אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

השטן


ציור מאת מודליאני

אל הרופא / עגנון: נגלגל יחדיו בעדשים חלק שני

אל הרופא / עגנון: נגלגל יחדיו בעדשים חלק שני. כל פרשני היצירה תהו על חידת זהותו של מר אנדרמן, איש העולם הרחב הפוגש את המספר באקראי, בדרך אל בית הרופא, ומעכבוֹ מלהגיע בזמן אל הרופא. היו שראו בו יצור שטני שהגיע מעולם התוהו – מעולם המתים – ומאחר שיש לו אב, הרי שהוא "בכור שטן". אכן, אפשר לדרוש את שמו בהתאם להוראתו באנגלית (under), ולראות בו שטן העולה מן השאוֹל ושב "מִשּׁוּט בָּאָרֶץ וּמֵהִתְהַלֵּךְ בָּהּ" (איוב א, ז). הלל ברזל ראה בשם העיר "בורדוי" רמז ל"בור דוי", דהיינו לגיהנום.

ההיסטוריה של הכישוף - קוסמים, מכשפות ופגאנים

ההיסטוריה של הכישוף - קוסמים, מכשפות ופגאנים

מכשפים ומכשפות. מה עולה לנו בזיכרון מהמלה הזאת. בדרך כלל מכשפות, אותן נשים שיכלו להפוך נסיך לצפרדע. שהיה להן בית ממתקים לפתות ילדים קטנים. כאלו שיכלו להפוך עכבר לסוס ודלעת למרכבה. ועוד מיני כוחות על-טבעיים. הרוסים קראו לה בבה יאגה. זקנה כפופה אוחזת במקל ובעקבותיה חתול שחור. בוודו קראו לו הרוזן סמדי. עם הצילינדר, המכשף שאין מעצור לכוחו. בסאלם העלו אותן על המוקד. גם האנגלים, שלא יכלו להרשות לעצמם לחשוב שהוכנעו על ידי צבא שמונהג על ידי אישה הכריזו עליה כמכשפה ואנו יודעים מה היה סופה של ז´אן דארק.

מפיסטופלה באופרה

בויטו הוא לא אחד מהשמות המיידיים העולים בראש כשמדברים על אופרה. למעשה כתב אופרה שלמה אחת, מפיסטופלה, אחר כך עבד על אופרה נוספת על הקיסר נירון שאותה לא זכה להשלים.

שמות השטן

פרק מיוחד בתורת מלאכי עליון מוקדש לדמות השטן. המלאכים הםשליחים. במקרא הם עושים בשרות האדם או האל. מאמר זה מבקש לעסוק רק בשליחים אלהיים, - בשמותיהם, תפקידיהם, אופיים, ומעט מתולדותיהם בספרות לאורך התקופות. ספרות ענפה - של תרבות המערב, הכוללת כאן את ערש תרבות זו, המזרח הקדום, ובעיקר בבל ומסופוטמיה - עוסקת בנושאים אלה.

עיון פסיכודינמי במסעו של הבעל שם טוב לארץ ישראל

על מסעות ומשאות נפש- עיון פסיכודינמי במסעו של הבעש"ט לא"י ובמקצת סיפורים אחרים

הבעל

הבעל שם טוב

תנועת החסידות בהמשך לדרך הקבלה, העמידה את א"י במרכז החשיבה וההוויה שלה: "ציון היא מעיקרו של עולם והיא החיות של כל העולם"

סיפורי הופמן באופרה הישראלית

ז'ק אופנבך הנחשב לכישרוני שבין כותבי האופרטות הצרפתיות נולד ב1819 כיהודי גרמני בשם יעקב אברשט. אביו היה חזן. הוא למד מוסיקה והיה צ'לן מקצועי שעבר לגור בפריז והתנצר. בפריז ניגן בתזמורת האופרה המלכותית. הוא קנה אולם תאטרון בו התחיל להעלות אופרטות מפרי עטו. כך הלך והתפרסם בחוגי החברה בפריז.

השער התשיעי / רומן פולנסקי

השער התשיעי / רומן פולנסקי

סרט "השער התשיעי" הוא אחד הסרטים המעניינים והמשכנעים ביותר שנעשו אי פעם, על חוג סגור ומיוחד במינו, חוג חובבי המיסטיקה והמתעניינים בכישוף שחור על כל המשתמע מכך

זיל דה רה: רוצח סדרתי או קורבן ציד מכשפות?

ב-8 באוקטובר 1440 נפתח בעיר נאנט אחר המשפטים הידועים והשנויים במחלוקת במהלך כל ימי הביניים. בפני השופטים עמד אחד האנשים המוכרים והמוערכים בצרפת של אותה תקופה הברון ז'יל דה לאוואל דה רה (דה רֶץ) (gilles de laval de rais) , מרשאל צרפת, גיבור מלחמת מאה השנים ואחד מתומכיה הנלהבים ביותר וידידיה הקרובים של ז'אן ד'ארק. משפטו של דה רה התנהל במקביל בבית דין כנסייתי ובית דין חילוני שבסמכות דוכסות ברטאני.

נשים מכשפות

על פי מאמרו של גו'ן דיימוס, פרופ' להיסטוריה אוניברסיטת ייל, ל-וול סטריט גו'רנל. הביאה לתרגום והוספה במהדורה העברית: שושנה ויג

ציד מכשפות: משפטי המכשפות במאה ה-17

מבוא

משפט המכשפות מסיילם

by courtesy of famous trials

תרגום זיו מגן

o christian martyr who for truth could die when all about thee owned the hideous lie! the world, redeemed from superstition's sway, is breathing freer for thy sake today

מילים אלו נכתבו על ידי ג'ון גרינליף וויטיר (whittier) ונחקקו על מצבה המציינת את קברה של רבקה נורס (nurse), אחת מן ה"מכשפות" שהורשעו בסיילם

הנצפים ביותר

.