אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ספרות איטלקית


השנים האחרונות של אלזה מורנטה

השנים האחרונות של אלזה מורנטה

השנה היא 1984. אלזה יודעת שלא נשאר לה הרבה זמן לחיות. נוכח המוות המתקרב, היא משילה את הסודיות שאפיינה אותה כל חייה: מן המפורסמות היה שאלזה נהגה להדוף בעקשנות כל שאלה עיתונאית בנוגע לחייה הפרטיים ולהימנע מראיונות. חרצובות הלשון מותרות. אלזה מספרת ללא עכבות למתרגם לצרפתית הצעיר של "ארצ'לי", מעריץ נלהב שבא לבקרה כל בוקר, את מה שהסוותה בסיפוריה, את המציאות שאיננה עוד, החשופה, הגלמית, לפני שהתעטפה במסכות הדמיון ובליטושי הספרות: סוד "שני אבותיה".

כשהכריש ישן / מילנה אגוס

כשהכריש ישן / מילנה אגוס

מילנה אגוס היא סופרת איטלקיה, ילידת גנואה (1959), הוריה ילידי סרדיניה. היא חיה בסרדיניה וספריה סובבים סביב האי האוטונומי מדרום לאיטליה. ספרה "מחלת האבנים" פורסם ב-2009. "כשהכריש ישן", הוא ספרה הראשון שכתבה, השני שתורגם לעברית. העלילה, אם אפשר לקרוא לזה עלילה, מתרחשת סביב משפחה סרדית (סרדיניה), משפחת סבילה-מנדוזה. דומה כי נשכחו אי שם מהתקופה הפליאוליתית המאוחרת. האב רודף אחר דרום אמריקה, רודף אחר הטוב שבעולם ותורם לעניים; האם, רודפת אחר היופי, ציירת; האח רודף אחר השלמות; והדודה רודפת אחר חתן; והמספרת? רודפת אחרי מישהו שיאהב אותה.

אלוהים ואלווירה מאת לימור שריר ראה אור באיטליה

אלוהים ואלווירה מאת לימור שריר ראה אור באיטליה

אלוהים ואלווירה מאת לימור שריר ראה אור באיטליה. ספרה של לימור שריר: "אלוהים ואלווירה" שראה אור ב-2005 בהוצאת כרמל. רואה אור כעת באיטליה בגרסתו האיטלקית. במסגרת ביקורה ברומא, לצורך השקת הספר, התראיינה לימור שריר על ידי המשורר האיטלקי פליניו פרילי

כאוס רגוע - סאנדרו ורונזי

כאוס רגוע / סאנדרו ורונזי

את "חייו האחרים" ספרו הראשון של סאנדרו ורונזי האיטלקי לא קראתי. את הסרט "אי של שקט" שנעשה לפי ספר זה לא ראיתי, כך שהכניסה לעולמו היא חדשה בשבילי. די מהר מסתבר שזה לא ספר שיכיל עלילה מרתקת. לפחות לא לאורך פרקי הפתיחה. הדבר הדרמטי ביותר קורה בפתיחת הספר ויוביל את גיבורו בהמשך הדברים. פייטרו, מנהל בכיר בחברת תקשורת וטלוויזיה גדולה ופופולארית מבלה יום חופש עם אחיו בחוף הים. שם הם חוזרים להשתובב כמו בימי ילדותם. גולשים על פני הגלים ונהנים מחוויית האינטימיות המשפחתית שלהם, עד שקולות מהומה מושכים את תשומת לבם. שני אנשים נסחפו לים והם טובעים.

אורח בין ערביים / גוליאנוֹ קאזונאטו

ג'וּליאנוֹ קאזוֹנאטוֹ, giuliano casonato משורר איטלקי, הוציא לאור לפני כמה עשרות שנים ספר שירים אחד בלבד - commensale della sera. חברי טומי גיל, שהאיטלקית שגורה בפיו מאז למד הנדסה בארץ המגף, ופרסם בעבר הרחוק ספר משלו של שירי ילדים ושמו "זה רק שלי", נשבה בקסמו של הספר האיטלקי ותירגם אותו לעברית בשם: "אורח בין ערביים".

הכפתור של פושקין / סרנה ויטאלה. הוצאת ידיעות ספרים

הכפתור של פושקין / סרנה ויטאלה

לפי האגדות המקומיות, גלי הים לאורך הארץ אמורים להכיר את אלכסנדר פושקין. כל אותם זוגות של העלייה הראשונה והשנייה שבהן חיזרו גברים אחרי נשים בציטוטי פושקין על החוף. הדורות ההם של יודעי פושקין נעלם זה מכבר. ב1999 יצא לאור מחדש תרגומו של שלונסקי ל"יבגני אוניגין" אינני בטוח שזכה לחזור ולהיות רב מכר.

ארצ'לי - אלזה מורנטה. הקיבוץ המאוחד

ארצלי / אלזה מורנטה

את אלזה מורנטה כמעט ואין צורך להציג בארץ. לפני כמה שנים פורסם ספרה הנפלא " אלה תולדות" שהיה לרב מכר ועורר התפעלות, לאור הצלחתו תורגמו גם שני ספריה המוקדמים. כשרונה ניכר בהם אבל הם היו בכל זאת ספרים מוקדמים. כעת פורסם ספרה האחרון, "ארצ'לי", כמעט עשר שנים עמלה עליו וכשגמרה לכתוב, מתה. זהו ספרה האחרון היא כתבה רק ארבעה ספרים ותחשב לסופרת ענקית.

הנצפים ביותר

.