דף הבית - מאמרים אחרונים    פורומים    רשימת כותבים   אודות אימגו   ספרות

                                     רוברט לואיס סטיבנסון (1850-1894)  

רוברט לואיס סטיבנסון הינו אחד מגדולי הסופרים הויקטוריאנים, סופר הרפתקאות נודע בעל יכולת ניתוח פסיכולוגית וחברתית יוצאת מן הכלל ואחראי למספר יצירות מופת של התרבות המערבית. חייו הקצרים והעמוסים בקשיים ובנדודים ברחבי העולם הניבו סיפורים חזקים וכתיבה מלהיבה, מלאת תשוקה. ספריו השפיעו ומשפיעים עד היום על הספרות, הקולנוע והאמנות.

נולד באדינברו סקוטלנד בשנת 1850 לאם מרגרט(מאגי) ולאב תומס שהיה מהנדס מצליח. רוברט היה ילד חולני וחלוש שהיה מרגיש ברע באופן כמעט קבוע מפאת מחלת ריאות שכנראה ירש מאימו שהיתה שכובה על מיטתה רוב הזמן. ב1867 נכנס ללימודי הנדסה באוניברסיטת אדינבורו בעקבות לחץ אביו. בשנים אלו, יותר משלמד להיות מהנדס הוא למד איך להיות סופר, מושפע מצ'רלס למב,וורדסוורטס ודניאל דיפו.

ב1871 הודיע לאביו שהוא לא בנוי להנדסה ורצונו להיות סופר. האב הציע לבנו ללמוד משפטים למקרה שכשרונו הספרותי יאכזבנו. אלו שנות מרד הנעורים של סטיבנסון בהם נהג להסתובב במסבאות ובנמלים עם בן דודו ולעשן חשיש שם ביחד עם יורדי ים ובאי בתי המרזח. לאחר שנתיים הודיע לבני משפחתו ההמומים על דחייתו את אלוהים ועל כפירתו בדת, עמדה זו גרמה להמון אי נוחות בביתו עד שנשלח הרחק מביתו.

כמה שנים הוא הסתובב בין סקוטלנד, אנגליה וצרפת ובינתיים פרסם כצה יצירות קטנות בכתב עת לונדוני. ביחד עם בן דודו בוב הוא שהה בגרץ שליד פריז, בחברת חבורת בוהמה מקומית. שם פגש את פאני אוסבורן, אישה אמריקנית נשואה עם ילדים שהגיעה לגרץ לאחר מות בנה הצעיר הפאריס. סטיבנסון התאהב בה אנושות וחיזר אחריה אחריה במרץ על אף פי עובדת היותה נשואה ומבוגרת ממנו בעשר שנים. הרומן נמשך שנתיים כאשר פאני חזרה במפתיע לסאן פרנסיסקו. סטיבנסון השבור והדואב החליט בעקבות טלגרמה המודיעה על מחלתה לנסוע בעקבותיה ומבלי להודיע לבני משפחתו. הוא עלה על ספינה בשם 'אס אס דבוניה' שיצאה מגרינוק ב7 לאוגוסט 1879 לכיוון ניו-יורק, מסע מפרך במיוחד לאור בריאותו הרופפת. הזוג נפגש ומתחתן(לאחר גירושים) בסן פרנסיסקו ב19 למאי 1880, ולאחר מכן יוצאים לירח דבש בהר סנט הלנה.

בינתיים יוצא ספרו הראשון של סטיבנסון "המסע בפנים הארץ". לאחר ירח הדבש חוזרים בני הזוג לסקוטלנד ביחד עם הבן החורג לויד בעוד שהבת בל נישאת ועוברת לגור באיי הוואי. המשפחה נשארת בסקוטלנד אולם בחורפים נוסעת לדבוס בשוויץ כדי לנפוש. בתקופה זו כותב הסופר את המהולל שבספריו ואת כתב היד שיעניק לו תהילת עולם – "אי המטמון". 

"אי המטמון" הוא הרפתקה המתרחשת על הגלים בים ובאיים עמוסי סכנות ופיראטים. העלילה מתרחשת במאה השמונה עשרה ומספרת את מסעו רדוף הסכנות של נער בשם ג'ים הוקינס בקרב יורדי ים אכזריים. הספר משתייך לספרי ההרפתקות הרומנטיות שכובשות את ליבנו בעודנו נערים וממשיכים לשכון שם עד אין קץ. על הרקע המעניין ניתן לקרוא במאמר אימגו "הפיראטים".

לאחר כמה שנים סטיבנסון מפרסם את "החטוף" ואת יצירת המופת הגותית "המקרה המוזר של ד"ר ג'קיל ומר הייד", ספר זה מגלם את יכולת הדמיון ואת כושר הניתוח המפוכח של הסופר. רופא רוקח שיקוי שלאחר לגימתו הופך לאדם-מפלצת מרושע בעל כוח, הספר סחף אחריו המונים ובתקופה זו רוברט לואיס סטיבנסון כבר אחד מסופרי בריטניה המפורסמים ביותר בעולם. 

לאחר מות אביו במאי 1887 לקח הסופר את משפחתו כולל אימו לאמריקה לתקופה קצרה ולאחר מכן לאיי הים הדרומי (טהיטי) וב1889 התיישבו סופית באפיה, סמואה.  כאן, באיים המשיך הסופר בכתיבתו עד מותו בשנת 1894 משבץ מוחי.

בסוף חייו היו מאחוריו מספר רב של יצירות הנוגעות במספר רב של תחומים, כתבים היסטוריים, סיפורי הרפתקות ורומנים גותיים.

 

יצירות מפורסמות

   

המסע לפנים הארץ (1878)

מסע עם חמור באיזור סוון (1879)

אי המטמון (1883)

החטוף (1886)   

המקרה המוזר של ד"ר ג'קיל ומר הייד (1886)

החץ השחור (1888)

שעשועי לילה באיים (1893)