אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

זוגיות


חתן וכלה

שמלות כלה במידות גדולות – ליהנות ממבחר נהדר של אפשרויות

המודעות הרבה לצורך בביגוד, המתאים לכל גזרה ולכל מידה, הביא מעצבים ומעצבות בכל הארץ, וגם בעולם כולו, לעצב ביגוד בהתאמה אישית, לרבות בגדים במידות גדולות שהם מסוגננים ויפים לא פחות. לכלה, בעלת הקימורים ובמידה גדולה, מוצעות כיום מבחר נהדר של שמלות כלה במידות גדולות. אלו הן שמלות מושקעות ומקסימות, שמלות המשלבות, בחלקן, אלמנטים מרהיבים ובדים מסוגים שונים.

משבר האדם החושב

לאחרונה הבחנתי בתופעה הולכת ומתרחבת המאפיינת את מעגל האנשים הסובב אותי. מעגל זה, כדאי לציין, בנוי ברובו מאנשים מיושבים בדעתם, סוף שנות השלושים–ארבעים כאלה, שבמונחים אובייקטיביים כבר השיגו משהו בחיים. משפחה, מעמד, כסף.

האמת על נישואין פתוחים

האמת על נישואין פתוחים

המונח 'נישואין פתוחים' הורחב מאז שנטבע לראושנה על ידי ג'ורג' וננה או'ניל בספרו באותו השם בשנת 1972, ומתאר היום בני זוג הבוחרים לחיות יחד ללא נישואין, או סוג אחר של מערכת יחסים פתוחה הנקראת 'פוליאמוריה – אהבות מרובות'. פשוטו כמשמעו.בני זוג החיים במערכת יחסים פתוחה או פוליאמורית, טוענים לעיתים קרובות שהם חופשיים מהנחת כללי היסוד המאפיינת יחסים קונבנציונאליים וחוסרים מעצמם כאב ואכזבה.

איך לשמור על זוגיות בריאה וחזקה? טיפים לכבוד טו באב

איך לשמור על זוגיות בריאה וחזקה? טיפים לכבוד טו באב

בעידן המודרני אנחנו רוצים הכל כאן ועכשיו. כשמשהו לא נוח או מתאים לנו אנחנו מיד רוצים להחליף אותו. זה מחלחל גם אל תוך הזוגיות שלנו. היום, אנחנו לא נשקיע בלתקן את הזוגיות הקיימת כשאפשר להחליף בן/בת זוג בקלות. כשיש בעיות בזוגיות אנחנו נריב, נרים ידיים ונחשוב על כך שנמצא משהו הרבה יותר טוב בהמשך. התנהגות כזו יכולה להוביל גם לגירושים. לכן, אם אתם חשים שיש לכם בעיות רבות בזוגיות, שאינכם מצליחים לתקשר, שאתם רבים הרבה, שבו ביחד ונסו לפתור את הבעיות ביניכם. לא הצלחתם, פנו לייעוץ זוגי שיוכל לכוון אתכם.

איך לעבור בהצלחה מפגש עם החברים של הפרטנר?

כמו שבני הזוג הם חלק בלתי נפרד מעולמנו, כך גם החברים הכי טובים שלנו נוטלים חלק עצום בחיים שלנו ובכל מערכת יחסים טרייה מגיע השלב שבו הפרטנר מעוניין להכיר אותך לחבר'ה שלו ואת תרצי להציג אותו לפני החברות שלך.

קרוב רחוק - האסטרטגיה לכיבוש הגבר או האישה

רגע אחד היא מדברת איתך, צוחקת, אפילו מפלרטטת וזורקת רמיזות מיניות וברגע הבא היא הפסיקה בכלל להתייחס אליך. כאילו אתה לא קיים. מהו הדבר שהגברים אוטומטית מייד עושים? מנסים להחזיר את המצב לקדמותו, לזכות שוב בתשומת הלב שלה, להצחיק אותה, לעניין אותה ולקבל ממנה שוב את אותן התגובות שכל כך נהננו מהן לפני כמה דקות. אתה מנסה להחזיר את רמת הנוחות שהייתה לכם בשיחה קודם לכן. את הנוחות שהבחורה שברה מיוזמתה, כאשר הפסיקה להראות עניין בך.ככל שהבחורה מתרחקת ממך, כך יותר ויותר אתה מרגיש חוסר נוחות וגובר בך הרצון להשיג אותה שוב.

בנתיב אוהבים צעירים

זורות אלה מוקדשות לכל היאירים למיניהם, כל אותם אוהבים החיים בארץ ששינתה פניה עד לסף טירוף של כיתתיות מגונה. אנו טובעים במעלליהם של אנשי המשיחיות השקרית והאמונה המכזבת – המעוותים את צורת היהדות עד אומללות – שבידיהם הוסגרנו כולנו. זהו דור שבו נחשפו צדדים בקרב מאמינים העושים בבורותם את היהדות לאסקופה נרמסת. אני נחרד מול ההתפרצות הצבועה שאין לה כפרה ואינה מובנת במאה ה-21. כאילו כבו בנו ומסביבנו כל מאורות התבונה. ובמקביל מעידים בימים אלה גם שני "רבנים ראשיים" עד כמה משוועת היהדות לנער אותה מאבק הדורות שדבק בה להחניקה, ועד כמה עלינו להיפטר מהם היום ולא מחר, אם חפצי חיים אנו כעם בין העמים.

מוטב מאוחר / תיאטרון הספרייה

מוטב מאוחר / תיאטרון הספרייה

ביקורת - מוטב מאוחר – תיאטרון הספרייה – שלושה מאבירי הבמה הישראלית מפגינים כישרון רב במחזה מרגש, מבדח ומעניין על זוגיות בגיל השלישי. שלושה מותיקי הבמה הישראלית עולים על הבמה, לראשונה בצוותא, ומפגינים משחק מרגש, מבדח ומיומנויות משחק, ראויים לתשואות חן-חן. "מוטב מאוחר" המועלית בתיאטרון הספרייה ברמת גן, מיסודו של בית צבי, היא הצגה שצובטת מעט בלב, למרות שהיא בעצם קומדיה מרירה על זוגיות בגיל השלישי. לארי גלברט כתב את המחזה ויש לו בהחלט רקורד מרשים.

איך לרענן את הזוגיות בטו באב

איך לרענן את הזוגיות בטו באב

ט"ו באב יצוין השנה ב – 22 ביולי 2013 ונחשב בעצם חג האהבה של היהדות שכן הוא הוזכר במקרא ומשם מקורו. בעבר ט"ו באב נשא שמות ומשמעויות נוספים כמו: חג הבציר, חג המחולות בכרמים, חג האיחוד בין שבטי ישראל וגם חג האהבה. זוגות רבים מעם ישראל נהגו להתקשר בתאריך זה בברית הנישואין בחיק הטבע ובנות ירושלים היו יוצאות לרקוד בשדות ובכרמים כשהן לבושות בבגדים לבנים.

הורות לאחר הגירושין מתחילה ביום שלפי הגירושין

הורות לאחר הגירושין מתחילה ביום שלפי הגירושין

אבן דרך משמעותית בעיצוב "היום שאחרי", מתחילה בהודעה המשותפת של ההורים לילדים על הפרידה (דיון במאפייני "ההודעה", ראה להלן בהמשך המאמר). הודעה זו היא בבחינת "אקספוזיציה", הפותחת פרק חדש ומשמעותי בחייו של כל אחד מיחידי המשפחה ומטרתה לאפשר התארגנות והערכות מנטלית ורגשית של ההורים והילדים למציאות המשפחתית חדשה המתממשת ובאה, קרי, לפרידת ההורים, למעבר למגורים נפרדים ולזמני שהיה נפרדים של הילדים עם כל אחד מההורים.

איך להתנשק נשיקה צרפתית

איך להתנשק נשיקה צרפתית

רואים את זה בסרטים, ורוב הזמן גם בציבור. נשיקה צרפתית. מחווה נצחית ומלאת תשוקה של חיבה רומנטית. אין אם אדם מתגורר בפריס, ניו יורק או תל אביב, הוא יכול ללמוד כיצד לנשק כמו הצרפתים מבלי לבצע שגיאות מביכות. להלן הטכניקה הבסיסית: שמירה על שפתיים רכות. פה רך, חלק ולח מעט הוא אידיאלי לנשיקה. יש לנסות לוודא כי השפתיים אינן סדוקות ויבשות. אם כן, יש לשפר את מצבן. להשתמש במעט שפתון לחות. למרוח מעט מעל השפתיים ולהדקן.

סקסולוגיה: מדוע אנשים מתעניינים בה?

סקסולוגיה: מדוע אנשים מתעניינים בה?

סקסולוגיה אינה עוסקת ב'אליס בארץ הפלאות', כושר גופני ומולטי אורגזמות בלבד, אלא מתייחסת לאנשים "אמיתיים" בעולם "אמיתי". אנשים עם תשוקה מינית אשר נהנים מחיי מין מאושרים. המחקר של סקסולוגיה עוסק, בין היתר, בנוף המיני של פתולוגיה, סוגים של "תפקוד מיני לקוי" ו"הפרעות" שונות, משבר זהות מיני חרדות ביצועים, דחייה מינית, בדידות, דיכאון וייאוש. הסברה הרווחת היא כי נושאי מין אינם צריכים להיות מוזכרים בספרות ובעולם התרבות. השקפה זו נלקחת מהמוסר הקונבנציונלי. מוסר אכזרי בדרך כלל עוסק בתגובה נגד רגשות ותשוקה, והאדם אשר נותן ביטוי לרגשותיו המיניים נתפס כמלא במחשבות מגונות.

חושבים על גירושים? בואו תבדקו את עצמכם

חושבים על גירושים? בואו תבדקו את עצמכם

בד"כ אנו לא חושבים במונחים של "מוכנות" לגירושים, מאחר ואנו פועלים תחת הנחה (לעיתים לא מודעת) שככל שנשתחרר מהר יותר מסיטואציה קשה ומעיקה, כך ייטב לנו ומכאן הנטייה של מי שחווה קשיים במסגרת הנישואין, להזדרז "ולפרק את החבילה" במחשבה שככל שיקדים ויסיים את גירושיו יוכל להמשיך בחייו ולהחזירם למסלולם התקין. ואולם לא פעם המציאות טופחת על פנינו, שכן זוגות שקיבלו החלטה נמהרת לסיים את נישואיהם מבלי שבחנו בתשומת לב את רגשותיהם, מניעיהם ומשאביהם ומבלי שהפנימו את משמעות הפרידה במישורים השונים: הרגשי, המשפחתי, המעשי-כלכלי והמשפטי.

עצים של מטה, עצים של מעלה / שרה רז ודורון רז - תערוכה

עצים של מטה, עצים של מעלה / שרה רז ודורון רז - תערוכה

תערוכה שהיא בדיקה של שני אמנים את ההקבלה בין אדם לעץ: התבוננות במהלך חייו של האדם ובמהלך חייו של העץ מגלה כי יש ביניהם דמיון רב: ראשית חייהם בזרע; ללידת התינוק מצפים בכיליון עיניים וכך גם לעשיית הפרי הראשון של העץ; שניהם דורשים בינקותם השגחה והאכלה; העץ בתחילת צמיחתו זקוק לתמיכה וכך גם התינוק הנתמך על ידי הוריו; השתיל והילד צומחים עד לבגרותם; שניהם מכים שורש במקום מושבם; לשניהם פירות - פרי העץ ופרי הבטן ובסוף דרכם - שניהם קמלים.

על מפתן חדר הגישור

על מפתן חדר הגישור

כאשר בני זוג שוקלים בדעתם האם להתגרש? הם מתבקשים לשאול את עצמם האם המענה לקשיים שהם חווים כבני זוג הנשואים זה לזה, טמון בפרידה וגירושין- כלומר בפניה למגשר משפחתי, או שהקשיים והמצוקה מבקשים מהם מענה (או לכל הפחות בירור) במישור הטיפולי-כלומר פניה למטפל משפחתי או זוגי, על מנת להבין מה "התקלקל" בדרך ולבדוק אפשרות לשקם את חיי הנישואין והזוגיות. המדובר בשאלה מקדימה, המכוונת לפני ולפנים, תכליתה, ברור אמיתי וחסר פניות עם עצמנו, מה בעצם הבעיה- הקושי, ולאיזה עזרה אנו זקוקים בעת הזו ?

ניהול, מנהיגות וחזון: טלי ושלמה בורלא - ראיון

ניהול, מנהיגות וחזון: טלי ושלמה בורלא - ראיון

ניהול, מנהיגות וחזון: לשים את האגו בצד. טלי ושלמה בורלא, צמד בחיים ובעסקים. פגשתי אותם בקורסים לניהול ולשירות – ודי התפעלתי מן הגישה המקורית, מן התרגילים המיוחדים...תמיד אנו מדברים על איך לצאת מהקופסה. כאן ראיתי במו עיניי איך עושים זאת ומלמדים ניהול נכון, שירות נכון. היום זה צו השעה לעשות למען איכות השירות, לשכנע חברות וגופים עסקיים להשקיע ביחס טוב ללקוח, בשירות טוב ללקוח. ביקשתי מטלי ושלמה בורלא לשרטט קווים לניהול טוב, לתת טיפים לניהול טוב יותר.

משמעותו המיסטית של הריבוי הזוגי במקרא

משמעותו המיסטית של הריבוי הזוגי במקרא

סיפור המלחמה נגד נחש העמוני, כמו כל העימותים בתנ"ך, וריאציות שונות של אותו לייטמוטיב, חוזר וממחיש את הניגוד הקמאי בין כוחות התוהו וכוחות הבריאה. שבעת ימי הארכה הניתנים לתושבי יביש עד להצלתם, עד למניעת ניקור עין ימינם, מסמלים כמובן את שבוע בריאת העולם. לפי הווריאציה הנוכחית, ששת ימי המשא ומתן של זקני יביש במאמציהם למנוע את האסון מקבילים לששת ימי הבריאה. כריתת ברית עם הנחש פירושה הפרת הברית עם אלוהים. עבודת אלילים משולה לעיוורון.

גישור משפחתי טיפולי: היא רוצה להיפרד, הוא רוצה להמשיך יחד – מה עושים?

גישור משפחתי טיפולי: היא רוצה להיפרד, הוא רוצה להמשיך יחד – מה עושים?

כאשר אני נפגש לראשונה עם בני הזוג, אני שואל כל אחד מהם, מה מביא אותה/אותו אלי? יש ושני בני הזוג משיבים באופן שאינו משתמע לשני פנים שרצונם להיפרד ולהתגרש ואז אנו פונים לעסוק בסידורי הפרידה ובהסכם הגירושין. אולם לא פעם אחרי רגעים ארוכים של שתיקה, מתפתח דיבור מהוסס ונבוך משהו, המוביל לתשובות מבולבלות, חלקיות ואף סותרות. כך למשל, לצד אמירה החלטית של אחד מבני הזוג על רצונו להביא את הנישואים לסיום, אנו עשויים לפגוש במגוון אמירות של בן הזוג השני, כגון: "אני כאן כי היא/הוא רצה", "אם אנחנו כבר כאן אז בו נגמור אם זה" ולפעמים פשוט שתיקה רועמת או דומעת.

גישור משפחתי טיפולי

גישור משפחתי טיפולי: על המרחב הרגשי בגישור משפחתי

אם נתבונן אל העיניים הכואבות, הכועסות והמבולבלות לעיתים של אלו המבקשים להתגרש, לא ניתן שלא לתהות: כיצד בתוך הכאוס, הבלבול והטלטלה הרגשית עימם מתמודדים מרבית מהזוגות המעוניינים להתגרש( לפחות בשלבים הראשונים לקבלת החלטה על גירושין ), ניתן לקיים תהליך של גישור?

מתנות ליום האהבה לאישה

יום האהבה הולך ומתקרב וכיום לגברים, משימת קניית מתנות ליום האהבה, הפכה מסובכת מאי פעם. מתנות שנחשבו רומנטיות בעבר כגון פרחים, חבילת שוקולדים או תכשיט לצוואר כל כך נפוצות שהנשים של ימינו לוקחות אותן כמובן מאליהן. בנות הזוג מצפות מהגברים ליצירתיות במתנות. כשגבר מעניק מתנה ייחודית ומיוחדת לאישה אשר הוא עמל עליה והשקיע מחשבה ויצירתיות אוטומטית מחווה זו מצד הגבר מבעירה את אש האהבה והתשוקה של האישה. מתנות לאשה אמורות לפגוע במטרה אחת וזו הייחודיות של הקשר בין בני הזוג ולא להוות מתנה כללית שיכולה להתאים לכל אשה.

אינטימיות כדיאלוג

בעידן הרשת, כאשר חיפוש אחר האינטימיות הופך לעיתים למוטיב הכרחי בחיים. כאשר ניתן להתחבר עם בני אדם אנונימיים וליצור כביכול אינטימיות הכוללת גילוי לב ואפילו רגשות חמים, אובד המאפיין החשוב ביותר של האינטימיות והיא הופכת למוצר נרכש ברשת וביחסי אינסטנט. במסה זו אנסה להראות שאי אפשר להשיג אינטימיות בקלות של לחיצת כפתור. וגם קשה להבחין בין אינטימיות ליחסים קרובים שאינם אינטימיים.
 

סיכום שנה או השנה שבה מתה הזוגיות

"וַיֹּאמֶר יְהוָה אֱלֹהִים, לֹא-טוֹב הֱיוֹת הָאָדָם לְבַדּוֹ; אֶעֱשֶׂה-לּוֹ עֵזֶר, כְּנֶגְדּוֹ." בראשית ב' יח"עַל-כֵּן, יַעֲזָב-אִישׁ, אֶת-אָבִיו, וְאֶת-אִמּוֹ; וְדָבַק בְּאִשְׁתּוֹ, וְהָיוּ לְבָשָׂר אֶחָד." בראשית ב', כד' חשבון הנפש

אריאדנה בנקסוס באופרה

ריכרד שטראוס ו-הוגו פון הופמנסטאל שכבר שיתפו פעולה בכתיבת הרוזנקווליר רצו לכתוב אופרה קצרה מאוד שתיכנס לתוך הפקה של "גם הוא באצילים" של מולייר כקטע בידור ביניים, אלא שמה שהתכוון להיות תרגיל קצר הלך והתארך והפך לאופרה שלמה. ומה שנוצר הוא כמעט שתי אופרות שונות הקשורות אחת בשנייה. בראשונה מלחין צעיר מוזמן להעלות את האופרה שלו "אריאדנה בנקסוס" בביתו של אחד מעשירי וינה

על היפוך קוטביות במערכות יחסים זוגיות

מראיינת: ...הוא עושה בה כבשלו, הוא מנגן עליה כמו על מנדולינה. מחליט אם הוא יעלה אליה הביתה או לא והיא כנועה. עד שזה מתהפך, ופתאום הוא צריך למצוא דרכים לשאת חן בעיניה כשהם יחד.עמוס עוז: עד שזה מתהפך. טוב שאמרת עד שזה מתהפך. כן. עד שזה מתהפך. יש פה בהחלט משחק בין גבר ואישה, שכל אחד מהם ממלא לגבי השני, קצת ביודעין, את התפקיד שמחכים ממנו שהוא ימלא. כשהם מגיעים למיטה זה מתהפך. זה אחד הדברים שרציתי לעשות בסצנה הזאת:"מראיינת: ואיך זה מתהפך? עמוס עוז: זה פשוט מתהפך בגלל העובדה שהוא לא גיבור כל כך גדול במיטה כמו שהוא גיבור מחוץ למיטה.מראיינת: אתה כותב שאתה יודע שהוא יודע שהוא לא וירטואוז.

פשיזם הנעורים בתוכנו: יחסי צעירים מבוגרים

מדי פעם משהו מעורר בי את הצורך להביא אותי לנסות להבהיר לעצמי מחדש את דעתי על שאלת חייהם של הומוסקסואלים מבוגרים בתוך חברה מקדשת נעורים וכן את היחסים הדו צדדיים שמתקיימים או לא בין שתי הקבוצות. קודם לכן צריך לבדוק את צורת החיים הסטרייטים החדשים, כדי לנסות להגיע לאיזו הבנה

שאלה של אהבה, אופי ונפש

נער הייתי גם זקנתי וכעת אני חושב שאני יכול להגיד דברים מתוך הסתכלות רחבה יותר. אחת הפריווילגיות שבגרות נותנת לך היא הכרות רחבה יותר ואולי טיפת עומק שמעבר לסיפור המילולי המידי. כולנו שומעים לאורך חיינו סיפורים מחברים ולעתים קרובות אנחנו הם אלו המספרים אותם.

"הוא אמר לי, הוא עשה לי, אמרתי לו, לא עשיתי לו." מעבר למלים אמורות להסתתר תובנות נוספות. כל הסיפורים הנשמעים מתרחשים בה בעת לפחות בשלוש רמות שונות.

הרומנטיקה והזוגיות או המטריקס ההומוסקסואלי

הקדמה

מזה כמה שנים נשאלות שאלות סביב זוגיות חד מיניות, בעיקר בין גברים. מסיבות שמצריכות מאמר נפרד והסברים אחרים, זוגות נשים מתקבלות ומקובלות יותר. השאלה הנשאלת היא האם הומוסקסואלים צריכים או לא לחקות את מודל הזוגיות הסטרייטית. לאחרונה מתרבות המדינות המאפשרות נישואין חוקיים של חד-מיניים והשאלה עולה ביתר שאת. אחת הבעיות בוויכוח הזה היא בכך שהטוענים שאין צורך לחקות את הזוגיות ההטרוסקסואלית, אינם מציעים מצד שני דגם אחר שאפשר לדון בו בצורה ממשית. זאת, ועוד: ההטבות שניתנות בחוק ל"בני זוג" מוכרים הן חשובות ביותר ואסור להתעלם מהן כשבאים לדון בנושא.

הנצפים ביותר

.