אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

קבלה


ראש השנה הקבלי: תחנות במסע הרוחני של האדם

הקבלה מאפשרת לנו לפתח חוש שישי, שדרכו נוכל להרגיש את המציאות השלמה. המקובלים, שכבר פיתחו בתוכם את ה"חוש השישי" הזה, בחרו לכנות את המציאות הרוחנית הזאת בשם "עולם השורשים". ג) את פרי מחקרם כתבו המקובלים בשפה ציורית וסמלית - "שפת הענפים". בדומה למדענים שמתמצתים את מסקנותיהם בנוסחאות, כך גם המקובלים תיארו ותיעדו את תגליותיהם במילים ובשמות מיוחדים.

עץ הספירות

האם שאבה תורת הספירות בקבלה ממיתולוגיות זרות?

איזו התאמה מפליאה בין לשון המקרא לבין מיתוס יווני קדום לפיו לא נולד העולם אלא במחול של אישה! סיפור בריאה של תושביה הקדומים של יוון, הפלסגים, שיש בו, ככל הנראה, גם יסודות פיניקיים וכנענים, מספר על אלת כל הדברים, אם כל חי, אאורינומה, שהפרידה בין שמים לארץ (ראו: מהעקוב כנחש לישר כאל) . לאחר מכן פתחה במחול על פני הגלים. הרוח שנשבה הפכה לנחש שהפרה את המחוללת. אאורינומה הפכה ליונה והטילה ביצה שממנה בקע כל העולם כולו.

גלגול נשמות ביהדות ובאמונה הדרוזית

גלגול נשמות ביהדות ובאמונה הדרוזית

מזה 16 שנים מתקיים מפגש שנתי מרתק בין משוררים וסופרים ישראליים למשוררים בני העדה הדרוזית, שנרקם ביוזמה משותפת של משכילי העדה הדרוזית והמשוררים בלפור והרצל חקק. זו ידידות שתחילתה פואטיקה והייתה לידידות נפש בין שני עולמות רחוקים כל כך ובה בעת קרובים כל כך. משוררים משני המגזרים – הדרוזי והיהודי – אומרים שירה, שיר הלל לשירה העברית. לקראת לכתנו ליישוב הדרוזי דלייַת אל כרמל עיינתי מחדש בשירו של המשורר, המחנך ופעיל העדה הדרוזית נביל נאסר אלדין, 'הגלגול הקודם' מתוך ספרו 'מילים צומחות בהר הירוק'. נביל נאסר אלדין (1958), יליד הכפר דלייַת אל-כרמל, בנו הצעיר של השייח' סאלח. משורר ומתרגם שירה. מורה בכיר ללשון העברית ולמורשת הדרוזית, שבה פיתח תוכני-לימוד. פעיל במועצה הציונית בישראל. חבר אגודת הסופרים העברים בישראל שבה כיהן כסגן היו"ר.

אדם, חווה והנחש. המדרש יודע לספר, שקודם לחטא היו לנחש רגליים, פה ואוזניים והוא הלך ודיבר כאחד האדם. ציור מאת הוגו ואן דר גוס. 1470.

נחש: סודו של נחש הקדמוני

נחשים הילכו עלי קסם ואימה מאז ומתמיד. התנועה הנחשית המהירה, המתפתלת והבלתי צפויה, הגוף הפאלי, הגמיש והחלקלק, יכולתו המדהימה של הנחש להשיל את עורו, לשנות צורה ולהעלם באחת אל תוך חללי האדמה, מבטו החודר והכשתו הקטלנית. כל אלה הטילו עלי, כמו גם על רבים אחרים מעין כישוף. וכך יצור קדמוני, מרתק ומסתורי זה, הטביע חותמו בתודעה האנושית כאובייקט להערצה וסגידה, אך גם להשלכה של פחדים קמאיים, וסביב דמותו נרקמו מיתוסים מדהימים (ולעיתים סותרים) מאז שחר ההיסטוריה האנושית.

בית הכנסת מנחת יהודה

יהודה פתיה: נפלאות החכם

ילדים היינו בשנות החמישים, ילדי תהילים. למנצחים שיר מזמור, וכך הגענו עטופים באהבה למנגינות תהילים, עניי רוח המבקשים להעשיר חיינו בדברי תורה, ביופי של השבת בבית הכנסת 'מנחת יהודה'. יחד התכנסנו שם כל שבת לקרוא שם מזמורי תהלים. כל ילד חיכה לתורו וקרא את פרק תהילים, וכך חזר הגלגל עד שהשלמנו כל הילדים ק"ן מזמורי תהילים, קן תפילותינו הנידחות. בכל שבת ושבת הגענו לאותה שעה יקרה, לאותה חבורת 'ילדי תהילים', ותמיד לאחר תפילת שחרית עם אבינו בבית הכנסת "אוהל רחל".

דמות האל במיתוס הבריאה הקבלי מהיבט בין-סובייקטיבי

ברשימה זו אעסוק בנושאים אלו ואחרים תוך התבוננות קרובה במתח הדיאלקטי השורה במעמקי אור אין-סוף, במחול הניגודים הקוסמי הנע בין "אין ל"יש", בין אור לחושך ובין חושך לאור, מתוך כוונה לפנות בתודעתנו מקום לפן האפל והחשוך אשר בהוויית האל, כמו גם במציאות הנפשית, פן שלרוב אנו מעדיפים להדחיקו, לפצלו ולהתעלם מקיומו.

ספר יצירה: המדריך לבריאת יקום

בימים אלו יצאה בהוצאת המכון להוצאת כתבי הגר"א מהדורה של שלושה כרכים של הספר הקדום "ספר יצירה" עם הפירוש של הגאון מוילנה ופירושים לפירוש והקדמות מקיפות. זו המהדורה המקיפה והמפורטת ביותר הקיימת של הטקסט הקדום והמסתורי ביותר הקיים בשפה העברית, ספר שהוא כנראה מהמאות הראשונות לספירה שהוא הבסיס ואבן היסוד לכל המיסטיקה היהודית לדורותיה. שכל כולה נובעת ממנו.על פי המסורת ספר היצירה הוא הספר שבאמצעות שימוש נכון בכתוב בו אפשר ליצור בעלי חיים וגולם, אדם מלאכותי. (כפי שסופר על הגר"א עצמו שעסק בכך בעת שפירש את ספר היצירה) . ויש האומרים גם עולמות שלמים. אלא שספר יצירה אינו רק מדריך לבריאת יקום.

בוצינא דקרדינותא כמשל

בוצינא דקרדינותא - נר שחור או נר אפל - מושג קבלי חשוב.

אבן השתיה / טלי אוחיון - מקום לידתו וחורבנו של העולם

סרטה הדוקומנטרי החדש של טלי אוחיון "אבן השתיה" עוסק במקום המסוכן ביותר עלי אדמות "הר הבית" ובסכסוך הקיים לגביו בין שלוש דתות עולמיות ומנסה להבין מה הסיבות לקדושת המקום והאם הוא אכן יכול להביא לשינוי עולמי מסיבי, לטובה או לרעה. הבמאית יצרה את הסרט מנקודת המבט של מאמינה בקדושת המקום. כותב שורות אלו מאמין הרבה פחות אך התרשם בכל זאת.

מדונה והארי הקדוש

הזמרת המפורסמת מדונה היא כידוע גם מעריצת תורת הקבלה המפורסמת ביותר בתבל השפעתה של תורה זאת ( או לפחות גרסה מסויימת מאוד שלה) ניכרת היטב ביצירות שונות שלה . ואולי יותר מכל השפעה זאת ניכרת בפזמון שנוי במחלוקת במיוחד שלה בשם "יצחק ". חוקר הפילוסופיה היהודית והמומחה למוזיקה קבלית ירון ליבוביץ יצא לבדוק שיר זה ואת השערורייה שעורר בקרב חוגים מסויימים שאף השמיעו את הטענה "שיש איסור הלכתי" על פזמון מעין זה .

קרל מרקס

הרב אשלג מול קרל מרקס: בין הקבלה למרקסיזם

במאמר זה אבקש לסקור בקצרה מספר נקודות דמיון בין ההוגה היהודי בן המאה העשרים ומחבר פירוש הסולם לספר הזוהר, הרב יהודה אשלג (1954-1884), לבין קרל מרקס, ולו בגלל העניין הרב הטמון באפשרותה של השוואה מעין זו.

ראש חודש מר-חשוון

ראשי חודשים על פי היהדות הם משהו מאוד חשוב, שלא מרבים להרחיב עליו את הדיבור. בכל חודש יש אנרגיה המיוחדת לאותו חודש, והיא בעצם האנרגיה של המזל של אותו חודש. אנו רגילים לחשוב על אסטרולוגיה כעל משהו אזוטרי, נחמד, המצוי בעיתונים, בחינת בידור להמונים.

מעשה בראשית / אברהם גיא

שבע הארצות /סקירה על מעשה בראשית מאת אברהם גיא, הוצאת מפה.

מעשה בראשית / אברהם גיא, הוצאת מפה

הקומיקסאי החוזר בתשובה אברהם גיא פרסם לאחרונה את ספרו "מעשה בראשית" המבוסס על סיפורי פנטזיה קבליים, יוצר סיפורי קומיקס יחודיים המבוססים על סיפורי ספר הזוהר ויוצר מעין סינתזה בין האמנות והגראפיקה החילונית אל הסיפורים האמוניים הפנטסטיים ביותר של הקבלה, אלו שאסור לאדם לקרוא בהם לפני הגיעו לגיל 40.

הקומיקס בישראל נמצא בשלב התחלת גל של פריחה, ולא רק בקומיקס מתורגם אלא גם בקומיקס מקורי. את הפריחה הזאת אפשר לראות בהופעה של סיפורי קומיקס עם תכנים שאינן מקובלים כלל בז'אנר.

השתקפות הקבלה אצל הרב עובדיה יוסף

הלכה וקבלה

 הקדמה

גישת הזוהר והחסידות לממד החבוי בחיים

ניתן לבוא ללימוד הזוהר והקבלה בדרכים שונות. אחת מן הדרכים היא להבין ששתיהן מדברות על חשיפה של מציאות נסתרת.

הנצפים ביותר

.