אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

גואל רצון


Charity - ציור מאת וילאם אדולף בוגרו, 1878

גואל רצון ונשותיו - על כרוניקה של ציות - חלק ג

ניכר כי נשותיו של גואל רצון סיגלו לעצמן נורמות חברתיות חזקות בהיותן חלק מהקומונות המשותפות – נורמות אשר הקשו עליהן להינתק מין הקבוצה במידה ורצו לעשות זאת בשל הקושי להכיר בבושה ולשאת בה. זאת ועוד גואל פיקח על המתרחש לאורך כל התהליך ודאג להפגין את נוכחותו בתכיפות מרובה. בנוסף ניתן להבחין כי הנשים הפכו לכי שרת בידיו של רצון הן בגלל תנאים קודמים שהכינו את הקרקע להתנהגות צייתנית מצידן והן בגלל תנאים אשר כבלו אותן למצב אליו נקלעו.

'צעדים ראשונים', ציור מאת Marguerite Gerard, שנת 1788

גואל רצון ונשותיו - על כרוניקה של ציות - חלק ב

בחלק זה של המאמר אבחן כיצד מאפייני התיאוריות, אותן הצגנו בחלק א של המאמר, באים לידי ביטוי בסרט המתעד באופן אותנטי את אשר מתרחש בין כתלי הבתים בהן מתגוררות עשרות נשותיו של גואל רצון יחד עם ילדיהן (ראה, גואל רצון- הסרט המלא, כתבתה של שלי טפיירו, ערוץ 10). לאור השתלשלות אירועי הפרשה אשר הסעירה את המדינה בזמנו, יחד עם הגבלות הגישה לנשים הנמצאות כעת במקלטים בחרתי לערוך את המחקר באמצעות ניתוח תוכן איכותני של הסרט המצוין לעיל.

נשותיו של איקרוס מתאבלות על מותו

גואל רצון ונשותיו - על כרוניקה של ציות - חלק א

בשניים עשר לפברואר 2010 , נחשף לראשונה בכתבה ששודרה בערוץ 10, סיפורם של גואל רצון ונשותיו. סיפור אשר עורר תמיהה וסקרנות בקרב האוכלוסייה והביא עימו תיאור של התנהלות יומיומית שלא נצפתה מזה מספר עשורים. הכתבה חשפה אדם תימהוני וכריזמטי, בשנות החמישים לחייו העונה לשם גואל רצון, החי יחד עם כשלושים ושתיים נשים להן הביא כ- 100 ילדים. חייהם מתנהלים בשתי קומונות בדרום תל אביב, ברחוב בלפור ובשכונת התקווה. הקומונות, אשר עונות על פי רוב להגדרה "כת", לאור התנהלותם כקבוצה סגורה לחלוטין, מתאפיינות בחיי שיתוף והדדיות הן ברמה הכלכלית והן ברמה החינוכית והתרבותית.

הנצפים ביותר

.