אימגו - מאמרים אחרונים    פורומים    רשימת כותבים   אודות אימגו

בראם סטוקר (1847-1912)


 

בראם סטוקר

בראם סטוקר נולד בדבלין שנת 1847 כשלישי מתוך שבעה ילדים. בן למשפחה פרוטסטנטית ואב משרת ציבור בטירת דבלין. כילד היה אברהם סטוקר מאד חולני ואפילו לא יכל לעמוד ישר עד גיל 7 ללא עזרה אך כשגדל הפך לנער בריא ומצטיין בספורט ואתלטיקה.  בגיל 16 החל ללמוד בקולג' טריניטי מתמטיקה. אף שלמד מדעים מדויקים היה גם נשיא קבוצות הפילוסופיה וההיסטוריה. בתקופת לימודיו פיתח משיכה עזה לתיאטרון לאחר שצפה בביצועי המשחק של הנרי אירווינג (מגדול השחקנים של התיאטרון הויקטוריאני). בין השנים 1870 ל1877 עבד בראם סטוקר כמשרת ציבור בטירת דבלין, בשנים אלו המשיך לשמור קשר עם האוניברסיטה והפך לפובליצסט וכותב ביקורות תיאטרון. רבים מהם על הנרי אירווינג (יש אומרים אפילו שדמות הערפד מבוססת במידה רבה עליו). בתקופה זו התחכך סטוקר עם הבוהמה ואף הפך לאורח קבע בביתם של סיר ויליאם וליידי ווילד שהיו הוריו של אוסקר ווילד. התחרה על ליבה של פלורנס בלקומב, בתו של קצין בכיר, כנגד אוסקר ווילד וניצח. השניים נישאו ב1878. באותה שנה עזב את טירת דבלין כדי להיות מנהלו ומזכירו של הנרי אירווינג. הוא עבד למענו עד מותו של השחקן בשנת 1906. כאמרגנו של השחקן נדד עם משפחתו למקומות מרוחקים כגון אמריקה וקנדה. שם יצר קשרים עם המשורר וולט ויטמן והשניים החליפו מכתבים שנים ארוכות. 

בראם סטוקר חיבר ופרסם הרבה סיפורים, מאמרים והרצאות אך מכל יצירותיו עומדת אחת כמתנשאה מעל כולן, נותנת למונח "בן אלמוות" נופך כפול משמעות כמעט. הספר "דרקולה" יצא לאור לראשונה שנת 1897 והפך להצלחה בן יום. הרומן הגותי נכתב כקטעי יומנים וחליפות מכתבים המספרים על הרוזן דרקולה, ספק אדם ספק מפלצת, יצור על טבעי המגיח מחשכת יערות טרנסלבניה ומגיע לחופי אנגליה כדי לרדוף את קורבנותיו ולהפיץ את קללתו עתיקת היומין בין יושבי המקום. 

אגדות ערפדים היו נפוצות הרבה לפני דרקולה, במיוחד בקרב העמים הסלאביים. הרעיון הוא תקומת מתים מן הקבר באופן טמא, הסיבות לכך יכולות להיות טיבם של האנשים בחייהם כגון: קוסמים ומכשפות, חוטאים ורוצחים או כופרים. המת נשאר בארון אך אינו נרקב כדרך כל בשר אלא מתעורר בלילות ורודף את האנשים החיים בעיקר על ידי מציצת דם.  סטוקר לקח את רעיון הערפדות והלביש אותו על דמות הסטורית אמיתית – ולאד "המשפד" דרקולה, נסיך ולכי מן המאה החמש עשרה. משמעות השם דרקולה הוא "בן הדרקון" בוולאכית, יוצא מהלטינית "דרקו" משמעו דרקון.  ולאד נלחם בטורקים ושמו יצא לשמצה בעקבות מנהגו לשפד שבויים בעודם בחיים. ברומניה נחשב בידי רבים עד היום כמשחרר וגיבור לאומי.

בספרו של סטוקר מתערבבים המציאות והדמיון והערפד אף טוען כי אבותיו היו הונים וכי דמו של אטילה זורם בעורקיו. הספר כתוב בסגנון גותי משופע בטירות אפלות ובית משוגעים ויקטוריאני. סיפורם של חבורת אנשים בהנהגת פרופסור ואן הלסינג במאבקם כנגד העל הטבעי ועל רצונם העז להכחיד מן האנושות את האיום הגדול עליה. דרקולה נחשב לספר מופת שנעשו עליו אינספור סרטים ועיבודים בספרות ובקולנוע.

בראם סטוקר נפטר בלונדון אפריל 1912.

 

יצירות מפורסמות

 

מעבר הנחש (1891)

דרקולה (1897)

מאורת התולעת הלבנה (1911)

דרקולה, ערפדים, ההיסטוריונית / אליזבת קוסטובה

  אימגו אוג' 2003