אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נכות


תו נכה

תו נכה - מה אנחנו באמת יודעים עליו?

קיימות ספקולציות רבות או שמועות המתחילות בשיחות סלון למיניהן, בכל הנוגע לאנשים הזכאים לתו נכה. אנשים רבים טועים לחשוב כי כל נכות שהיא מקנה את הזכות לקבל תו נכה, שעשוי כמובן להקל על חיי הנכה, אך למעשה ישנו חוק מאוד ספציפי בהקשר הזה ועל פיו בלבד מוגדרת זכאותו של אדם הרשאי לקבל ולהשתמש בתו נכה. חוק זה נקרא חוק חניה לנכים תשנ"ד - 1993, בשונה מחוקים אחרים שאתם עלולים אולי להיתקל בהם ועוסקים גם הם בנושא הנכות.
 

משה רשקס - הסופר, הלוחם ואיש הספורט

משה רשקס - הסופר, הלוחם ואיש הספורט

משה רשקס נולד בביאליסטוק, עיר הבירה של מחוז פודלסיה בפולין. בהיותו בן שלוש, בשנת 1931 עלתה משפחתו לארץ. כנער, והוא בן ארבע-עשרה, התנדב ל"הגנה" והקדיש מזמנו לביצוע שורה של תפקידים והשתלמויות. עם פרוץ מלחמת השחרור שנכפתה עלינו על-ידי ערביי הארץ, הוא שימש כמדריך חי"ש תל-אביב והשתתף בפעולות מגננה וסיורים באזור. משם הוצב בפלמ"ח כמלווה שיירות לירושלים ולחם גם במסגרת חטיבת "עציוני" תחילה כמפקד כיתה ואחר-כך כמפקד מחלקה. באחד הקרבות בהם השתתף בשער הגיא, במבצע "מכבי", הוא נפצע קשה יום לפני הכרזת העצמאות בבית מאיר דיזנגוף.

ועדה רפואית: קביעת אחוזי נכות

ועדה רפואית היא ועדה אותה מנהל רופא מומחה, אשר בידיו מסייע מזכיר שמתפקידו לרשום דוחות של ועדות רפואיות ולוודא שזכויות האזרח נשמרות. כאשר מתלונן אדם על מספר בעיות רפואיות או מחלות, קיימת אפשרות שהוא ייבדק על ידי מספר רופאים מומחים. אם הורו הממצאים על צורך בבדיקת רופא מומחה אחר, יזומן האדם לבדיקת ועדה נוספת אחת או יותר. הבדיקה הסופית היא זאת שבסמכותה לקבוע את אחוז הנכות הרפואית המגיעה למטופל כתוצאה ממכלול מחלותיו.

הנצפים ביותר