אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הוצאת כרמל


אגנס / פטר שטאם, הוצאת כרמל

אגנס / פטר שטאם

מובן ששטאם מבקש לפתח כאן מטאפורה, שממש כמו סיפור פיגמליון במיתולוגיה היוונית, מתייחסת לכוחו של הסופר אשר, כמו אל כל-יכול, יוצר משהו מכלום והורס את הכל במחי יד. אולם ממש כמו בסיפור הבריאה, דברים משתבשים ויוצאים משליטה.

הקצה שאין מאחוריו דבר / דן אלבו

הקצה שאין מאחוריו דבר / דן אלבו

לוכד הרגעים/ברכה רוזנפלד על ספרו של דן אלבו: הקצה שאין מאחוריו דבר. המשורר דן אלבו מתגלה לנו, בספרו הנוכחי, בדומה לכל ספריו הקודמים, כמי שרגליו נטועות חזק בקרקע המציאות, נוגע היטב בחומרי החיים הזורמים, אך מבטו מופנה אל השמיים, שואף אל המטפיזי. זוהי שירה אוניברסאלית שאינה מדגישה שום פן לוקאלי או אתני כבעל משמעות מיוחדת בזהותו האישית של המשורר או במעגלי השתייכותו. דן אלבו מעדיף להצטייר כמשורר אוניברסלי ואף קוסמופוליטי, איש העולם הגדול, ורק לשון יצירתו, הלשון העברית, מספרת את מה שלא ספרו המלים.

משוררים נולדים יתומים / אריה מארק

משוררים נולדים יתומים / אריה מארק

המשורר אריה מארק שהוא גם אמן רב-תחומי – שחקן, מחזאי ובמאי, ידוע גם כמייסד ומנהל תיאטרון "פרגוד" בירושלים, רקם את שיריו הליריים המעודנים והבשלים לאורך שנות פעילות רבת שנים ועבודות עם ז'אנרים תרבותיים שהועלו בתיאטרון שייסד, ונוצקו בחברה הירושלמית כאבן פינה. הספר מהווה שלמות רוחנית בתוכו מתקיימים זה לצד זה יצרי הגוף ויצרי הנפש. המימד המרכזי שתופס את עיקרו של הספר, דן בשואה ומקיף את עולם הרגש של המשורר.

מאחורי מסך המשי / בן-ציון יהושע

מאחורי מסך המשי- יצירתו הספרותית והמחקרית של בן-ציון יהושע

"מאחורי מסך המשי: עמים ויהודים במרחב האיראני-פרס-איראן, אפגאניסתאן, בוכארה", ספרו האחרון של בן-ציון יהושע-רז על רקע יצירתו הספרותית והמחקרית. לאחר שבן-ציון יהושע פרש ממשרתו כמנהל הוצאת מאגנס הוא החל בפעילות ציבורית, בין היתר כשליח מדינת ישראל במדינות מרכז אסיה. בשליחות זו, שנמשכה על פני מספר שנים לא מועט, הגיע בן-ציון יהושע למימוש האמיתי של אישיותו, שכן נשתלבו בה הבחינות השונות והמגוונות של אישיותו כבן ירושלים יליד שכונת הבוכרים למשפחה שנתמזגו בה, מצד האב – התרבות של היהדות האיראנית, ומצד האם – התרבות של היהדות האיספניולית, שלימים החלו לכנותה 'יהדות הלאדינו'.

האהבה הלבנה: שירים / חיים ספטי

האהבה הלבנה: שירים / חיים ספטי

חיים ספטי, משורר נדיר בנוף השירה. כתיבתו מכבדת מאד את אמנות השירה, כמעט אפשר לומר מסורתית בהימנעות שלה ממבנים פורצי דרך ובהסתגננות המטאפורית עתירת ציורי לשון מורכבים, האף שמרביתה ככולה היא שירת דיבור ולא שירת חרוז. מעשה האהבה של ספטי עם העברית מניב אנקות עונג מצד הקורא (הזה) ומעורר השראה כשלעצמו. נדירותו ויחודו ככותב הם גם הקושי העיקרי שלו להיות במרכז הבמה של השירה ולהיות משורר מוביל ומשפיע על כותבים צעירים. משום שאין זה נחשב כיום לפופולארי או לסקסי, לקרוא שירה כל כך מורכבת עם ניחוח של דורות עברו ורק עמוקי הנפש ומיטיבי הלכת מצוידים בסבלנות ובתשוקה לכך.

מאחורי מסך המשי / בן-ציון יהושע - עשו לנו את ההיסטוריה

מאחורי מסך המשי / בן-ציון יהושע - עשו לנו את ההיסטוריה

בספרו של בן ציון יהושע "מאחורי מסך המשי" מסופר על פסיפס של מסורות שצמחו על דרך המשי: הבודהיזם הנודד, האסלאם הדוחק את הנצרות המזרחית. וגם תיאור של קהילות יהודיות שהעבירו ביניהן הלכות, נוסחי תפילה וגילויים דוגמת חשיפת קיום ממלכת הכוזרים. הסופר והחוקר בן-ציון יהושע (בשמו המלא: בן-ציון דויד יהושע-רז, ובשמו הספרותי ד. בציר) מתעד בספרו זה את העמים והקהילות היהודיות במרכז אסיה. ספרו הקודם "מנדחי ישׂראל באפגאניסתאן לאנוסי מַשהד באיראן" פרץ דרך בחקר קהילות נידחות אלה והיה לספר יסוד בארץ ובחו"ל.

שושנה אידל / קונצרטו לטבע - שירה קדושה מלב היקום

שושנה אידל / קונצרטו לטבע - שירה קדושה מלב היקום

על ספרה של שושנה אידל, "קונצ'רטו לטבע", הוצאת כרמל. קריאה בספר שיריה החדש של שושנה אידל יוצרת חרדת קודש, תחושה של "שַל נעליך מעל רגליך". השם אמנם נותן אווירה של מעמד מוזיקלי, אבל מעבר למוסיקה יש לשון שמגיעה לכל הפסגות, שמבקשת לבטא קול רוחני עליון. קראו נא בשיר 'וזה סימן שבא לקיץ סוף' וראו כיצד המוזיקה הופכת לעונג צרוף. החיבור של המלים 'עונג' ושכינה' יוצר הרמוניה מיוחדת, הרמוניה קדושה, מעין עונג שבת בלב החולין. המנגינה היא המסר, הצימאון למנגינה הוא צימאון לרוח, למסר נסתר, לפשר גנוז מקדמת הבריאה/

איורים: מונולוג חמישי: מכתב לגיבור ספרי, ביבר הדמיונות

מונולוג חמישי: מכתב לגיבור ספרי, ביבר הדמיונות

מכתב לאיור פרי עטי מתוך ביבר הדמיונות – מסע לארץ הלא מודע. אני מעמידה אותך מולי במרכז הדף: ספק גירית, ספק עכבר, ספק יצור.בטנך האובלית והמפוספסת נשענת על רגליך הדקות והמשונצות בקצותיהן, כרגלי צפרדע; כנפיך שמוטות ועיניך העגולות, הבלתי סימטריות, הבוקעות מתוך פניך המשולשים, נועצות בי מבט האומר תימהון. מלווים אותך יצורים דומים לך. קטע מתוך ספרה החדש של לימור שריר: "השתקפויות" / בהוצאת כרמל .

השתקפויות / לימור שריר

השתקפויות / לימור שריר

בספרה השתקפויות מתכתבת המחברת לימור שריר עם גיבורי יצירותיה שהתפרסמו בעבר. במכתביה אליהם היא כמו מפיחה בהם חיים מחדש, חודרת לנפשם ובד בבד חושפת את מניעי כתיבתה, ואת הקשר בינה לבין יצירי דמיונה. בנוסף שזורים בספר שישה סיפורים קצרים שבהם מתכתבת המחברת עם דמויות אמיתיות-דמיוניות ולא מספריה- אלא הישר מתוך חייה.

התנסויות / חגית בת-אליעזר

התנסויות / חגית בת-אליעזר

ספר שיריה החדש התנסויות משנת 2012 של המשוררת חגית בת-אליעזר הוא ספרהּ השני קדם לו הספר השקת ספינת צפייה משנת 2008. שירתה של חגית בת-אליעזר כפי שהיא משתקפת בספרה התנסויות היא שירה רפלקטיבית, שירה של התרשמות והבעת עמדה פילוסופית על החיים. הזרם הפילוסופי עליו מבוססת הכתיבה וכנראה, עולמה של המשוררת הוא זרם המתייחס להתנסויות בחיי האדם, ההתנסויות יומיומיות שמובילות להכרה. המשוררת נעה בעולמה בתחומים שונים ומביעה עמדה פסימית, עמדה אמיצה זכה וחפה מכל גחמות מיותרות.

מומחית לבכי / תמר רבנו

מומחית לבכי / תמר רבנו

מומחית לבכי", ספרה העצמאי של המשוררת תמר רבנו, מאגד בתוכו ארבעה יסודות או מוטיבים המתפתחים ונעים עד לשיאם בציר החיים של הספר הזה. ציור העטיפה של פיני רבנו מרשים ביופיו. לא תמיד יש חיבור הרמוני בין צבעים למילים וכאן זה בולט במיוחד. הספר יצא לאור בהוצאת כרמל. יש בספר ניגון פנימי המתנגן מתוך השקט אל עוצמות של בכי. מטאפורה נהדרת לעיסוקה של רבנו כפסיכולוגית קלינית הנמצאת במצב של הקשבה ממוקדת במטופלים שלה

ידיים חולמות מילים / ליאורה בן יצחק

ידיים חולמות מילים / ליאורה בן יצחק - ידיים חולמות אהבה

ספרה של ליאורה בן יצחק " יָדַיִם חוֹלְמוֹת מִלִּים" , הוצאת כרמל 2009. הוא, ספר המשוטט בטבעיות בין נעלי העבר לבין נעלי ההווה. הלכתי בעקבות השבילים המסומנים ומצאתי " יַלְדָּה חוֹרֶטֶת טְבִיעוֹתֶיהָ/ עַל קִירוֹת לְבָנִים/צִפָּרְנֶיהָ כְּסוּסוֹת מְגֵרוֹת דָּם"(עמ'12). מצאתי גם " רְקִיעוֹת רַגְלַיִם חוֹבְטוֹת בָּרִצְפָּה הַקָּרָה...וּצְבָעִים מְשֻׁגָּעִים/מְרוּחִים עַל מַסֵּכוֹת מְרַקְּדוֹת "(עמ'13). הפסיעות הצליליות הן כאות זיכרון אל עבר שלא נסגר.פסיעות אלה הן הניגוד הגמור ל" מִלִּים עֲטוּפוֹת בִּגְלִימַת שְׁתִיקָה "(ע'16). עטופות בזמן שאול כציפור שמוטת כנפיים המעידה על שברון לב.

אלוהים ואלווירה מאת לימור שריר ראה אור באיטליה

אלוהים ואלווירה מאת לימור שריר ראה אור באיטליה

אלוהים ואלווירה מאת לימור שריר ראה אור באיטליה. ספרה של לימור שריר: "אלוהים ואלווירה" שראה אור ב-2005 בהוצאת כרמל. רואה אור כעת באיטליה בגרסתו האיטלקית. במסגרת ביקורה ברומא, לצורך השקת הספר, התראיינה לימור שריר על ידי המשורר האיטלקי פליניו פרילי

במבוך המראות, יערה בן דוד, הוצאת כרמל 2012

במבוך המראות / יערה בן דוד

התבוננות קולאז'ית ביצירות ספרות. לכל סופר תפיסה המייחדת אותו. הלבירינת שבנה דדלוס לכליאת המינוטאורוס והמחיר הכבד ששולם כדי לרצותו הוא בעצם המחיר שכולנו נאלצים לשלם למפלצות הרוחשות בתוכנו ומחוצה לנו. כל אחד מאיתנו חוֹוֶה את הלבירינת במהלך חייו באופן זה או אחר, אלא שלנו אין אריאדנה שתעניק לנו את פקעת החוטים לחילוץ ואף לא תושיית דדלוס. המעין בדבריה המרתקים ומרחיבי הדעת של המחברת, חש כמי שמהלך ב"סוד הגן הנעלם" (פרנסס ברנט). יש בהם כדי לקרב את הקורא אל היצירה ולהפוך אותה ידידותית וכמעט בלתי אמצעית עבורו.

ראי שבור / מרסה רודורדה

תרגום איתי רון . הוצאת כרמל

ראי שבור/מרסה רודורדה. הוצאת כרמל

ביבר הדמיונות / לימור שריר

עולם הדמיונות של לימור שריר

כמה מלים על ספר חדש –טקסט ואיורים. לימור שריר, "ביבר הדמיונות", הוצאת כרמל, 2009. ספרה של לימור שריר סוחף אותנו לעולמות מופלאים ומעלה את השאלה הנצחית, האם יש דיאלוג בין ספרות לבין ציור?

מגיא ההריגה לשער הגיא / בני וירצברג

"מגיא ההריגה לשער הגיא" מאת בני וירצברג - 1928–1968

גיא

מגיא ההריגה לשער הגיא - פרקי יומן זכרונות ורשמים מימי השואה ואחריה עד לימי תקומת מדינת ישראל/ בני וירצברג. הוצאת כרמל

נורית גוברין: הספרות כמשמרת הזיכרון הלאומי - ראיון

נורית גוברין היא פרופסור אמריטוס בחוג לספרות באוניברסיטה של תל-אביב ומן החוקרים המרכזיים של הספרות העברית בדורות האחרונים. היא פרסמה עד כה שבעה-עשר ספרי מחקר וערכה שלושה-עשר. בשנת תשנ"ח זכתה בפרס ביאליק ובשנת תשס"ב זכתה בפרס ישראל אפר

לימור שריר / דיונות הזהב והכסף, הוצאת כרמל, ירושלים, 159 עמודים

לימור שריר / דיונות הזהב והכסף

לימור שריר מוליכה אותנו בשבילי סיפוריה, והסיור הקסום מטלטל אותנו במקומות שונים על הסקאלה, במחוזות שונים של כדור הארץ – ותמיד התחושה היא, שזה סיפור שאין לו מקום ואין לו זמן. הקדרות והאפלוליות והצימאון לאהבה מנצחים את הכל

שיח השנאה / אנדרה גלוקסמן

אנדרה גלוקסמן, הוגה דעות צרפתי השתתף בזמנו במרד הסטודנטים של 1968 בפריז. שלא כמו חלק ממנהיגי המרד ואחרים, עליו המאורעות השפיעו עמוקות ובעיקר על דרך מחשבתו. הוא איננו מחלק את העולם לשמאל וימין. הוא רואה את עצמו כמחויב לזכויות האדם ומלחמה בשלטונות רודניים

נורית גוברין: קריאת הדורות – ספרות עברית במעגליה: כרכים א-ב, בהוצאת 'גוונים' (2002); כרכים ג-ד בהוצאת 'כרמל' (2008)

נורית גוברין / קריאת הדורות – ספרות עברית במעגליה

מפעלה המרתק של נורית גוברין הוא נכס צאן ברזל לאוהבי הספרות העברית לדורותיה ולחוקריה הנאמנים. היא הוכיחה לנו במפעלה כי הספרות העברית לא נוצרה בחלל ריק, בבחינת יש מאין. היא מאמינה כי סיפורים ושירים אינם עומדים לעצמם אלא אחוזים בחיי מחבריהם ובענפי יצירתם השונים וניזונים מן הרקע ההיסטורי והגיאוגרפי, החברתי והאידיאולוגי שבו נוצרו והם חוליות במסורת ספרותית יהודית וכללית

דבי סער / תופרת מילים. הוצאת כרמל

דבי סער - תופרת מהאגדות

המשוררת דבי סער, שזכתה לאחרונה בפרס ראש הממשלה לוי אשכול לספרות לשנת תשס"ח, פרסמה שירים רבים בכתבי-עת שונים

קינת מרסיאס / יואב רינון

את השם של יואב רינון הכרתי מקודם. זכרתי שתרגם את "פואטיקה", של אריסטו לפני כמה שנים.

כשהגיע לידי ספרו החדש "קינת מרסיאס", עלעלתי ראיתי שזו שירה וחשבתי לעזוב. לעזוב כי אינני אמון מספיק טוב בקריאת שירה. אך הסקרנות גרמה לי לדפדף קצת הלאה ואז משכה את עיני שורה בגרמנית וזיהיתי אותה מיד. השורה הייתה מתוך "השיר על הארץ" של מאהלר. בהמשך ראיתי שהוא מצטט כמעט את כל השורות האחרונות.

דברים שרואים מכאן / סמדר שיפמן

דברים

דברים שרואים מכאן, דויד גרוסמן, אורלי קסטל-בלום ומאיר שלו: מעבר למודרניזם? / סמדר שיפמן. הוצאת כרמל.

מלאכים אינם חולמים / רחל גורדין

מלאכים

מלאכים אינם חולמים - משנתו של אבן ערבי - השייח הסופי הגדול ביותר / רחל גורדין. הוצאת כרמל

יהודה גור-אריה / צבעי פרפר - ראיון

האל הנעדר, היד עם המספר ורפרוף הפרפר ראיון עם המשורר יהודה גור-אריה על ספרו "צבעי פרפר"

יהודה

יהודה גור-אריה / צבעי פרפר. הוצאת כרמל.

דבי סער / תופרת מילים

בלב העיר תופרת דבי מילים

דבי

דבי סער / תופרת מילים. הוצאת כרמל

חיים ספטי / דוח על יתרת הנפש - שירים

המנון לרוח האדםכבר מכותרתו של הספר - "דין וחשבון על יתרת הנפש" (בכוונה נמנעתי מלהשתמש בקיצור "דו"ח" המקורי) – מן ההעמדה האירונית, זה מול זה, של שני מונחים או מושגים משני שדות סמנטיים מרוחקים – דו"ח - מונח רשמי, חשבוני, טכני, פורמליסטי - אל מול יתרת הנפש או הנפש היתרה - מושג מתחום המטפיזיקה, הפיוט, הליריקה, חמקמק ובלתי נתפס, אבסטרקטי ואידיאי - אפשר ללמוד על ייחודו של ספר שירים זה. האם בכלל אפשר לחבר דו"ח על הנפש? מסתבר שבשירתו של חיים ספטי זה אכן אפשרי - והתוצאה משכנעת.חיים ספטי כותב שירה ולא רק שירים.

אמי תפרה כוכבים / אסתר אייזן

התמודדות ספרותית עם השואה – אסתר אייזן כותבת תעודה מצמררת "אמי תפרה כוכבים" מאת אסתר אייזן , הוצאת כרמל ויד ושם, 2004. סיפורה של ההתבגרות בצל השואה, אסתר אייזן מותירה אותנו עם זיכרונות ואימה שקשה לשכוח

בעליונים ובתחתונים – הארביטררה המאוחרת של מיכל פנקס – ראיון קולקטיבי

למען הגילוי הנאות, אציין מיד בתחילת הכתבה על ספרה המצוין של מיכל פנקס "בעליונים ובתחתונים" כי מיכל היא אזרחית נאמנה בארצי, ארץ פו"ח*.

הנצפים ביותר

.