אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ספרד


אל סיד

אל סיד נגד האיום האיסלמי

לאחרונה הוצג על המסכים סרט אנימציה מצוייר - "האגדה של האל סיד". זהו סרט אנימציה יוצא דופן מכמה בחינות. זהו סרט אנימציה ממדינה שממנה לא ראינו עד כה סרטים מצויירים, מספרד (אם כי הוא מדובב לעברית), וסרט זה שבוים בידי חוזה פוסו ב-2003 אף זכה בפרס גויה הספרדי לסרט האנימציה הטוב ביותר.

אנוסי ספרד

ארגון "שבי ישראל" מקיים בספרד פעילות שוטפת. בשנים האחרונות נערכו סמינרים אליהם הוזמנו צאצאי אנוסים המתעניינים בשורשיהם היהודיים. במאי 2003 נערך בעיר ברצלונה בצפון- מזרח ספרד סמינר בן 3 ימים בהשתתפות כ- 50 צאצאי אנוסים. נושא הסמינר היה: " יהדות ספרד – עבר והווה בין זהות והיסטוריה". בבוליטין היוצא לאור בארהב פורסמה ב- 28 במרץ 2003 כתבה ע"י ג'רום סוקולובסקי, שכותרתה "ספרדים חוזרים ליהדות".

גויה - סטורן טורף אחד מילדיו - שמן על טיח (הועבר לקנווס) 146 x 83 cm, 1821-3

גויה, אבי האמנות המודרנית – אקטואלי מתמיד

כדי להבין את השלבים בהתפתחותו האמנותית של גויה והשוני העצום בציוריו בין התקופות השונות, צריך להתבונן בציורים בידיעה באיזה תקופה בתולדות חייו הם צוירו, ולכן אקח אתכם דרך הביוגרפיה שלו בצמוד להצגת היצירות. אני אישית מעדיף אמנות מודרנית על זו הקלאסית. אין בדרך כלל אם תתנו לי את הבחירה בין שני מוזיאונים באותה רמה - קלאסי ומודרני אבחר באחרון. לכן, כשהלכתי לבקר במוזיאון הפראדו במדריד בפעם הראשונה, לפני 20 שנה, ידעתי שצפויה לי הנאה רבה ממוזיאון מהדרגה הראשונה, אבל לא חשבתי שאראה שם משהו שישתווה בחוויה הרגשית לגרניקה של פיקאסו, אותה ראיתי לפני הביקור. הציפיה היתה בעיקר לראות ציורים רבים ומצויינים של שלושה ציירים – אל גרקו, ולסקז וגויה.

חסד ספרדי / אברהם ב. יהושע

חסד ספרדי / אברהם ב. יהושע

תמונת 'החסד הרומי' המטרידה על הכריכה, מזוויעה ומרתקת כאחת, משרה על הספר תחושה מעיקה של חוסר נוחות, שרק תלך ותתעצם עם הקריאה, האם יהושע חוגג לעצמו רטרוספקטיבה פרטית אפופה בתחושת גילוי עריות ורגשות אשמה או מדובר בחשבון נפש אמיץ ונוקב של יוצר וותיק ומוערך עם יצירתו ודרכו כיוצר? מוזס, בימאי סרטים עתיר ניסיון וכיבודים, נוחת בספרד עם רות השחקנית הראשית שלו, לרטרוספקטיבה של סרטיו. על קיר חדרם המשותף במלון מקבלת את פניו תמונה טורדת מנוחה – אותה תמונה חידתית, ספק מושכת ספק דוחה, המתנוססת על כריכת הספר.

הימים הסוערים בשווקי אירופה וארצות הברית

הציפיות הגדולות, האכזבה הכפולה, הטלטלה בשווקים והאופטימיות הזהירה. אורי שפאן על הימים הסוערים בשווקי אירופה וארה"ב. מדי שנה בחודש אוגוסט נפרדים עשרות מיליוני תושבי מערב ומרכז אירופה ממקומות עבודתם לטובת מסורת נעימה: חופשת הקיץ הגדולה. אבל קיץ 2012 פוגש את היבשת כשהיא נאבקת על עתידה הכלכלי.

חסד ספרדי / א.ב. יהושע

חסד ספרדי / א.ב. יהושע

חסד ספרדי" – הרומאן החדש של א.ב. יהושע (הוצאת הספריה החדשה 2011, 374 עמ') – מוכיח שיצירת ספרות עברית נשארת דלת-ערך גם אחרי שהיא מתאמצת לשדרג את ערכה על-ידי התחברות למוטיבים מהנצרות או ממיתוסים זרים אחרים. התמונה על עטיפת הספר – המתארת אשה צעירה אשר בידה האחת מקרבת אל גופה את ראשו של גבר שידיו אזוקות ובידה השנייה מושיטה אל פיו את פטמת השד כדי להניקו

ברצלונה 2009

לא זכרתי שברצלונה עיר כל כך ידידותית. לא חזרתי אליה מאז שנות השבעים המוקדמות. פרנקו עוד חי. האולימפיאדה עוד לא נראתה באופק. זה מתחיל עם שוטר הגבולות החייכן, למרות שראה אלפי אנשים לפניך באותו יום, החיוך האדיב שלו והברכה "שיהיה לך זמן נעים בברצלונה" נשמעים כנים לחלוטין. בניגוד לניו יורק ששוטרי הגבולות ממש שונאים אותך שבאת. ואולי בברצלונה הוא סתם שמח שיש לו עבודה.נהג המונית המוליך אותך העירה, מחייך, ומשום מה זה לא נראה חיוך מלאכותי מקצועי. למרות שבברצלונה מוצפת במיליוני תיירים בשנה, התושבים לא שונאים אותם. זו לא תל אביב.הם אדיבים ומוכנים לעזור בכל שאלה.ברומא יש את מזרקת טרווי.

ספרד / אנטוניו מוניוס מולינה

ספרד

ספרד / אנטוניו מוניוס מולינה. הוצאת עם עובד

התרבות העשירה של יהדות ספרד - הלאדינו

ה"פסטילאדינו" הרביעי פסטיבל הזמר בינלאומי תחרותי לשירים חדשים ומקוריים בלאדינו יתקיים בחול המועד סוכות תשס"ז במסגרת חגיגות היין בראשל"צ.ה"פסטילאדינו" – פסטיבל זמר בינלאומי תחרותי לשירים חדשים ומקוריים בלאדינו. – נוסד במטרה לעודד כתיבת יצירות חדשות בשפת הלאדינו. בזכות הפסטיבל משתלבים במעגל היצירה בלאדינו יוצרים, זמרים ומעבדים חדשים- מהארץ ומהעולם.

המתנדבים לעזרת העם - על הבריגדות הבינלאומיות בספרד

ספרד, המדינה שהייתה במאה ה - 16 המעצמה החזקה בעולם, איבדה מן הדינאמיות שלה במרוצת השנים והמהפכה התעשייתית הותירה אותה מאחור. מאז כיבושה ע"י נפוליאון בתחילת המאה ה - 19 סבלה גם מחוסר יציבות פוליטי מתמיד. בשנות השלושים המוקדמות של המאה העשרים חוותה ספרד ניסיון דמוקרטי קצר ולא-מוצלח, במצב של כמעט שוויון בין השמאל-מרכז, לימין, שכלל את הכנסייה, בעלי האחוזות והמלוכנים.

הנצפים ביותר

.