אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

צבא


החייל האחרון / ינון ניר, הוצאת אריה ניר

החייל האחרון / ינון ניר

זהו ספר מפתיע מהרבה מובנים, הוא נשכני אך מלא חמלה, הוא צבאי אך אינדיבידואלי, והוא מאוד מאוד מגדרי. זהו ספר אפיקורסי שמטמא ומנתץ את האשליה הטהרנית-הגברית-צבאית-ישראלית.

סרוגים בקנה/יניב מגל,

אמפיריות כרונולוגית על יחסי דת וצבא

ספרו של יניב מגל מכיל מידע רב על ההשתלבות של בני ובנות הציונות הדתית בצה"ל תוך התייחסות לארגונים, מוסדות ואישים רלבנטים. המבט הינו מבט כרונולוגי היסטורי. כקוריוז מעניין לציין שיעקב דרורי, מזכ"ל בני עקיבא וממייסדי ישיבת "כרם ביבנה" הביע בתחילת שנת 1948 חשש מהמיליטריזם הפושה בישוב היהודי בטענו שתפקיד החייל הינו זמני והקנאות הלאומית צריכה להתבטא ב"כיבוש שמות, בהגנת הישוב"(עמ' 21).

עורך דין צבאי: מתי הצבא יקל בעונשו של חייל עריק שהסגיר את עצמו?

חיילים רבים הנמצאים במצב של עריקות, השתמטות או היעדרות מהצבא נמצאים בסוג של מרדף אחרי הזמן ושואלים את עצמם שאלות רבות כמו האם ניתן להקל בעונש הצפוי לי, האם ניתן לבקש העברה מהיחידה שבה שירתתי לפני תקופת העריקות, איזה עונש צפוי לי והאם הוא ישפיע על עתידי באזרחות… בפוסט הבא נענה על שאלות אלו ונסייע לכם להבין את החשיבות של עורך דין צבאי מקצועי בהליך משפטי צבאי.

צבא

האם צה"ל הוא צבא מוסרי?

הפתיחות והניידות הקיימת בין האזרחים לבין הצבא, בתוקף היות הצבע צבא עממי, המורכב ממשרתי חובה לתקופה קצרה, שהיו אזרחים לפני גיוסם ויהיו אזרחים עם שחרורם, ומכוחות מילואים המורכבים מאזרחים בוגרים יותר – כופה על הצבא נורמות התנהגות מוסריות, יותר מאשר בצבאות מערביים אחרים. ההתעללות לתיאבון של חיילים אמריקניים , בריטיים, הולנדיים ואחרים בשבויים ובאזרחים של מדינות כבושות או כאלה שתחת משטר או"מ, כמעט שאינה קיימת, לפחות לא ברמות חומרה כאלה, בצה"ל. ההתנהגות המוסרית של צה"ל ולוחמיו הודגמה פעמים רבות הלכה למעשה

צבא העם או צבא מקצועי?

צבא העם או צבא מקצועי?

אחד הנושאים המרכזיים העומד על סדר היום במדינת ישראל כיום היא שאלת גיוסם של ציבורים שעד עתה לא גויסו לצה"ל. היות והנושא הפך להיות פוליטי, וטבעו של נושא פוליטי שמעורבות בו אמוציות, ניפוח תקשורתי, חוסר גישה מקצועית, וכדומה – אנסה להציג את הדברים מזוית ראייה שונה, ואקווה לגרום פקיחת עיניים לפחות לסקטור מסויים המעוניין באמת בטובתה של מדינת ישראל, ולא רק בפופוליזם תקשורתי. ראשית, אפתח במטבע לשון קטסטרופאלי: השירות בצבא הוא נטל.

קצינות בצה"ל 1950

נשים ביחידות הלוחמות של צה"ל

נשים ביחידות הלוחמות בצה"ל- כאישה הדבר הראשון שעולה בראשי הוא כמובן, ואיך לא? במה גבר יותר טוב ממני? איזה הן היכולות שלו הגוברות על שלי? אני חיה במדינה מתוקנת, מדינה בה השוויון הינו ערך עליון. האומנם? אני חיה בישראל מיום היוולדי, זו המדינה הטובה ביותר עבורי ואם תשאלו אותי גם בעולם כולו. מעולם לא חשתי שנסגרות בפני דלתות מסוימות עקב בעיות מגדריות, מעולם לא חשתי נחותה מגבר, מעולם לא חשתי שאין לי לאן לפנות במידה וארגיש כך.

המלחמה – הסברים ביולוגים, פסיכולוגים ופילוסופיים

מאז התפרקותה של ברית המועצות וסיום המלחמה הקרה, רבים מעלים תהיות לגבי עתידה המלחמה. בניסיון לתת מענה לשאלת עתיד המלחמה, חוקרים נוטים לחלק את העולם למספר אזורים עיקריים: העולם המפותח – שכולל את מערב אירופה, יפאן, האזור האטלנטי ומבחינות רבות גם סין– מרכז אסיה ויתר העולם המתפתח.

קולונל ריצ´ארד קמפ יצא להגנת התנהגות צהל

קולונל ריצ'ארד קמפ יצא להגנת התנהגות צה"ל במבצע עופרת יצוקה" לאור תעמולת הזוועה המנוהלת, ביעילות רבה, נגד צה"ל, ע" הרשות הפלסטינית, מדינות ערב ומדינות האסלאם, בשיתוף גורמים המגדירים עצמם כשמאל באירופה ובדרום אמריקה, חשוב, שהישראלים ישמעו עדות של קצין בריטי שהתנסה בעצמו בלחימה בשדה קרב בו נמצאים אזרחים.

חיי האזרח של הג´יפ הצבאי

לידתו ודרכו של ה-"ג´יפ הצבאי"

הנצפים ביותר

.