אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

היידגר מרטין


מרטין היידגר (1976-1889) היה מתלמידיו הבולטים של אבי הפנמנולוגיה, אדמונד הוסרל . בשנות ה-30 הוא התברג באוניברסיטת פרייבורג כמרצה לפילוסופיה כאשר בין בשנים 1933-1934 הוא כיהן כרקטור של האוניברסיטה. במהלך התקופה היידגר הביע תמיכה גלויה במפלגה הנאצית (נאום הרקטור 1933) וכתוצאה מכך נאסר עליו ללמד בגרמניה של לאחר מלחמת העולם השנייה. סוגיית חבירתו של היידגר לאידיאולוגיה הנאצית הינו נושא שמעורר מחלוקת רבה בקרב החוקרים עד היום.

ספרו החשוב ביותר של היידגר מ -1927 ,הוויה וזמן, מציג ניתוח אנטולוגי באמצעות שיטות פנמנולוגיות בכדי להתחקות אחרי מהותה של ההוויה. בספר היידגר טווה את הרעיון של הבנת הקיום האנושי כהשתתפות פעילה בעולם ('היותנו שם' – Dasein).

כתבים בולטים נוספים של היידגר בהם הוא מפתח את רעיונותיו לגבי ההוויה הם  The Basic Problems of Phenomenology (1927), על מהות האמת (1930)    ו-Introduction to Metaphysics (1953).

בספרו השאלה על אודות הטכניקה (1949), היידגר טוען כי הטכנולוגיה של המאה ה-20 מאפשרת לנו הכרה טכנית של העולם אך מסתירה לנו את מהותה האמיתית והאוטנטית של ההוויה.

היידגר: מטאפיסיקה ועוצמה מול אומנות וחירות

מטרת המאמר הוא לבחון כיצד היידגר הבין את המאורעות של תקופתו וכיצד הוא פירש אותם פילוסופית. מהבחינה הקונספטואלית, מורכב המאמר מארבעה חלקים

דמותו של המלט במחזה של שייקספיר

היידגר והמאמר על מהות האמת – מהמלט לביטלס

במאה ה-16 שאל שייקספיר באמצעות המלט את השאלה "To be or not to be ". זמן רב סברתי כי המענה לשאלה זו ניתן רק כשלוש מאות וחמישים שנה מאוחר יותר באמצעות שירם המפורסם של הביטלס מ-1970 -- Let It Be , והרי השיר מכריז בריש גלי There will be an answer. אך התשובה ככל הנראה ניתנה ארבעים שנה קודם לכן במאמרו של מרטין היידגר מ-1930 על מהות האמת.

הנצפים ביותר

.