוקד. גם האנגלים, שלא יכלו להרשות לעצמם לחשוב שהוכנעו על ידי צבא שמונהג על ידי אישה הכריזו עליה כמכשפה ואנו יודעים מה היה סופה של ז´אן דארק.

תולדות המיניות כרך 2 השימוש בתענוגות / מישל פוקו

הכרך הראשון של מחקרו הגדול של מישל פוקו בנושא המיניות - תולדות המיניות פורסם כבר ב1996. כעת התפרסם סוף סוף תרגומו לעברית של הכרך השני. לאורך כל מחקרו המקיף הוא מנסה להבין את הדרך בה הפכה המיניות לעניין הקשור במוסר, וכן את מעמדו של היחיד הלומד להכיר את עצמו כסובייקט מיני

שלמה זנד / מתי ואיך הומצא העם היהודי

ישנם ספרים שעוד לפני שמישהו קרא אותם באמת כבר יצרו סביבם שיח.לרוב עוין. הן בגלל הכותב ודעותיו המוכרות והן בשל הנושא החדש עליו כתב. על נושאים טובים מדברים פחות, כנראה.פרופסור שלמה זנד יצר סקנדל קטן בזירה. עצם הבחירה בשם פרובוקטיבי כזה לספר מזמינה מלחמת עולם קטנה. מה זאת אומר זהות יהודית מומצאת?

יצחק בנימיני, פאולוס והולדת קהילת הבנים, הוצאת רסלינג, 2007, 229 עמודים.

יצחק בנימיני / פאולוס והולדת קהילת הבנים

איך הוטבל פאולוס לכנסיית לאקאן השילוש הקדוש (האב, הבן ורוח הקודש) נחשב בעיני תיאולוגים נוצרים מסתורין מוחלט, שכן מצד אחד ישנן שלוש פרסונות שונות, אך מצד שני מדובר במהות אחת.

סילביה פלאת' / ג'וני פניקה ותנ"ך החלומות. סיפורים, מסות וקטעי יומן. הוצאת רסלינג

סילביה פלאת / גוני פניקה ותנך החלומות

אם הכתבים אוטוביוגרפיים או מבוססים על תחושותיה הפרטיות קל להבין את הלחץ בו נמצאה באנגליה. אינני יודע מדוע טד יוז החליט לערוך את הסיפורים בסדר כרונולוגי כזה שהאחרונים שכתבה הם הראשונים בספר. אך ניכר בסיפורים הללו הניסיון לתחום את עצמה למסגרת אורך שיתאים לפרסום בכתבי עת נוסח הניו יורקר ודומיו שהיה משאת נפש של סופרים רבים, הרבה לפני שיכלו לקבץ מספיק סיפורים ולפרסם ספר

פאולוס והולדת קהילת הבנים / יצחק בנימיני

פאולוס והולדת קהילת הבנים. עיון ביסודות הנצרות בעקבות פרויד ולאקאן. יצחק בנימיני. הוצאת רסלינג.

מעשה סדום פוליטי - הרלוונטיות של ז'אן ז'נה / יהונתן אלשך, רועי וגנר. הוצאת רסלינג

מעשה סדום פוליטי - הרלוונטיות של זאן זנה / יהונתן אלשך, רועי וגנר

בשמו של ז'אן ז'נה נתקלתי לראשונה כשידיד צרפתי שלי אמר שאני חייב לקרוא את "המדונה של הפרחים". בלונדון קניתי את התרגום לאנגלית ולא הצלחתי להתגבר על השפה, הרבה לפני הניסיון להבין את הספר עצמו.מאוחר יותר היה ניסיון להציג בארץ את המחזה "המשרתות" בהפקה פרטית

אפרים מאיר / מעשה זיכרון – חברה, אדם ואלוהים לאחר אושוויץ

בזכות מעשה הזיכרון ההומניסטי, על הספר "מעשה זיכרון – חברה, אדם ואלוהים לאחר אושוויץ", מאת פרופ' אפרים מאיר

אפרים

אפרים מאיר / מעשה זיכרון – חברה, אדם ואלוהים לאחר אושוויץ. הוצאת רסלינג, 2006.

מסה על המתנה / מרסל מוס

תרגום הספר הזה מצטרף למפעל המבורך של הוצאת רסלינג בתרגום קלאסיקות אנתרופולוגיות. אך אוסיף מילת ביקורת על המסה הפותחת. המסה המעמיקה של סילבר נלקחה מתוך כתב עת מדעי והיא מיועדת לבקיאים ומומחים. לדעתי מסת פתיחה לספר קלאסי צריכה להיות אחרת. בפתיחה אני מצפה למצוא מי היה מרסל מוס, מה הם עיקרי טענותיו ומה ההקשר הרחב של הספר - שיצא כזכור, לפני יותר משמונים שנה

עבודות וחיים האנתרופולוג כמחבר / קליפורד גירץ

את ההקדמה לספרו של האנתרופולוג קליפורד גירץ, "עבודות וחיים האנתרופולוג כמחבר", בחר ד"ר אנדרה לוי לפתוח באמירה סנטימנטלית. "עוד בהיותי סטודנט לאנתרופולוגיה היה קליפורד גירץ בעיני מה שהאנתרופולוגיה צריכה להיות, והאנתרופולוגיה נדמתה כאילו היא כולה צריכה להיות קליפורד גירץ". אף אני, תחילת תלמודי באנתרופולוגיה הייתה ממשנתו של גירץ, וחיבה עזה יש בי אליו, עד עצם היום הזה.

הזעקה של אוסף 49 / תומס פינצ'ון. הוצאת רסלינג

הזעקה של אוסף 49 / תומס פינצון

תומס פינצ'ון מתחלק ביחד עם דון דלילו בתואר גדול הכותבים האמריקאים של ימינו. ימינו הם החצי השני של המאה העשרים. את שמו שמעתי פעמים רבות אך עד כה לא תורגם משום מה אף ספר משלו לעברית.

מנחם בגין דיוקנו של מנהיג - ביוגרפיה / עפר גרוזברד

ספר "מנחם בגין – דיוקנו של מנהיג" שכתב ד"ר עופר גרוזברד, הוא הביוגרפיה המלאה הראשונה שנכתבת על מנחם בגין, הקמה לתחיה מבין דפי הספר, מעוררת הרהורים ותהיות. ד"ר עופר גרוזברד הוא פסיכולוג קליני, בעל תואר דוקטור באנליזה ופתרון קונפליקטים, וספרו זכה בפרס המחקר מטעם "המרכז לחקר מורשת מנחם בגין" .מנחם בגין הוא אחת הדמויות המרתקות בחיינו הציבוריים. פרישתו מראשות הממשלה והסתגרותו בביתו לשנים אחדות הטילו צל גדול.

מישל פוקו / שרה מילס

אין ספק שמחשבתו של פוקו הייתה בין המשפיעות ביותר בחלק השני של המאה הקודמת.יש לו מעריצים רבים כמו גם מתנגדים. לא פשוט להסכים ולקבל את משנתו הבודקתדברים שנויים במחלוקת, כמו מה הקשר בין שיגעון ותרבות. מה הגדרות ומימחליט. מה הוא המחבר ביחס לטקסט שלו ומה צריך כן או לא לדעת עליו ואיךלקרוא כתבים. השיח האינטלקטואלי, אקדמאי תרבותי. נושאים לא פשוטים. כשכתבעל "מרחבים" הפך להיות נושא חשוב בעולם הארכיטקטוני. מה היא מיניות ואיךהיא התפתחה להיות מרוכזת בשיח.

החתולה / קולט. הוצאת רסלינג

החתולה / קולט

קולט חיה חיים פרועים מאוד בצעירותה. אנחנו מכירים אותה כמובן רק מתמונותיה בזקנתה, אישה שמנה, מאופרת בכבדות. אבל בצעירותה הייתה אחרת.

אליזבת רודינסקו / מדוע אנו זקוקים לפסיכואנליזה בימינו

אליזבת רודינסקו מלמדת בבית ספר ללימודים גבוהים במדעי החברה בפריז, שם היא מוכרת כאשת רוח. היא עוסקת בספר זה במעמד של הפסיכואנליזה בתרבות ימינו. היא מנסה בספר זה להסביר את ההבדל בין התרופות נוגדות הדיכאון לבין טיפול נפשי המטפל בדיכאון בשיטה המקובלת, שיחות, מלים.

מלקולם בואי, " לאקאן". הוצאת דביר

לאקאן חלק א

ההתעניינות בלאקאן ומשנתו הולכת ומתרחבת. מזה כמה שנים הולכים ומתרגמים בארץ ספרים שעסקו בתורתו. מסיבות שונות בחרו ההוצאות לתרגם קודם ספרים שנגעו בו בעקיפין. למשל ספרים של סלבוי ז'יז'ק שבדק כמה וכמה תופעות בעולמנו דרך פרשנותו של לאקאן: שאלת הדתות והקומוניזם, את התרבות הכללית בכללה, את סרטיו של היצ'קוק ו-קולנוע בכלל ועוד כמה ספרים בנושאים שונים.

קריאת הספר מניפסט החלאה מעלה מיד כמה מני שאלות. חלקן מתחילות במלה האם ואחרות במלה מה. סולאנס הייתה מקורבת תקופת מה לחוג של אנדי וורהול והתפרסמה ב1968 בעיקר כזו שירתה ב-אנדי וורהול בסטודיו שלו בעודו מדבר בטלפון

מניפסט החלאה / ואלרי סולאנס

קריאת הספר מניפסט החלאה מעלה מיד כמה מני שאלות. חלקן מתחילות במלה האם ואחרות במלה מה. סולאנס הייתה מקורבת תקופת מה לחוג של אנדי וורהול והתפרסמה ב1968 בעיקר כזו שירתה ב-אנדי וורהול בסטודיו שלו בעודו מדבר בטלפון

הנצפים ביותר

.