אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

לבנון


דגל לבנון: מרחץ הדמים הבא

לבנון: מרחץ הדמים הבא

בשנתיים האחרונות התרגלנו לראות את מרחץ הדמים בסוריה, ואף אחד לא רואה את סופו באופק. סוריה הפכה לזירת התגוששות של כוחות רבים הקורעים לגזרים אותה ואת אזרחיה. אלא שהאש של "האביב הערבי" מאיימת גם על שכנתה ממערב, לבנון, המדינה הדמוקרטית ביותר שראה המזרח התיכון המודרני. המערכת הפוליטית הלבנונית, הבנויה על איזונים עדינים בין עדות וגופים פוליטיים רבים, מושפעת בשנתיים האחרונות באופן ישיר מהמתרחש בסוריה, בשל המעורבות הקשה של כמה גופים לבנוניים בטרגדיה הסורית.

חיזבאללה וחשבון הדמים הסורי - דגל חיזבאללה

חיזבאללה וחשבון הדמים הסורי

בבוקר יום שלישי השבוע בשעה 10:15 התפוצצה מכונית תופת בלב הדאחיה, השכונה הדרומית של בירות, המאוכלסת בשיעים ובה נמצאות מפקדות חיזבאללה ומשרדי ההנהלה של מאות הארגונים הפועלים תחת המטריה של הארגון הטרוריסטי השיעי. השיעים חשים בטוחים לחלוטין בדאחיה, שכן היא מאוכלסת רק בשיעים, והיא מובלעת שיעית גדולה בשולי בירות, שחלקה המערבי הוא סוני וחלקה הצפון מזרחי הוא נוצרי. הביטחון העצמי של השיעים בדאחיה הוא גם נקודת התורפה שלהם: חיזבאללה איננו יכול להטיל מגבלות תנועה רבות מידי למשך זמן ארוך מידי על אנשיו, ועובדה זו סייעה למפגעים להחדיר לדאחיה את מכונית התופת.

דגל חיזבאללה

חיזבאללה יפתור לנו את הבעיה עם איראן

כבר הרבה חודשים אנו עדים לדילמה הישראלית בנוגע לתקיפת אתרי הגרעין באיראן. התמונה שמתקבלת היא זאת: מבחינתה של ישראל ההתקדמות המואצת של פרוייקט הגרעין האיראני כבר קרובה מדי לקו הסיום והגיע הזמן לפעולה צבאית. רצוי לנו שארה"ב תתקוף את אתרי הגרעין אך אם אין ברירה אז ישראל תעשה זאת לבדה.

משפחה פלסטינית - ראמללה 1905

מתי וכיצד הומצא העם הפלסטיני - חלק ב

הלאומיות הפלסטינית היא למעשה בן חורג של הלאומיות הערבית. לכאורה יש עם ערבי אחד ומאוחד שרק פשעי הקולוניאליזם האירופאי והריאקציה הערבית פילגו אותו אם כן איך זה שיש לאומיות פלסטינית נפרדת? אולם אם להשתמש בהשאלה בביטוי של פרופסור שלמה זנד לגבי הלאומיות ניתן לומר כי הלאומיות הפלסטינית דומה היא לתינוק שנולד כתוצאה ממקרה אונס בשל אירועי הזמן. המאבק עם היהודים משנות העשרים ואילך הכריחו את ערביי פלסטין המנדטורית להגדיר את עצמם מול הישוב היהודי כהגדרה לאומית. בעיני האוכלוסייה הערבית מאבקם נגד שיבת העם היהודי לארצו היא שליחות דתית-ערבית אוניברסאלית.

הדגל הפלסטיני - הצבע הלבן מסמל את בית אומיה (750-650 לספירה), הצבע השחור מייצג את שושלת בית עבאס, הצבע הירוק – צבע האסלאם וכן של הפאטימים השיעים והצבע האדום – צבעם של ההאשמים, צאצאי הנביא מחמד

מתי וכיצד הומצא העם הפלסטיני - חלק א

במאה השנים האחרונות צמח עם חדש על בימת ההיסטוריה – עם שלא נודע בעבר והוא העם הפלסטיני. דגלו חסר ייחוד משלו – הצבע הלבן מסמל את בית אומיה (750-650 לספירה), הצבע השחור מייצג את שושלת בית עבאס, הצבע הירוק – צבע האסלאם וכן של הפאטימים השיעים והצבע האדום – צבעם של ההאשמים, צאצאי הנביא מוחמד. הדגל הפלסטיני אם כן חסר ייחוד משלו ורבות ממדינות ערב בעלות דגלים זהים. ירדן אותו דגל רק עם כוכב במרכז המשולש האדום, כוכב המסמל את נהר הירדן. עיראק בשנים 1958-1921 עם דגל הדומה בדיוק לדגל הפלסטיני ושני כוכבים במרכז המשולש האדום. אף סהרה המערבית, כווית וסודאן נושאות דגלים דומים בשינויים קלים. אם כן היכן הוא הייחוד הלאומי הפלסטיני המתבטא בדגלם?

לבנון סרט

לבנון ילדה שלושה סרטי מלחמה. כל אחד שונה. כל אחד מזווית אחרת. כולם עוסקים בשבר הנפשי שאחרי ותוך כדי המלחמה. שלושת הסרטים עוסקים בחייל הפרטי. בשבר שלו. ההתמודדות עם מה שהמלחמה מביאה לחייו ומה שהיא מנפצת.

סאלים אל סאייר - סגן נשיא מפלגת הפלנגות בלבנון ראיון

להלן תרגום של ראיון שנערך ע"י העיתונאי מייקל טוטן עם סגן נשיא מפלגת הכתאב (הפלנגות) בלבנון, סאלים אל סאייר, ופורסם בבלוג שלו ב 10 באוגוסט 2009.

ואלס עם באשיר

ואלסבפריים הראשון נראה כלב דוהר ברחובות עיר. כנראה תל אביב. רגע אחרי מצטרף עוד אחד ועוד אחד עד שהם הופכים ללהקה של עשרים ושישה כלבים הדוהרים בעיניים בוערות עד שהם נעצרים מול בית אחד ששם בקומה הרביעית עומד צעיר ומסתכל בחרדה על הכלבים הנובחים עליו מלמטה. מסתכל?, לא בדיוק. הוא מתעורר מחלום על הכלבים.יש מי שעוגיית מדלן העירה בו זיכרון עמום ושלחה אותו לחפש את עברו. כאן הצעיר איננו צריך לחפש באופן מידי. הוא יודע מי הכלבים הללו. אלו אותם עשרים ושישה כלבים שהרג במלחמת לבנון.

על החבית

מאז 20/05/2007 נלחם צבא לבנון באזור מחנה הפליטים נהר אל בארד בצפון לבנון במליצית "פתח אל אסלאם". מפקדה, הירדני שאקר אל עבסי, נידון למוות בירדן שלא בפניו על חלקו ברצח דיפלומט אמריקאי, לורנס פולי, ב- 28/10/2002. הוא ברח לסוריה נעצר שם ושוחרר, עם סגנו, בתחילת 2006 סמוך לאחר מכן צץ במחנה נהר אל בארד. לאור הרקע הזה לא יכול להיות ספק שפתח אל אסלאם פועל בשליחות סוריה שהייתה נחושה למנוע מלבנון לפנות לאו"מ בדרישה להקים בית דין בין לאומי לרצח ראש הממשלה הלבנוני לשעבר רפיק חרירי בבירות ב- 14/02/2005 - משפט שכנראה יוליך את האשמה לארמון הנשיאות בדמשק.

בופור

בופורסרט מלחמה בלי מלחמה. סיפור על קבוצת גברים בלחץ קיצוני חיצוני. יש "הם" שם בחוץ? לא רואים אותם אבל הם מפציצים ללא הרף את הפנים. יש אויב אי שם, בתוך הנוף המדהים. החיילים חיים במחילות הבטון וישנים במלוא הציוד. יום אחד אולי עוד יתגעגעו. במציאות זה סיוט.לא קראתי את הספר ולכן אינני עושה השוואות, מה גם שרון לשם שכתב את הספר השתתף בכתיבת התסריט והשתתף בבחירות של מה נכנס ומה לא נכנס לסרט. תסריט טוב יכול להיות חופשי מהמקור הספרותי.אין בסרט מלה על הסיבות שחיילים יושבים על הבופור. אין רבדים פוליטיים.

אמת או חובה

חסן נאצראללה

הולך ושב על עקביו

ושוב נסוגים.לבנון, מדינת פג.

אחת התוצאות האומללות שנוצרו מיחסי הגומלין האימפריאליים של ימי מלחמת העולם הראשונה שהביאה לסופה של האימפריה העותמנית שהובסה במלחמה.

האם יצליח נסראללא לשקם את היוהרה שלו?

במושגים צבאיים קלאסיים ישראל הביסה את הדיביזיה המערבית האיראנית הקרויה חיזבאללא, תבוסה מוחצת. היא השמידה כמעט לחלוטין את רובע דאחיה שערכו הריאלי בתחום הנדל"ן עולה על חצי מיליארד דולר הרגה מעל חמש מאות לוחמי חיזבאללא, גרמה ללבנון הפסדים כלכליים בתשתיות ובאובדן הכנסות עתידיות שילוו אותה עוד הרבה זמן, התיירות ללבנון נפגעה לטווח ארוך והרסה את תשתית המאחזים החיזבאלאית בדרום לאורך גבול ישראל.

לבנון: כאילו מדינה

לבנון היא מדינה עצמאית מאז 1943אבל עד כה היא טרם יישמה , באמת, את ריבונותה על כל שטחיה ובכל התחומים. הזהות הלאומית הלבנונית לעולם לא הייתה חד משמעית ותחושת הזדהות עם סוריה הייתה תמיד, בכל העדות, מרכיב בסיסי בפוליטיקה הלבנונית בצד הזהות העדתית שבאה לרוב במקום הראשון.

הנצפים ביותר

.