אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מחקר גנטי


היווצרות התפוצה היהודית בעיר רומא

היווצרות התפוצה היהודית בעיר רומא

הקהילה היהודית ברומא נוסדה במאה השנייה לפנה"ס ע"י המשלחת החשמונאית שהגיעה לעיר בעקבות הברית בין רומא לבין החשמונאים ב- 161/0 לפנה"ס. בעקבות הברית שנכרתה בין רומא לממלכת החשמונאים החלו להתיישב ברומא סוחרים יהודים בעיקר ממצרים. לאחר כיבוש הארץ ע"י המצביא הרומי פומפיוס (63 לפנה"ס ) ובעיקר לאחר המרד הגדול (66 – 70 לס' ) ומרד בר- כוכבא (132 – 135 לס' ) הגיעו לרומא שבויים שנמכרו לעבדות וניפדו ע"י בני הקהילה. כמו כן, התיישבו ברומא פליטים שברחו מארץ ישראל בשל המצב. תולדות הקהילה היהודית ברומא רצופה גירושים ושיבה לסירוגין.

מפת ממלכת הכוזרים

אין ראיות על מוצאם הכוזרי של היהודים

מחקר חדש: אין ראיות מהחומר הגנטי על מוצאם הכוזרי של היהודים. תקציר המחקר: המוצא וההיסטוריה של היהודים האשכנזים מעורר עניין רב מזה זמן רב. המחקר נעשה ע"י שורה ארוכה של חוקרים ששמותיהם מופיעים בזה: התקדמות שנעשתה לאחרונה בניתוח גנטי הביאה לגישה חדשה של המחקר בתחום זה. החוקרים ששמותיהם חתומים על המחקר הגיעו למסקנה לגבי האבות הקדמונים של יהודי אשכנז מתוך צירוף של מקורות מאירופה ומהמזרח התיכון.

יהודי התפוצות  והיהודים הקדמונים הם בעלי דנא משותף

יהודי התפוצות והיהודים הקדמונים הם בעלי דנא משותף

גנטיקאי דורון מ.בהר: יהודי התפוצות והיהודים הקדמונים הם בעלי דנא משותף. 2 מחקרים עיקריים על הדנא היהודי מאשרים שליהודי התפוצות קשר גנטי הדוק למרות מרחק של אלפי שנים ממוצאם המזרח תיכוני. דורון מ.בהר ממרכז הבריאות בביה"ח רמב"ם בחיפה הוא גנטיקאי. הוא הרצה בפני "אגודת המחקר למשפחה היהודית" על המחקר הגנטי שהוא ערך. בהר הוא המדען הראשי של ה- Family Tree DNA.com

קוד גנטי חולץ משרידי מאובן של סוס פרה-היסטורי

קוד גנטי חולץ משרידי מאובן של סוס פרה-היסטורי

מדענים הצליחו השבוע לחלץ את הקוד הגנטי המלא משרידי מאובן של סוס פרה-היסטורי שחי בטריטוריית יוקון בצפון מערב קנדה לפני כ-700,000. הם הסתמכו על חלק עצם של הרגל האחורית בגודל של 12.5 ס"מ. מכיוון שהמאובן היה קבור תחת שכבות של קרח עד כל השנים, הדי אן אי נשתמר בתנאי קור ויובש וכך תהליך הריקבון שמתחיל לאחר מותו של האורגניזם הואט באופן משמעותי. עם זאת מלאכת המדענים נתקלה בקושי שנבע מכך שהמאובן זוהם על ידי בקטריות עכשוויות: על כל רצף של 200 מולקולות די אן אי, רק אחד השתייך לסוס.

בני התרבות המינואית הם אירופאים

מחקר גנטי: בני התרבות המינואית הם אירופאים

תוצאות מחקר גנטי שפורסם מלמדות כי בני התרבות המינואית היו למעשה אירופאים. החוקרים הגיעו למסקנותיהם על ידי השוואה של די אן אי משלדים מינואים בני 4,000 שנה לדגימות די אן אי של 135 אירופאים ואפריקאים מהעבר וההווה. הבדיקות העלו דימיון ניכר לאוכלוסיה האירופאית בהווה, בעיקר זאת המתגוררת בכרתים. התוצאות הפריכו את התיאוריה לפיה מוצאם של בני התרבות המינואית הוא ממצרים העתיקה.

מחקר גנטי הוכיח שיהודי צפון אפריקה הם צאצאי ישראלים / יהודים

המאמר מביא ממצאי מחקר גנטי על יהודי צפון אפריקה. ואלה עיקרי הדברים: עפ"י המחקר יהודי צפון אפריקה אינם צאצאי מתיהדים אלא יהודים אותנטיים המורכבים משתי קבוצות: האחת, מורכבת מצאצאי יהודים שהגיעו מארץ ישראל בתקופת המקרא. השנייה, קשורה קשר הדוק ליהודים באירופה.

לחיות עם מוטציה בגן BRCA

70% מהנשים הנושאות מוטציה גנטית מסוג BRCA בסיכון לפתח סרטן שד ו- 37% בסיכון לחלות בסרטן השחלות

פרופסור ג'מאל זידאן, מנהל המכון האונקולוגי במרכז הרפואי זיו ירצה בכנס "לחיות עם מוטציה בגן BRCA "

על החופש הלא-טריוויאלי לבחור נטייה מינית

על החופש הלא טריוואלי לבחור נטיה מינית

הנצפים ביותר

.