אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מוות


למה מי מת?

בביקורי האחרון בפונה הודו התמזל מזלי ומת מי מאנשי האשרם. בתנאים אחרים היה מדובר מן הסתם בטרגדיה: אדם, גם אם בן 88, הלך לעולמו, והשאיר אחריו משפחה וחברים, אלא שלא זו התפיסה בבית של אושו.

רנה דקראט (1596-1650). דקארט הדגיש באופן נחרץ כי קיימת הפרדה בין הגוף לנפש וזאת היות שסבר כי קיימת בעיתיות רבה בדבר קיומם של הגופים והגדרתם . לפיכך דווקא הנפש היא ההיפוך המוצק והודאי שקיים אצל האדם ואילו הגוף מוטל בספק.

גם פילוסופים מתים לפעמים….

הפילוסוף יושב בכורסתו בסלון ביתו ומהרהר: כל חיי אני חושב ומכין עצמי לקראת סופי ועד היום איני יודע בוודאות מה משמעות הדבר ככל שהישגי המקצועיים והכלכליים גבוהים יותר וגם מחיי האישיים רווה אני נחת, כן המדקרות והספקות שבלב מתעצמות דוקרות ודוקרות ומחפשות תשובות ומה אומרים עמיתי אלו שכבר אינם ולמעשה יודעים הם את התשובות אך אינם יכולים להודיעני דבר עקב מצבם. כיצד התיחסו הם לתופעה זו בטרם סופם ?

הוצאה להורג ציבורית בגיליוטינה, Lons-le-Saunier, צרפת 1897.

מספר מילים על נשיקה צרפתית

מבין כל מכשירי-המוות הידועים לאדם, ובכללותם עמוד התליה והכיסא החשמלי, חוששני שאין אחד מאיים וזורע אימה כמו ה-גיליוטינה. מכשיר זה הוא אולי היעיל והמהיר ביותר להחזיר את נשמתו של האדם אל הבורא. בהנפת יד נוחת הלהב המצודד מלמעלה במהירות עצומה וזה נגמר, ראשך מונח בסל גדול, אולי עם עוד ראשים כמוך כתפוחים בסלסלה.

הכיסא החשמלי הראשון, שנעשה בו שימוש בהוצאה להורג של ויליאם קמלר ב-1890. המורשע מתיישב על הכיסא ואז נקשר בידיו וברגליו לכיסא.

פרקים בהיסטוריה מורבידית

המוות, מזעזע ככל שיהיה, מותיר אחריו לעתים סיפורים ספוגי ציניות, אירוניה וסרקאזם

מותו של אריק איינשטיין

יום שלישי, ה26 ל11 2013 נפטר גדול זמרי ישראל, אריק איינשטיין והובא לקבורות אמש, יום רביעי. וברצוני לא לכתוב על האיש הנדיר הזה והזמיר המופלא, אלא על משהו אחר, זוטר, שולי, אפילו מובן מאליו, שבלט לעיני: התדהמה, ההלם: ''לא יכול להיות'', ''איך זה''. ''אנו שכולים''. ''איבדנו אדם יקר ביותר'' וכו'. יום או יומיים לפני מותו הוא היה קיים, כעוד גבעה (אולי גבוהה במיוחד) שמתמרת מעל מישור חיינו. לא נתנו דעתנו עליו כמעט, מלבד כשהתענגנו על שיר נושן שלו שהתנגן ברקע.

אריק שרון

מתי לשחרר את אריק?

החודש עלה במלא עוזו נושא המתת החסד לאחר שאב, שהוא רופא במקצועו, הרג את בתו האהובה והסובלת והתאבד. לפני כמה ימים עלה שוב הנושא של הוויתור המושכל על המשך חיים שאינם חיים עם פטירתה של ענת גוב. על הקבר ספדה לה הבת שסיפרה איך אמרה כמה ימים קודם לכן: "אמא אני משחררת אותך".בקרוב ב 4 בינואר, ימלאו 7 שנים לתרדמת בה שקע ראש ממשלת ישראל אריאל שרון, חודש לאחר מכן יציינו 85 להיוולדו.

הנצפים ביותר

.