אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יוסף הצדיק


כתונת הפסים כציר חיינו

כתונת הפסים כציר חיינו

בחרנו לכתוב על כתונת ילדותנו, כתונת הלידה שקיבלנו מאמא, כיצד הפכה הכותונת לציר חיינו. נפתח בשירו של רבי משה אבן עזרא. נדמה, שביום שנולדנו, הגן אכן לבש כתנות פסים לכבד הולדתנו. משפחתנו גרה אז בבית על גדת החידקל, ובגן הבית הייתה התרגשות מיוחדת. בבגדד הורגשה תכונה: שנים רבות שלא זכרו שם הולדת תאומים. בשיר של בלפור נקראה לידתנו "הוּלַדְתַיִם". מכל קצות העיר הגיעו אנשים לראותנו, ואמנו נאלצה מרוב פחד מעין הרע לשים עלינו שוּמים וקמעות, לקשור לרגלינו מצילות (גְ'נִיגְ'ל) שמרחיקות מזיקים, ומתחת לכרית הניחה ספר רזיאל המלאך.

סרח בת אשר – בכתב ובעל פה - ציור מודליאני

סרח בת אשר – בכתב ובעל פה חלק א

שרח מופיעה במסורת הכתובה במגרת המקרא והמדרשים. לאחר הפסקה של כמה מאות שנים בהן היא כאילו שוקעת בתהום הנשייה, שרח צצה שוב וזוכה למעמד של אישה צדיקה בקרב יהודי פרס ולמקום קדוש על שמה. המחקר שנגע בעובדה מפליאה זו פסק שהיא חידתית ללא פיתרון. מגמתי בין השאר לנסות ולהבהיר תופעה זו. התמוה בהופעתה של שרח בתנ"ך גירה את היצר הפרשני וגרם להיוצרותו של חומר במקורות הבתר-מקראיים העוסק בשרח.

אלוהים ויוסף - טיפול נפשי בתנך?

רווחת הטענה כי בעיות נפשיות רבות הצומחות על רקע האישיות אינן דורשות טיפול נפשי מאחר ש´החיים עצמם פותרים אותן ומחשלים אותנו´. החיים הם אכן הכוח החזק ביותר הפועל עלינו וה´מטפל´ בנו ביעילות לא מבוטלת. אולם העניין אינו כה פשוט, לצערנו. כוחות המציאות עיוורים לבעיותינו המיוחדות, ואינם ממוקדים ומכוונים. העיתוי, העוצמה והמינון של אירועי המציאות הם אקראיים ושרירותיים במידה רבה.

הנצפים ביותר