אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אגדות עם


מורגן לה פיי באגדות המלך ארתור

מורגן לה פיי מהרומנסה הארתוריאנית היא ללא ספק אחת הדמויות היותר מרתקות ומגוונות בתולדות הספרות. מאישיות דוחה ומעוררת שאט נפש לסמל של פלא ויראה, ממכשפה זקנה לאחת מתשע פיות במיתולוגיה האירית (שאולי הן שריד לתשעת המוזות במיתולוגיה היוונית), מאויבת מושבעת של המלך ארתור למטפלת האישית שלו באי המסתורי אבלון (Avelon), מבתולה חסודה למושא של תשוקה – מורגן לה פיי עוררה את סקרנותם של הרומנסרים הצרפתים והאנגלים שהחיו את האתוס הארתוריאני מימי הביניים.

בר כוכבא ויסמילר

בר כוכבא ויסמילר

מה הדבר שכולם מזהים עם ל"ג בעומר ? ובכן המדורות . ומה עוד ? ובכן הגיבור הזה..... בר כוכבא.

סרח בת אשר – בכתב ובעל פה - ציור מודליאני

סרח בת אשר – בכתב ובעל פה חלק א

שרח מופיעה במסורת הכתובה במגרת המקרא והמדרשים. לאחר הפסקה של כמה מאות שנים בהן היא כאילו שוקעת בתהום הנשייה, שרח צצה שוב וזוכה למעמד של אישה צדיקה בקרב יהודי פרס ולמקום קדוש על שמה. המחקר שנגע בעובדה מפליאה זו פסק שהיא חידתית ללא פיתרון. מגמתי בין השאר לנסות ולהבהיר תופעה זו. התמוה בהופעתה של שרח בתנ"ך גירה את היצר הפרשני וגרם להיוצרותו של חומר במקורות הבתר-מקראיים העוסק בשרח.

היפהפייה הנרדמת - ארבע בתולות נמות ושושנת החוחים

לא נעסוק במצב הפוליטי של גרמניה בתקופת האחים, בהשפעות על גרמניה – והאחים – של מלחמות נפוליון, או עם השפעות הכיבוש הצרפתי את ווסטפליהוהסן, השפעות תבוסתו של נפוליאון והחזרת האצולה הישנה לשלטון. כל אלה אכן השפיעו על חייהם ועבודתם, אך לא נתעכב על כך כאן כלל. על כל פנים, למען שלמות התמונה, ראוי אולי להזכיר כי האחים החלו בעבודה בשליחות אחים פון ארנים וברנטנו, אך המשיכו בעבודת האיסוף והפרסום כל ימי חייהם באופן עצמאי. הם הוציאו מִסִּפְרָם 10 מהדורות, כל אחת עשירה ומורחבת ומשופרת לטעמם מהקודמת. הם ייעדו את הסיפורים לילדים, לא רק להוריהם, ובעיבודיהם לסיפורים בלט טעמם האישי ונטייתם להעדיף גירסאות אלימות ואכזריות, על פני אלה הממותנות והסלחניות. (טעם זה מוצא את ביטויו הגס גם ביחסם לדמותו של היהודי).

האחים גרים

האחים גרים: אם תרצו או לא, זאת מעשיה

בימים אלה עולה על המסכים סרטו של הבמאי טרי גיליאם, "האחים גרים", בו מוצגים שני האחים, אספני סיפורי האגדה המפורסמים, כצמד נוכלים. לכאורה המדובר בפגיעה קשה בשמם הטוב של שני חוקרים רציניים, אולם כיום מתברר כי גם במציאות היה מדובר בצמד מפוקפק לפי כל קנה מידה שהוא.

שורשיה הקלטים של הרומנסה המדיבאלית

המחקר שיוצג להלן ממוקם באחת הצמתים המרתקות ביותר בחקר ההיסטוריה, בצומת אינטרדיסיפלינארית זו נפגשים שני שדות מחקר- היסטוריה ו-ספרות: מושאו של המחקר הנדון הוא הרומנסה- ז'אנר ספרותי שהופיע באירופה בימי הביניים. ז'אנר זה התבסס על יסודות אפיים ליריים ודרמטיים, ועסק בעיקר באפיזודות של אהבה, אבירות והרפתקה.

הנצפים ביותר

.