אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ראיונות


החזון של עינת וילף

החזון של עינת וילף

עינת וילף היא בחורה שאינה מאמינה בהחזקה בדיעות "אופנתיות". לא איכפת לה שהאידיאולוגיה האופנתית כיום בקרב המוני הצעירים בעולם ובישראל היא האנטי גלובליזם. מבחינתה הגלובליזם הוא דווקא רעיון טוב שיוסיף רק לחופש של היחיד וליכולותיו השונות. אבל היא עוד מוסיפה חטא על הפשע ומעיזה לחשוב על חידוש החזון הציוני השנוא כל כך על אותם אנטי גלובליסטים עם כל זאת שהם צורחים בעד מדינה לפלסטינאים המדוכאים אבל שואפים לעשות הכל כדי למנוע מדינה כזאת מהיהודים .

שיחה עם משה שמיר על ספרו יאיר

שיחה עם משה שמיר על ספרו יאיר

יאיר – המפקד המנודה של לח"י - שיחה עם משה שמיר על ספרו "יאיר". בחלוף עשר שנים מיום פטירתו של משה שמיר ב-21/8/2004 בגיל 83, החלטתי לפרסם הקלטה של שיחה שקיימתי איתו כשנתיים קודם לכן, ב-15.5.2002, בבית אריאלה בת"א, על ספרו "יאיר" – הרומאן האחרון שפירסם בחייו. בנסיבות אחרות היתה הופעת רומאן חדש מפרי עטו של סופר ברמתו של משה שמיר מתקבלת כאירוע ספרותי חשוב ביותר בחיי התרבות הישראלית, אך לא כך התקבל הרומאן "יאיר". סיבה פוליטית מסבירה עובדה זו.

ספר זיכרון לדמותה של עזה צבי - ראיון עם משה גנן

ספר זיכרון לדמותה של עזה צבי - ראיון עם משה גנן

הסופרת והחוקרת עזה צבי הייתה דמות חשובה בספרות העברית, ובדרך כלל חיפשה את הדרך להיות מאחורי הקלעים של העשׂייה. ברגעי מבחן היא נחלצה מאחורי קני הסוף ועשׂתה מעשׂים של ממש: כך למשל, היא זו שגילתה לבעלי הדֵעה בספרות העברית את המשוררת זלדה והביאה אותה להוצאת הקיבוץ המאוחד, שיוציאו לאור את ספרה הראשון. מעשׂה זה לא יישכח לה. במהלך האירוע באולם כתבי העת בבית העם (בבית ז'ראר בכר בירושלים) ראיינתי את משה גנן, שיזם את הספר לזכר עזה צבי: "עזה צבי- ספר הזיכרון

גבי ניצן: מלך העולם

גבי ניצן: מלך העולם

ונפצח, כי אין ברירה אחרת, בגילוי נאות : אני גרופית, מעריצה שכזאת. שנים שאני עוקבת אחריו, שומרת את מספר הטלפון שלו חרוט בזיכרון. את ספרו הראשון קניתי לכו-לם במתנה. לגמרי במקרה הסתבר לי כי האיש הוא שכן, כרכורניק גאה מזה ארבע שנים. בבוקר שטוף שמש , על כסא פלסטיק בין עצים עמוסי פרי, שברקע הפסטורלי משתלבים שני כלבים, חתול ואתון, התגלגלה לה שיחה על החיים. גבי ניצן, (הוגה "באדולינה", "פרא" ו"דיוטי פרי") ידוע גם כסרבן תקשורת עקשני, על עיתונאות וכתיבה, ציניות ורוח, גוף וגיל וגם על איך נשארים, על אף ולמרות, ביחד.

סרטן הערמונית

חיים עם סרטן הערמונית

סרטן בלוטת הערמונית, היא מחלה שבמסגרתה מתפתח גידול סרטני בערמונית (הפרוסטטה), בלוטה במערכת הרבייה הגברית. המחלה מתפרצת כאשר תאים בערמונית עוברים תהליך של מוטציה ופותחים בבולמוס הִתרבות היוצא מכלל שליטה. תאים אלה עלולים להתפשט מחוץ לערמונית אל איברים אחרים בגוף וליצור גרורות סרטניות, במיוחד בעצמות ובקשרי לימפה. התפרצות מחלת סרטן הערמונית עלולה להיות מלווה במיחושים, בקשיים בהטלת שתן, בהפרעות זקפה ובתסמינים אחרים.

דליה פרקס - פעילת הבונדס בביקור מולדת וגעגועים לילדות

דליה פרקס - פעילת הבונדס בביקור מולדת וגעגועים לילדות

אתם העוגן לזהות שלנו, חייבים לחזק את הזהות היהודית והחינוך העברי בתפוצות", אומרת לנו דליה פרקס-חקק בביקור מולדת, שעשתה כאן לאחרונה. דליה היא בת הדוד שלנו בנימין (ימֵין) חקק, האח של אבינו עזרא. עקב נישואין לבן זוג יהודי אמריקאי היא נקלעה לבברלי הילס, שכונת השחקנים בקליפורניה בארצות הברית. דליה מקפידה להגיע לביקור מולדת פעם בשנה – והשנה הענקנו לה במתנה את העֶרכָּה המופלאה של השֵירות הבולאי של דואר ישראל לרגל מלאת 150 שנה להולדתו של בנימין זאב הרצל.

עִדו נתניהו - רופא, סופר ומחזאי / ראיון

נפגשתי עם עדו נתניהו בבית קפה קטן, לא הרחק מהאולם בו נעשות החזרות האחרונות לקראת עלייתו לבמה של המחזה פרי עטו: "הפי אנד".

אלברט שוויצר ואורי שוורצמן

אורי

אורי שוורצמן – צילום וזכויות : לימור שריר

מאיר יופה - ראיון

מאיר (מייקה) יפה הוא חבר קיבוץ רמת יוחנן ומנכ"ל עמותת "פנים" להתחדשות יהודית בישראל, ארגון הגג של כלל הארגונים והעמותות העוסקים ביהדות פלורליסטית

מוטי שקלאר - ראיון

מרדכי (מוטי) שקלאר (1954) היה ממייסדי ביה"ס לקולנוע "מעלה" בירושלים, מנכ"ל "רדיו קול חי", ויו"ר ומנכ"ל הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. מאז 2006 מכהן שקלאר כמנכ"ל רשות השידור ולאחרונה התמנה גם ליו"ר וועדת העורכים. הוא מתגורר ביישוב עפרה, נשוי ל-לאה שקלאר ואב לחמישה.

אמיל שופאני ראיון

האב אמיל שופאני (1947) הוא יליד ותושב נצרת. הוא איש ציבור, מחנך ואיש דת ערבי-נוצרי, פעיל שלום שפועל למען סובלנות ושיח יהודי-נוצרי-מוסלמי, והמנהל של תיכון אל מוטראן בנצרת. האב שופאני עוסק בהנחלת מורשת השואה לערביי ישראל, ובמסגרת זו הוביל מסע משותף של ערבים ויהודים למחנות ההשמדה בפולין. על עבודתו זכה האב שופאני ב-2003 בפרס אונסק"ו לחינוך לשלום.

אבי עורי ראיון

את פרופ' אבי עורי הכרתי לפני שנים, כשהגעתי למחלקת שיקום בביה"ח שיבא בתל- השומר, במסגרת עבודת הסטאז' שלי שם. אני זוכרת עד כמה היה נערץ על ידי חוליו שרבים מהם היו נכי צה"ל במצב קשה. לא פחות מהטיפול הרפואי המקצועי לו זכו במחלקה זכורות לי שיחותיו עם החולים

דנה פריבך-חפץ ראיון

דנה פריבך-חפץ היא דוקטור לפילוסופיה שספרה הראשון, "חסד חילוני", יצא לאור לפני כחצי שנה. בצד עבודתה הפילוסופית עוסקת פריבך-חפץ בעריכת דין חברתית

גדעון דורון - פגישה

התיישבתי לכתוב מילים אלה לאחר שנפגשתי עם פרופ' גידעון דורון, כשחיוך עוטף את פני ושחוק ועצבות משמשים בו בערבוביה

נזיר מגלי - ראיון

ראיון עם העיתונאי הערבי הבכיר נזיר מג'לי, במסגרת סדרת הראיונות "אם תירצו (יש לי חלום)" -- ראיונות עומק עם אנשי ציבור, אינטלקטואלים, אמנים ופעילים חברתיים בעלי מעשה ואמירה חשובה על עתיד האדם והחברה שלנו, על זהות, תפישת עולם, ערכים, חלומות והדרכים להגשמתם.

יוסף אגסי ראיון

פרופ' יוסף אגסי ורעייתו פרופ' יהודית בובר, זוג האינטלקטואלים החיים כאן בצניעות. זה שישים שנה שהם יחד וכשמביטים בהם ניתן להבחין בקורים הדקים והעדינים המחברים בין אנשים שעשו כברת דרך כל כך משמעותית ולא נטולת קשיים. מידי ערב הם מסבים לארוחה ליד השולחן הישן ושותים כל אחד כוס יין לבן. לפעמים הוא מבשל ומגיש והיא מפנה את הכלים. אחר כך כבמין ריטואל קבוע הם דנים בספרים שהם עסוקים בכתיבתם או בקריאתם. העולם בחוץ נראה לרגע כעומד מלכת ומתמקד בזוג החשוב הזה- השייך לדור ההולך ונעלם.

לאה שקלאר - ראיון

לאה שקלאר (1957) היא מתנחלת דתייה מהתנחלות עפרה, אשתו של מוטי שקלאר, מנכ"ל רשות השידור, ואם לחמישה ילדים. היא עובדת ביחידה לשוויון בין המינים במשרד החינוך, עבודה שמיועדת לקידום נשים במערכת החינוך, וממלאת בה תפקידים שונים

נבי- יושע אהובתי ראיון

בתחילת שנות ה-90, ראיינתי במסגרת מחקר חינוכי בנושא "מורה-אישה", ישראלים-יהודים שנולדו או עלו לישראל לפני קום המדינה או בראשיתה. באותן שנים עסקתי בפיתוח, בעריכה ובכתיבת תכניות לימודים בתחומי חברה וסביבה במרכז לטכנולוגיה חינוכית. אמנון, יליד תל אביב, 1929, לוחם פלמ"ח- תש"ח, פעיל בנושאי קהילה, חי כיום בארה"ב.

השאלה היא: באיזו מידה הנושאים העולים בראיון זה רלוונטיים לימינו בשנת 2009?

הפגישה התקיימה והוקלטה בישראל ב-3 באפריל 1993.

מוקי צור - ראיון

מוקי (שמואל) צור (1938) הוא חבר קיבוץ עין-גב, סופר, מורה ומחנך, הוגה דעות והיסטוריון של ההתיישבות העברית בארץ ושל התנועה הקיבוצית. כיום הוא עוסק בעיקר בליווי עשרות הקבוצות השיתופיות שצמחו בעשור האחרון בארץ, ותומך בהן מניסיונו ומהידע העשיר שלו.

אני ואבי, גרשון אגרון - ראיון חלק ב

אני ואבי, גרשון אגרון - ראיון חלק אשם באמת חינוך טוב יותר? המורים היו דמויות מיוחדות. הקריטריונים שלהם היו אחרים משלנו. למשל, החינוך לאמנות היה מתקדם בצורה בלתי רגילה, משם קיבלתי את האהבה שלי לאמנות.

א. האם היה שם באמת חינוך טוב יותר?

ו. תראי, הקריטריונים שלהם היו אחרים משלנו. למשל, החינוך לאמנות היה מתקדם בצורה בלתי רגילה, משם קיבלתי את האהבה שלי לאמנות. המורה שלי לאמנות בכיתה ב'-ג' היה הצייר ארדון ( ברונשטיין). אני זוכרת שבכיתה ג' שלחו ציור שלי לתערוכה בינלאומית. ציירתי אז בהשראתו ובהשגחתו של ארדון. זה היה חינוך לאמנות יוצא מן הכלל, מפותח מאוד.

יצחק בנימיני - ראיון

ד"ר יצחק בנימיני (1968) הקים ומנהל (ביחד עם עידן צבעוני) את הוצאת הספרים "רסלינג", מרצה באוניברסיטאות תל-אביב, בן-גוריון ובאקדמיה בצלאל על התיאוריה הפסיכואנליטית של פרויד ולאקאן ועל המפגש בין היהדות והנצרות, מחבר הספרים "מה רוצה הגבר", "פאולוס והולדת קהילת הבנים" ו"השיח של לאקאן". נשוי ואב לשני בנים.

אני ואבי, גרשון אגרון - ראיון חלק א

בתחילת שנות ה-90, ראיינתי במסגרת מחקר חינוכי בנושא "מורה-אישה", ישראלים-יהודים שנולדו או עלו לישראל לפני קום המדינה או בראשיתה. באותן שנים עסקתי בפיתוח, בעריכה ובכתיבת תכניות לימודים בתחומי חברה וסביבה במרכז לטכנולוגיה חינוכית.הראיון התקיים עם ורדה - 20081927, מורה לאמנות, ציירת, ילידת ירושלים, גרה בשרון.

מנחם בן - הסלבס האחרון פגישה אישית

מנחם בן כבש את עולמו בזכות אמירת האמת שלו בנושאים שונים. אמירות שקלעו לטעמו של הקולקטיב

אל תוך הבהיר הזה - ראיון חלק ב

המשך הראיון עם לוחם במלחמת יום כיפור

אבן השתיה / טלי אוחיון - מקום לידתו וחורבנו של העולם

סרטה הדוקומנטרי החדש של טלי אוחיון "אבן השתיה" עוסק במקום המסוכן ביותר עלי אדמות "הר הבית" ובסכסוך הקיים לגביו בין שלוש דתות עולמיות ומנסה להבין מה הסיבות לקדושת המקום והאם הוא אכן יכול להביא לשינוי עולמי מסיבי, לטובה או לרעה. הבמאית יצרה את הסרט מנקודת המבט של מאמינה בקדושת המקום. כותב שורות אלו מאמין הרבה פחות אך התרשם בכל זאת.

בחזרה לאלף בית / עינת וילף - מירי וילף - ראיון

בחזרה לאלף בית / עינת וילף - מירי וילף. הוצאת ידיעות אחרונות.

מערכת החינוך נמצאת בקריסת מערכות טוטלית והיא כיום שרויה באנרכיה מוחלטת קובעת עינת וילף בספרה החדש. בחזרה לאלף בית "כל עשרות או מאות הרפורמות שבוצעו בעשרות השנים האחרונות נכשלו כולן ורק הרעו את המצב". אז מה אפשר לעשות ? האם יש פיתרון ?

עינת וילף טוענת יש פיתרון פשוט לכאורה אך גם קשה מאין כמוהו.

והחלופה לפיתרון זה? קריסה מוחלטת ובלתי נמנעת של מערכת החינוך.

עקידה - ראיון חלק ב

כשדיברנו על המרות בספרות, לא אמרנו שדבר אחד מוציא או ממיר עצמו בדבר אחר, אלא הוא בא על-ידו, בא עליו, ממיר אותו, אבל צריך לדעת מה ממיר את מה כדי להבין בכלל מה קורה. אחרת אתה מציית ומי שמציית יכול להיות שטוב לו, אבל אנחנו חיים בשלהי המאה העשרים ואנחנו לא רק מצייתים, לפחות לא רק צריכים לציית.

שמעון שקין / יום ראשון של חורף - ראיון

מבט מחודש מעבר לצוקעיון בספרו החדש של שמעון שקין "יום ראשון של חורף", הוצאת ידיעות אחרונות, 175 עמודים, 2007. כמה מלים על הספר וריאיון עם המחבר.

שמעון שקין "יום ראשון של חורף", הוצאת ידיעות אחרונות, 175 עמודים, 2007.

שמעון שקין "יום ראשון של חורף", הוצאת ידיעות אחרונות, 175 עמודים, 2007.

לימור שריר - פגישה עם הסופרת

מציירת במילים, אימאז'ים בכתיבה פרוזאית

ד"ר לימור שריר - שרייבמן

ד"ר לימור שריר - שרייבמן, ילידת תל-אביב, בוגרת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב, החלה לפרסם בשפה העברית בשנת 2004. את ספרה הראשון פרסמה בהוצאת ידיעות אחרונות, ספרי חמד הבית על האגם.

שני הרומאנים הבאים התפרסמו בהוצאת כרמל אלוהים ואלווירה בשנת 2005 , ופירות בר אדומים בשנת 2007.

פגישה עם הסופר סמי ברדוגו

אינו רואה דרך אחרת לכתוב אלא על הפצעים שלנו

הנצפים ביותר

.