אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נפט


קשה לבטל משטר ישן, קשה שבעתיים להקים חדש

קשה לבטל משטר ישן, קשה שבעתיים להקים חדש

בין שלילת שיטת משטר ישנה לבין הקמת שיטה חדשה קיים מרחק רב. פערים בין מדיניות התחבורה המוצהרת של הממשל החדש בארצות הברית לבין המציאות מדגימה כיצד גם במשטר דמוקרטי מבוסס קשה לשנות מציאות מושרשת. בסוף שנת 2008 חל מהפך היסטורי בדמוקרטיה הגדולה והחזקה בעולם, ארצות הברית.

נתן ס. לואיס: בשורות טובות- רעות

משנתו של פרופ´ נתן ס. לואיס נושאת עמה שתי בשורות, האחת טובה והשנייה רעה. הבשורה הטובה – יש מספיק מקורות אנרגיה וחומרי דלק בעולם, הבשורה הרעה – במצב "העסקים כרגיל", רוב החיים על כדור הארץ עלולים להיכחד הרבה לפני שיגמר מלאי הנפט.

הגבלת יצוא בנזין לאירן תמורת ויתורים מפליגים

בהנחה שהסנאט האמריקאי יאמץ את ההחלטה להטיל אמברגו על אירן, הפעלת האמברגו יחול רק על ארה"ב, אירופה ומדינות שהן תחת השפעתם. אירן תמצא דרכים להפר את האמברגו בכל מיני שיטות מתוחכמות ובסיועם של הסינים והרוסים, לחרם כמעט ולא תהיה כל השפעה על אירן.

חבית נפט: אנא תנוע המטוטלת?

בסוף 2007 מחירה של חבית נפט גולמי בבורסת הסחורות של ניו יורק היה קרוב ל – 100 דולר, ביולי 2008 הוא נשק ל – 150 דולר, ובינואר 2009 צנח ל – 35 דולר. כדאי להזכיר כי לעלייה התלולה של מחירי הנפט עד סוף המחצית הראשונה של שנת 2008 ניתנו הסברים הגיוניים ומלומדים רבים. נטען, בין השאר, כי תפוקת הנפט העולמית הגיעה לשיא, כי הצמיחה המטאורית של השווקים העצומים בדרום מזרח אסיה, ובפרט בסין ובהודו, נעה לכיוון ברור של הכפלת ביקושים עולמיים לאנרגיה בתוך עשור או שניים המעפילים על כושר ייצור הנפט, או כי השווקים המתעוררים במזרח אירופה תורמים לביקושי אנרגיה גוברים.

הפוליטיקה של הנפט במזרח התיכון

אין ספק כיום, וכך גם היה לפני עשרות שנים, שהמניע הראשי להתערבות הפוליטית והצבאית של ארה"ב וארצות המערב במזה"ת (והדבר התבטא היטב בשתי מלחמות-המפרץ האחרונות) - הוא שפע הנפט והגז המופקים בארצות המוסלמיות של אזור זה

הנפט ומשמר המפרץ הפרסי

העושר מהנפט לא נחלק באופן שוויוני והוא מעורר אויבים מרים מבית ומבחוץ. בדצמבר 2005 ערב הסעודית הצטרפה לארגון הסחר העולמי והחלה ליישם רפורמות כלכליות במטרה לפתח ענפי כלכלה נוספים במדינה ולמשוך משקיעים זרים, כדי לא להישען על מצרך אחד

נפט - שמן הסלע

"שמן הסלע" הוא תרגום מילולי של petroleum - המונח הלטיני לנפט הגולמי המורכב משתי מילים: petra, שמשמעה "סלע", ו - oleum, שמשמעה "שמן". הנפט הגולמי נכלל בקבוצת ה-"דלקים המאובנים" יחד עם הפחם והגז טבעי. הנפט הוא משקע של חומרים אורגניים, צמחים ובעלי חיים מיקרוסקופיים, שגובש במשך מיליוני שנים, ונשמר כחומר צמיג הנספג בסלע. נפט גולמי ממוצע מכיל בערך 84% פחמן, 14% מימן, 1% - 3% גופרית ופחות מאחוז חנקן, חמצן, מתכות ומלחים שונים. צבעו בין צהוב לשחור וקיימים הבדלים במראה ובהרכב הכימי של נפט גולמי שמקורו במקומות שונים בעולם.

נפט: סיכות על מפת העולם

ביליוני פרטים על כדור הארץ מקבלים החלטות המתייחסות לצריכת אנרגיה אישית או משפחתית. אנשים שונים, מתרבויות שונות, ממקומות שונים ומרוחקים וללא כל קשר ביניהם, מקבלים החלטות שנראות זוטות, זניחות וחסרות חשיבות גלובלית. להחלטות הפרטיות השפעה מצטברת, שבכוחה להגביה אדווה לגלי צונאמי סביבתיים, מדיניים או כלכליים, או לשכך סערות. מאמר זה מנסה לתהות, מה כל אחד מאתנו, כפרט תוהה, תועה, וטועה, כטיפה בים ונקודה קטנטונת על מפת העולם יכול וצריך לעשות, אם בכלל, בעניין תנאי אי-הודאות הקשורים בצריכת האנרגיה?

אנרגיה - האם אפשר ללא נפט?

האם העולם המתועש והמפותח מסוגל להגיע לאי תלות ביבוא נפט, האם המדינות המתועשות יכולות לשאוף לעצמאות בכל הקשור לייצור אנרגיה? התשובה היא שלילית באופן חד משמעי.

הנצפים ביותר

.