אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ספרות רוסית


חיים של אלמוני / אנדריי מאקין

חיים של אלמוני / אנדריי מאקין

אנדריי מאקין, סופר רוסי החי בצרפת זכה כבר בכל הפרסים הנכבדים. גונקור מדיסיס, כשקוראים את הספר הזה אפשר להבין מדוע. הספר משתנה באחת. מסיפור אהבה צ'כובי אך מודרני בפריז הוא הופך להיות ספר מלחמה עקובה מדם בלנינגרד. תיאורי ייסורי מלחמה קשים מחליפים את ייסורי האהבה שאמנם לא הייתה ענוגה, אך בכל זאת, פגזים של ממש לא התעופפו מעליה. פריז נשארה פריז ולנינגרד נלחמה בגרמנים.

הספרים שלא עניינו את מיכאל הרסגור

מה מרתיע את פרופ' מיכאל הרסגור מהספרות הרוסית של דור ההתפכחות? * מעט על הספרים, שלא הוצעו לקורא העברי.המאמרים הקודמים:

מזלו של מיכאל הרסגור

מיכאל הרסגור "מקרב ומתקרב"

מיכאל הרסגור מרכין ראש

רשימות של רופא צעיר / מיכאיל בולגקוב

לאורך חייו לא ניתן לבולגקוב לפרסם את מרבית כתביו; הוא נחשב למתנגד המשטר. אין לדעת איזה נס קרה לו והוא לא הוגלה או הוצא להורג על ידי סטלין. שנים לאחר מותו הותרו ספריו לפרסום

ספרות רוסית של המאה ה-19

מאמר על הספרות הרוסית הקלאסית הגדולה של המאה ה19 והסופרים הרוסיים הגדולים

ייסורי הבינוניות – על החטא

הרבה אומץ היה צריך רסקולינקוב כדי לתפור את לולאת הבד בתוך מעילו, להשחיל בה גרזן, לצלצל בפעמונה של הזקנה ובמחי יד להכות בה ובאחותה למוות.הרבה אומץ היה צריך איגור ברזין במאי תיאטרון "מלינקי" על מנת לשים על עצמו ועל בוריס ינטין (שותפו לעיבוד הטקסט) את האתגר הבלתי נתפס של החייאת יצירת האל מוות הזאת בת מאה השנים על הבמה.

"על החטא" תאטרון תמונע

המוות והפינגווין / אנדריי קורקוב. הוצאת כנרת

המוות והפינגווין / אנדריי קורקוב

יש בספר חלקים יפים משפטים ודימויים יפים. עלילה מוזרה בתהפוכויותיה, אנשי מאפיה, תמונה עקומה על החיים ברוסיה החדשה סך הכל. עלילה מורכבת וכתובה להפליא, עם ירידה קלה באמצע אך מהר הספר חוזר למסלולו הנכון. אני יודע שרוסים קוראים את הספר אחרת לגמרי. רוסים למדו במשך הרבה שנים לקרוא אחרת. גם את מה שלא כתוב וגם רמז לרמז. הם מבינים רמזים שלנו אנשי המערב נעלמים מן העין והם יודעים ליחס מסורת הטמונה בסוג הכתיבה הסטירית על כל ענפיה שהתקיימה ברוסיה. ואולי זה עושה את הספר לעמוק יותר ממה שנראה לקורא ישראלי. יחד עם זאת ואחרי כל ההסתייגויות, אחלה ספר.

אאורה פלוס / פואנטס, פוקנר, פושקין. הוצאת הספריה החדשה

אאורה / פואנטס, פוקנר, פושקין

אחרי כמה פסקאות הייתה לי הרגשה שכבר קראתי את הסיפור, סוג של דה ז'וו ספרותי. איש תמים מגיע בתואנה כל שהיא לבית ענק ואפל שם חי מישהו מטיל אימה אך גם איזו נערה יפהפייה שכולה תמימות גרה שם, ונראה שהיא נתונה בידיה של המכשפה. הוא רוצה להציל את הנערה שהוא מתאהב בה כמובן מיד. סיפור המתחיל כמו הרבהסיפורים גותיים.

על אוסיפ מנדלשטאם

אחת הדמויות המוכרות פחות לחובבי הספרות הרוסית בארץ היא דמותו של המשורר אוסיפ אמילייביץ' מנדלשטאם (1891-1938). לעומת זאת ברוסיה עצמה הפך מנדלשטאם בזכות חייו ומותו הטראגי לסמל ההתנגדות הסמויה של החוגים המשכילים לדיקטטורה הסטליניסטית.

הבור הספרותי

זאב בר סלע: המשך פרשת הדון השקט

זאב בר סלע חוקר הספרות הישראלי יצא להוכיח שהסופר הסובייטי המפורסם מכולם וחתן פרס נובל, מיכאיל שולוחוב אינו אלא גנב וזייפן. בימים אלה הוא פרסם ברוסיה את הספר "הבור הספרותי". החלק הראשון בפרויקט ענק שבו הוא מוכיח את טענותיו. ומיד נתקל בהתנגדות ארסית עד כדי ניסיונות לעצור את פרסום הספר ולהשמידו לפני שיופץ. כבר בשבוע של פרסום המאמר המקורי על בר סלע מאת כותב שורות אלו בעיתון "גלובס" מיהרו ברוסיה להגיב עליו

מיכאיל שולוחוב: נהר הדון שוב אינו שקט

(על התרמית הגדולה ביותר בתולדות הספרות העולמית)

מיכאיל שולוחוב

הנצפים ביותר

.