אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מלחמת ששת הימים


תקופת ההמתנה: ימים של חרדה

תקופת ההמתנה: ימים של חרדה

בתקופה זו, שנקראת תקופת ההמתנה, ובעיקר בסופה החלה לגבור החרדה בציבור הישראלי שהתגלגלה במהירות לפאניקה. אנשים אגרו מזון, כמעט בכל מקום היתה בהלת קניות. בתגובה לפאניקה ביקשו העיתונים לעודד את הציבור, בדיווחים ששידרו אחדות בין העם לצבאו, איתנות ונכונות להקרבה. רבים השוו את מצבה של ישראל למצבה של צ'כוסלובקיה, שהופקרה לנאצים; הם הזכירו את ראש ממשלת בריטניה, נוויל צ'מברליין, שהפקיר את הצ'כים בהסכם מינכן, השוו את פייסנותו לגישת אשכול.

ארבע מדינות לשני עמים

ארבע מדינות לשני עמים

מיד לאחר מלחמת ששת הימים ב-1967, הכריז ראש הממשלה דאז לוי אשכול, כי תמורת הסכמי שלום ישראל מוכנה להחזיר את כל השטחים בחזרה. המענה של מדינות ערב ניתן ב"וועידת חרטום" (בירת סודן) בצורת "שלושת הלאווים" המפורסמים: "לא הכרה", "לא מו"מ" ו"לא שלום". וכאשר גמאל עבד אל-נאצר חזר לקהיר הוא הוסיף טיפה משלו: "מה שנלקח בכח יוחזר בכח". אבל האמת ניתנת להאמר, כי מנהיגי ישראל חמדו את השטחים החדשים שישראל כבשה – במיוחד לאור העובדה שהמלחמה היתה קלה ביותר.

משפחה פלסטינית - ראמללה 1905

מתי וכיצד הומצא העם הפלסטיני - חלק ב

הלאומיות הפלסטינית היא למעשה בן חורג של הלאומיות הערבית. לכאורה יש עם ערבי אחד ומאוחד שרק פשעי הקולוניאליזם האירופאי והריאקציה הערבית פילגו אותו אם כן איך זה שיש לאומיות פלסטינית נפרדת? אולם אם להשתמש בהשאלה בביטוי של פרופסור שלמה זנד לגבי הלאומיות ניתן לומר כי הלאומיות הפלסטינית דומה היא לתינוק שנולד כתוצאה ממקרה אונס בשל אירועי הזמן. המאבק עם היהודים משנות העשרים ואילך הכריחו את ערביי פלסטין המנדטורית להגדיר את עצמם מול הישוב היהודי כהגדרה לאומית. בעיני האוכלוסייה הערבית מאבקם נגד שיבת העם היהודי לארצו היא שליחות דתית-ערבית אוניברסאלית.

אחמד שוקיירי ותפקידו במלחמת ששת-הימים, יוני 1967

המאמר הנוכחי עוסק באחמד שוקיירי המייצג את הצלע הרביעית שעליה הונחה התשתית הרעיונית, כי בשלו התנאים להביא לידי חיסולה של מדינת-ישראל - כפי שהם באו לידי ביטוי במהלך האירועים של מאי-יוני 1967

מי רצח חיילים מצריים במלחמת ששת-הימים, יוני 1967

בעקבות התבוסה המצרית במלחמת ששת הימים, יוני 1967, שהיתה קשה והבלתי-נתפסת בעליל, ראשי הצבא המצרי היו מוכי-הלם לנוכח התוצאות הקשות שנבעו מכך, בעיקר לאור הערכתם כי צבאות-ערב יביסו את ישראל בתוך שעות או בתוך ימים ספורים בלבד, לכל היותר. כך למשל פתח רדיו סאות אל-ערב המצרי את שידוריו לעולם-הערבי מייד עם פרוץ הקרבות, בשעות הבוקר של ה-5 ביוני 1967:"אזרחים - בשם הכבוד, בשם המולדת הערבית הגיבורה, בשם ההיסטוריה, העבר והעתיד: אנו נכנסים היום למערכת החירות, הגבורה, הכבוד והגאולה. נעמוד בפני התוקפנות של ישראל ונחסל אותה, וזאת כדי להסיר את הכתם של הקיום הציוני האימפריאליסטי.

אחמד סעיד ומצרים במלחמת ששת-הימים, יוני 1967

בהמשך לפרוייקט המחקרי על מעצבי דעת-הקהל הערבית לקראת מלחמת ששת-הימים, המאמר הנוכחי דן באחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של תחנת הרדיו המצרית סאות אל-ערב שנוסדה ב-1953.

תפקידה של ממשלת הבעת הסורית במלחמת ששת-הימים

במאמר הקודם עסקתי במוחמד חסניין הייכל כמעצב דעת-הקהל הערבית לקראת מלחמת ששת-הימים, יוני 1967. בהמשך לפרוייקט המחקרי על מעצבי דעת-הקהל בעולם-הערבי לקראת המלחמה, המאמר הנוכחי דן בתפקידה של ממשלת הבעת' השמאלית של סוריה שעלתה לשלטון ב-1966. האירועים שקדמו למלחמה נראו בעיני מנהיגיה של סוריה כהתגשמות חלומם, פרי אידיאולוגיה שרבים הטיפו לה במשך שנים רבות, אך העניינים התפתחו בצורה שונה לחלוטין החל מה-5 ביוני 1967.

הנצפים ביותר

.