אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עגנון שמואל יוסף


האדונית והרוכל, פוטומונטז, קרדיט: תיאטרון הסטודיו, באדיבות: הילה קומם

2 אופרות קצרות על פי סיפורי עגנון

בכורה עולמית "האדונית והרוכל"/"תהלה": 2 אופרות קצרות ע"פ סיפורי עגנון 

ליברית ומוזיקה: אבירם פרייברג
קטע אודיו ביוטיוב

בימוי: יונתן שוורץ, תיאטרון הסטודיו

אילת כהן - סופרן

ליאת רוקברגר - אלט

עגנון: אורח נטה ללון - שוב לפני זקן בלה

עגנון: אורח נטה ללון - שוב לפני זקן בלה

יל"ג וביאליק מציצים מעל כתפי עגנון. עיון בפרקי הפתיחה של הרומן אורֵח נטה ללוּן. יצירתו התיעודית והסמלית כאחת של עגנון אורֵח נטה ללוּן הופיעה לראשונה בעיתון הארץ ב-139 המשכים, שהתפרסמו יום אחר יום בין אוקטובר 1938 לאפריל 1939. רבים אף מתחו קו של אנלוגיה בין ביקור שערך עגנון בעירו באוגוסט 1930, כשהוא עצמו היה בן 41 – 42 במהלך נסיעתו לפולין לאחר שביתו הירושלמי נהרס ונבזז בזמן המאורעות. ובדין, הרומן אכן מבוסס על ביקור זה ונזכרים בו אתרים ואישים שנִקרו בדרכו של עגנון במהלך הביקור, אלא שהביקור הממשי לא ארך אלא כשבוע ימים.

ציור מאת מודליאני

אל הרופא / עגנון: נגלגל יחדיו בעדשים חלק שני

אל הרופא / עגנון: נגלגל יחדיו בעדשים חלק שני. כל פרשני היצירה תהו על חידת זהותו של מר אנדרמן, איש העולם הרחב הפוגש את המספר באקראי, בדרך אל בית הרופא, ומעכבוֹ מלהגיע בזמן אל הרופא. היו שראו בו יצור שטני שהגיע מעולם התוהו – מעולם המתים – ומאחר שיש לו אב, הרי שהוא "בכור שטן". אכן, אפשר לדרוש את שמו בהתאם להוראתו באנגלית (under), ולראות בו שטן העולה מן השאוֹל ושב "מִשּׁוּט בָּאָרֶץ וּמֵהִתְהַלֵּךְ בָּהּ" (איוב א, ז). הלל ברזל ראה בשם העיר "בורדוי" רמז ל"בור דוי", דהיינו לגיהנום.

עגנון על שטר הכסף

אל הרופא / עגנון: נגלגל יחדיו בעדשים

כותרת סיפורו של עגנון "אל הרופא" בנויה במתכונת הכותרת האופיינית לאותם משירי הלל והודיה המכוּנים בשם "אוֹדה" (ode), וראו כותרתו של ביאליק "אל הציפור", כותרתו של טשרניחובסקי "לשמש", או כותרתו של אלתרמן "אל הפילים". מאחר שהסיפור פותח בתיאורם של שני בני משפחה חולים – אב קשיש ואחות צעירה – מאליה מתעוררת הציפייה לתפילת הודיה לאל שבשמים. אולם מתברר שאותו רופא שאל ביתו מוּעדות פניהם של המסַפר ואשתו, אף לא טרח כלל עדיין (או שמא ניסה ולא הצליח) לאבחן את טיב מחלתם של שני החולים המוטלים בבית על מיטת חוליים.

האדונית והרוכל מול סיפורו של רואלד דאל

האדונית והרוכל מול סיפורו של רואלד דאל

תעלומת הדמיון המפתיע  בין סיפורו של עגנון "האדונית והרוכל"  לסיפורו של רואלד דאל  "The Landlady"

שבועת אמונים: פנים חדשות בסיפורו של עגנון

שיבוש – תיקון – שיבוש פנים חדשות בסיפורו של עגנון "שבועת אמונים"

מִכָּל פִּרְחֵי מוֹר בַּגָּןנַפְשִׁי לַשּׁוֹשַׁנָּה,וּּמִנִּי כָּל עַלְמוֹת-חֵןאֲהַבְתִּיךְ – שֹוֹשַׁנָּה - - -

(שאול טשרניחובסקי)

א. הפרת מוסכמות וניפוץ סטראוטיפים

לסיפור - עידו ועינם של ש. י. עגנון

שפר מזלי, ונפלה בחלקי חוברת מספרייתו של ש"י עגנון ז"ל. קניתיה באופן הזדמנותי לחלוטין בחנות אחת לספרים משומשים, שהייתה בירושלים ברח' הלני המלכה, ועטתי עליה כמוצא שלל רב.

הנצפים ביותר

.