אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יפן


דייגים בסוף יום.. (כל הצילומים במאמר שייכים לכותבת, אודליה גל)

מסע אישי ליפן: מאז הנשיקה הראשונה שלי לא התרגשתי ככה

את הטיול תכננתי וביצעתי לבד, מכיוון שלדידי היה כל כך מוצלח חשבתי לשתף אתכם בטיפים אישיים כדי להקל עליכם בחיפושים . תוכלו למצוא כאן: תכנון, מסלול מפורט, טיפים, מחירים, שעות פתיחה ועוד

היום יום-הולדת, לקיסר יפן

ב-23 לדצמבר נחגג ביפן חג לאומי, אשר התאריך שלו משתנה מעת לעת, ונקבע על פי יום-ההולדת של הקיסר המכהן. אקיהיטוֹ הוא הקיסר ה-125 בשושלת הקיסרית, היום בן 71. המיתולוגיה היפנית מייחסת את ראשית השושלת באלת השמש, אמאטֶרסוּ אוּמיקָאמי, ושושלת זו לא התחלפה מאז הקיסר הראשון של יפן, ג'ימוֹ טֶנוֹ, ועד עתה.

אניית צבא ארצות הברית אריזונה בוערת בפרל הארבור. המתקפה על פרל הארבור סימנה את תחילת המערכה באסיה ובאוקיינוס השקט

מלחמת העולם השניה: המלחמה באוקיאנוס השקט

ביום ראשון ה- 7.12.1941 תקפו מטוסי הצי היפני את נמל הצי האמריקאי בפרל הרבור בהוואי. התקפה זו הייתה יריית הפתיחה למאבק הסופי בין שתי המעצמות שניסו לשלוט באזור האוקיאנוס השקט קרוב ל- 50 שנה.

יער ההתאבדות ביפן: המקום הרדוף ביותר בעולם

יער ההתאבדות ביפן: המקום הרדוף ביותר בעולם

'יער ההתאבדות' של יפן הוא אחד המקומות הרדופים ביותר בעולם, ולא בכדי. במשך שנים אנשים מדוכאים חשו כאילו לא קיימת עבורם אפשרות אחרת לסיים את חייהם, מלבד לנסוע ליער Aokihagara. הסמוראים של יפן נודעו בשיטותיהם לסיים את חייהם מתוך כבוד לסובבים אותם, לפני שהתנסו באות קלון. זו הייתה, מבחינתם, הדרך המכובדת למות. אך יער ההתאבדות הוא משהו שונה לחלוטין.

סמוראי

סמוראי: סוד הקסם

לכאורה, אין דבר מנוגד יותר למנטליות ולתרבות הישראלית מזו היפנית. ויחד עם זאת, ישראלים רבים מוקסמים מתרבות זו. להודו ותאילנד נוסעים עבור החוויה, את יפן רוצים להכיר לעומק, להבין, יש כאן חידה, סוד, מסתורין. הם נראים קצת כמו הספינכס. מאחורי התרבויות השקטה שלהם מסתתר משהו, אולי הרבה פחות נעים. אחת מן החידות הללו שהצליחה לצלוח את הפער התרבותי מזה מאות רבות בשנים היא חידת הסמוראי.

פרוטוקול קיוטו לשינויי אקלים עולמיים

בראשון לדצמבר, 1997 נפגשו נציגיהם של 150 מדינות בקיוטו, יפן, לדון בשינויי אקלים מתוך המטרה היומרנית לטוות את גורל האקלים העולמי במילניום הבא. תוצאות הדיונים היו מאכזבות. הנציגים הסכימו על לא יותר משינויים קלים בהפחתת פליטת גזי החממה לאטמוספרה.

טוקיו - מבט ממסילת הברזל

יפן: פיתוח רכבות – מוסר השכל

בשונה מהמקובל בעולם המערבי, בבירת יפן פועלת רשת מסועפת של רכבות נוסעים ציבוריות ופרטיות, המספקת רמת שירות גבוהה ומקיימת את עצמה באופן כלכלי, ללא תמיכות ציבוריות. האם ניתן לחקות בישראל את הצלחת רשת הרכבות של טוקיו? מרבית קווי רכבות הנוסעים בעולם המערבי סובלים ממחלות שונות שהתסמינים שלהן מתבטאים בקשיי קיום כלכליים ותפעוליים. קשיי קיום כלכליים מזינים מעגלי היזון חוזר שלילים עם קשיים תפעוליים, ותפעול קווי רכבות בתנאים של מחסור במזומנים מותח את ניהול הרכבות בין דרישות סותרות שקשה להגשימן.

אדמונד דה ואל, הארנבת עם עיני הענבר

הארנבת עם עיני הענבר / אדמונד דה ואל

אדמונד דה ואל, אמן קרמיקה אנגלי, הגיע אל דודו של אביו שחי ביפן. בביתו של הדוד הוא ראה אוסף של 264 פסלונים מיניאטוריים הנקראים נֶצְקֶה. הסתבר לו שהאוסף אמנם מקורו ביפן, אבל הוא נדד בעולם עם בני משפחתו, הגיע לצרפת, לאוסטריה, לאנגליה, ואז חזר ליפן. דה ואל הוא נצר למשפחה יהודית ענפה – משפחת אפרוסי, שהחלה לצבור את הונה באודסה במסחר תבואות. בניה התפזרו בארצות שונות והיו לבנקאים עשירים. סבתו אליזבת היתה בת למשפחת אפרוסי.

הציור היפאני חלק א

הציור היפני הושפע רבות מהציור הסיני, אולם משך השנים התפתח ביפן ציור המבטא רעיונות מקומיים המושפעים מתכונות מקומיות. הציורים נעשים בדרך כלל על נייר או משי, מברשת הציור חידודית ועשויה משער המחובר לפיסת במבוק, וצבעי המים מבוססים על פיגמנטים טבעיים.

שמש עולה, ירח נמס תערוכה במוזיאון ישראל

מוזיאון ישראל בירושלים יזם וארגן תערוכה מקיפה של אמנים יפנים בולטים בתחום האמנות העכשווית. מטרת התערוכה היא להציג בפני הקהל הישראלי היבטים שונים של האמנות היפנית בת-זמננו, אמנות שזכתה, במיוחד בעשור האחרון, להכרה ולהצלחה רבה בשדה האמנות הבינלאומי.

התערוכה מציגה כ-50 עבודות של 18 אמנים בני דורות שונים העוסקים הן באוניברסלי והן במאפייני החברה היפנית המודרנית. רבים מן האמנים משלבים ביצירותיהם אלמנטים מן התרבות הפופולרית המערבית והיפנית עם סמלים השאובים מן המסורת התרבותית של יפן. לצד העבודות מוצגים הדפסים יפניים מסורתיים שמקיימים מעין דיאלוג פנימי בין המסורתי לחדש.

יפן - דרקון חדש - ישן

יפן במציאות של המאה ה 21 נאבקת בחוקה אנכרוניסטית שהוכתבה לה על ידי כוחות הכיבוש האמריקאים לפני 60 שנה.

האמריקנים רכשו מידע על לוחמה ביולוגית יפנית

השנה היא 1942, בכפר המזרח סיני ששמו ז'איקיאן, נסוג הצבא הקיסרי היפני, אחד המקרים הבודדים בו גברו עלי חיילי הצבא הלאומני הסיני. הלאומנים חזרו לכפר , וזמן קצר לאחר מכן, החלו הכפריים לפתח מורסות , חום גבוה ובחילה. תוך זמן קצר, מתו מאות. קופסאות פח חשודות נמצאו בנהרות , ומטוסים יפניים התיזו על האזור פרעושים וחומר דמוי כותנה.

מדוע הוטלו פצצות האטום על יפן?

ה-6 לאוגוסט 1945 מהווה נקודת ציון דרמטית בהיסטוריה העולמית בכלל ובהיסטוריה הצבאית בפרט. פצצת האטום הראשונה בהיסטוריה הוטלה על העיר הירושימה ביפן.

חיפוש ניצולים ליד ספינת "יו.אס.אס ווסט וירג'יניה" בזמן ההתקפה.

מלחמת העולם השניה באוקיאנוס השקט

יפן שראתה את עצמה השלטת העיקרית של דרום מזרח אסיה ראתה בארצות הברית את הסכנה האסטרטגית הגדולה ביותר לשליטתה באזור. עקב כך החליטה יפן להוציא את הצי האמריקאי מכלל פעולה וכך למנוע מארצות הברית את היכולת לנסות לעצור את היפנים.

הנצפים ביותר

.