אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יום כיפור


שירה נחושתן, צילום: סימון חדד

איך לעבור את צום יום כיפור בשלום?

שירה נחושתן, דיאטנית קלינית במרכז הרפואי זיו ממליצה להתחיל להתכונן לצום יום וחצי לפני תחילתו ולא להפסיק בפתאומיות את אספקת המזון והנוזלים. היא מסבירה, כי אנשים שאינם רגילים לצום עלולים לחוש בזמן הצום חולשה וכאב ראש ונותנת מספר טיפים כיצד לעבור את צום יום הכיפורים בשלום:

ניתוח תמציתי של הכשלים שהביאו למלחמת יום כיפור ותוצאותיה

מקובל לחשוב שמלחמת ששת הימים הייתה ניצחון צבאי מוחץ. ואכן, צה"ל היכה את יריביו, השמיד את חילות האויר שלהם, וחיסל אותם ככח לוחם. הוא כבש את סיני, הגדה המערבית, ורמת הגולן. כל זאת במחיר יחסית קטן של אבידות בנפש, וכמעט בלי פגיעה באוכלוסייה. השאלה היא, כיצד אנו מפרשים ניצחון? האם הכאתו של אויב חלש ובלתי מוכן נחשבת כניצחון? האם כיבוש שטח נחשב לניצחון? ויותר מכל: האם אפשר היה להסיק מסקנות לעתיד ממלחמת ששת הימים לגבי המערכה הבאה, כפי שמתבקש מכל צבא חושב, המתכונן למלחמה הבאה, ולא נלחם את מלחמת העבר

לקראת יום כיפור

לקראת יום כיפור

מומחי המרכז הרפואי זיו מייעצים: כיצד לעבור את יום הכיפורים בשלום

ד"ר עאמר חוסיין, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי זיו, ממליץ לאלו הבוחרים לצום להרבות בשתיית נוזלים כבר 24 שעות
לפני תחילת הצום (לפחות 3-2 ליטר מים). כמו כן מומלץ לא להמתין לארוחה המפסקת, אלא
לאכול ארוחות קטנות ומזינות לאורך כל היום. בנוסף, ממליץ ד"ר עאמר להימנע מאכילה מוגזמת בארוחה המפסקת, היות וניפוח הקיבה עלול לגרום לכך שלאחר מספר שעות תחושת הרעב תגבר. רצוי לסיים את הארוחה חצי שעה לפני תחילת הצום ולהשאיר מספיק זמן לשתות כוסות מים נוספות.

איזונים בבקשה (האזינו עג)

השנה, בשבת זו שבין יום כפור לחג הסוכות, קוראים בתורה את פרשת האזינו; דומני שקביעות כזאת נוצרת רק כאשר ראש השנה חל בימים ב-ג, כמו השנה, או בימים ג-ד בשבוע. אבל אם ראש השנה חל בימים ה-ו או בימים שבת וא' – הרי שאת פרשת האזינו קוראים בשבת שבין ראש השנה ליום כפור, בשבת שובה. במקרה כזה, הקשר בין הפרשה לזמן בו היא נקראת הוא בולט לעין, שכן ראש השנה פותח ויום הכפורים סוגר את עשרת ימי התשובה וזה מתאים בגלוי לתוכנה של פרשת האזינו

על מה עושים תשובה? (וילך עג)

השבת הזאת, שבין ראש השנה ליום הכפורים, מכונה תמיד "שבת שובה" על שם ההפטרה שקוראים בה, הפותחת בפסוק (הושע יד): מן הראוי להתבונן בימי התשובה בעניינים שעליהם אנחנו כולנו צריכים לעשות תשובה. ושלא נטעה לחשוב שתשובה עושים רק על עניינים מעשיים, על מעשים רעים, תשובה זה גם על מחשבות ועל דיבורים רעים.

נניח כי... היסטוריה חלופית של עם ישראל

לרגל יום הכיפורים יום הצער הלאומי על ההחמצות ועל מה שיכול היה להיות ולא היה, הנה רשימה ש"מה שיכול היה להיות ולא היה" בהיסטוריה היהודית.

הנצפים ביותר

.