אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חיזבאללה


פיגוע התאבדות של חזבאללה באמצעות משאית תופת בבסיס חיל הנחתים האמריקני בביירות ב-23 באוקטובר 1983

חיזבאללה - בין גרילה לטרור

התמריץ להקמת החיזבאללה היה הפלישה הישראלית ללבנון ב- 1982. הוא הוקם בעידודה של איראן, אשר שכנעה בראשית שנות השמונים איש דת שיעי ידוע בלבנון, סיד מחמד חסין פדאללה, לעמוד בראש ההתארגנות החדשה. במהלך כל שנות קיומו קיבל הארגון סיוע חומרי, ארגוני ודתי-אידיאולוגי מאיראן. סוריה, בעלת הבית בלבנון, מאשרת ומאפשרת את פעילותו של הארגון השיעי.

דגל לבנון: מרחץ הדמים הבא

לבנון: מרחץ הדמים הבא

בשנתיים האחרונות התרגלנו לראות את מרחץ הדמים בסוריה, ואף אחד לא רואה את סופו באופק. סוריה הפכה לזירת התגוששות של כוחות רבים הקורעים לגזרים אותה ואת אזרחיה. אלא שהאש של "האביב הערבי" מאיימת גם על שכנתה ממערב, לבנון, המדינה הדמוקרטית ביותר שראה המזרח התיכון המודרני. המערכת הפוליטית הלבנונית, הבנויה על איזונים עדינים בין עדות וגופים פוליטיים רבים, מושפעת בשנתיים האחרונות באופן ישיר מהמתרחש בסוריה, בשל המעורבות הקשה של כמה גופים לבנוניים בטרגדיה הסורית.

חיזבאללה וחשבון הדמים הסורי - דגל חיזבאללה

חיזבאללה וחשבון הדמים הסורי

בבוקר יום שלישי השבוע בשעה 10:15 התפוצצה מכונית תופת בלב הדאחיה, השכונה הדרומית של בירות, המאוכלסת בשיעים ובה נמצאות מפקדות חיזבאללה ומשרדי ההנהלה של מאות הארגונים הפועלים תחת המטריה של הארגון הטרוריסטי השיעי. השיעים חשים בטוחים לחלוטין בדאחיה, שכן היא מאוכלסת רק בשיעים, והיא מובלעת שיעית גדולה בשולי בירות, שחלקה המערבי הוא סוני וחלקה הצפון מזרחי הוא נוצרי. הביטחון העצמי של השיעים בדאחיה הוא גם נקודת התורפה שלהם: חיזבאללה איננו יכול להטיל מגבלות תנועה רבות מידי למשך זמן ארוך מידי על אנשיו, ועובדה זו סייעה למפגעים להחדיר לדאחיה את מכונית התופת.

דגל חיזבאללה

חיזבאללה יפתור לנו את הבעיה עם איראן

כבר הרבה חודשים אנו עדים לדילמה הישראלית בנוגע לתקיפת אתרי הגרעין באיראן. התמונה שמתקבלת היא זאת: מבחינתה של ישראל ההתקדמות המואצת של פרוייקט הגרעין האיראני כבר קרובה מדי לקו הסיום והגיע הזמן לפעולה צבאית. רצוי לנו שארה"ב תתקוף את אתרי הגרעין אך אם אין ברירה אז ישראל תעשה זאת לבדה.

מ-קרב אמאוס ל-מלחמת לבנון השנייה – מביסים מובסים

גרסה ראשונה של מסה זאת התפרסמה בכתב העת "האומה" מס' 166. אף שההיסטוריה לעולם אינה חוזרת על עצמה, שהרי כל אירוע, אף שהוא חד פעמי, מבנים יסודיים שבו חוזרים שוב ושוב. כשאנחנו מאתרים מבנים כאלה אנחנו מדברים על "חוקים" ו"עקרונות". מאחר שבני-אדם לומדים את לקחי המלחמות באופן שטחי ולא עד אבני היסוד שלהן, אין הם מבינים את הוויית הצבא והמלחמה, את חוקיה ואת עקרונותיה. התוצאה: צבאות שוגים, מובסים וניגפים באותן שיטות ובאותם מהלכים שבהם הובסו בעבר אויביהם. זהו "חוק הסימטריה ההפוכה" בהיסטוריה הצבאית: המביסים מובסים.

יהודה המכבי מוביל לניצחון

אמת או חובה

חסן נאצראללה

האם יצליח נסראללא לשקם את היוהרה שלו?

במושגים צבאיים קלאסיים ישראל הביסה את הדיביזיה המערבית האיראנית הקרויה חיזבאללא, תבוסה מוחצת. היא השמידה כמעט לחלוטין את רובע דאחיה שערכו הריאלי בתחום הנדל"ן עולה על חצי מיליארד דולר הרגה מעל חמש מאות לוחמי חיזבאללא, גרמה ללבנון הפסדים כלכליים בתשתיות ובאובדן הכנסות עתידיות שילוו אותה עוד הרבה זמן, התיירות ללבנון נפגעה לטווח ארוך והרסה את תשתית המאחזים החיזבאלאית בדרום לאורך גבול ישראל.

טילים איראניים בידי חיזבאללה

בידי חיזבאללה ישנן מערכות נשק שמסוגלות לפגוע במרכז הארץ. מערכות נשק אלו הן תוצרת איראן שהשתמשה בהם בעיקר במלחמת אירן – עיראק בשנות ה 80.

להלן כמה ממערכות הנשק האיראניות הבולטות שהחיזבאללה השתמש ועשוי להשתמש בהם. יש לציין שהטילים הם איראנים ואין לדעת האם החיזבאללה מחזיק בהם ובאיזו כמות. 

יפי הנפש וחיינו הנפלאים

אנו במלחמה כבר כמעט 120 שנה. מאז העלייה הראשונה ב-1882 אנו מסומנים כנטע זר, ואויבינו נלחמים בנו. אנו במלחמה 120 שנה על הזכות לחיות כאן. ואנו חייבים להודות: כנראה, אין מנוס, נחיה על חרבנו עד בוא הרגיעה. אמנם כולנו שואפים לחיות את חיינו ככל העמים. וכן, רוצים אנו כעם להגיע כבר אל הנחלה ולא אל המלחמה.

מקורותיה של ברית סוריה - אירן

אירן וסוריה הן שתי מדינות שאינן "יורדות מהכותרות" בשבועות האחרונים (נובמבר ודצמבר 2005). נשיא אירן אחמדינג'אד הצהיר מספר פעמים כי הוא רוצה בהשמדתה של ישראל ולשם כך הכחיש את השואה. בנוסף עוקבת הקהילה הבין-לאומית כולה, בחשש רב, אחר התקדמות ייצור הנשק הגרעיני על ידי אירן. סוריה נמצאת במרכזה של חקירה בין-לאומית באשר לרצח ראש ממשלת לבנון לשעבר חרירי. מאמר זה יציג את שורשי המעורבות של שתי מדינות אלו (שבשל התנהגותן במערכת הבין-לאומית מכונות "סוררות") בלבנון, את הברית האינטרסנטית שנוצרה ביניהן, ואת תוצאות הברית (פעולות הטרור והקמת החיזבאללה). המאמר יעסוק אמנם רק בשנים הראשונות ליצירת הברית, אך המתעניין בפוליטיקה בין לאומית ימצא בודאי, בקלות רבה, את ההקשרים לנעשה בימינו.

הנצפים ביותר

.