אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הגביע הוא (כבר לא) שלנו


תאריך פרסום קודם: 
2003

אז קודם כל, לפני שאנחנו מתחילים לדבר על משהו בכלל, אני מבקש מכולם לעבור לדקה דומיה לזכרו של גביע העולם ברגבי, שעזב אתמול, 22 בנובמבר 2003, את מקום משכנו ועבר מזרועותיהם המסוקסות, החסונות והשחומות של קפיטני הוולביס האוסטרליים לדורותיהם לידיהם הקרירות והלבנבנות של האנגלים, יימח שמם ושם זכרם.

איזה מתח שהיה שם. הוולביס (אל חשש, תיכף אני מסביר מה זה וולבי, גם אני לא ידעתי) עלו מהפרש של תשע נקודות לשוויון דקה לפני הסיום וזכו בעשרים דקות הארכה, שוב צנחו להפרש שלוש, שוב השוו, דקה לפני הסיום המעודכן, וכשכולם כבר הריעו לקראת ההזדמנות הנוספת שתהיה להם לזכות בעוד גביע, עשרים שניות לפני שריקת ההארכה הנוספת ומבלי שמישהו הבין מה קורה שם בכלל, הביא אותה הקפטן האנגלי, ג'וני ווילקינסון, מקו העשרים ישר אל בין העמודים. זהו. עשרים שבע עשרה ולהתראות לגביע.

כל דבר טוב נגמר בסוף, והיה משעשע מאד לראות את ראש ממשלת אוסטרליה, ג'וני (בוי) הווארד, שבדרך כלל מואשם בליקוק עכוזה של המלכה באנגליה, דומה למי שהפעם בלע דווקא לימון שלם כולל הקליפה, כשהוא תולה את המדליות על צווארי הבריטים ומעניק לקפטן שלהם את הגביע.

 אז וולבי, למי שלא יודע, זה כמו קנגורו, אבל הרבה יותר קטן וזריז ולא מסוכן – כן, כן, קנגורו זו חיה מסוכנת כשהיא בגודלה הטבעי (עד שני מטר) ובסביבתה הטבעית – הוא נשען על הזנב, שם לך את הרגליים הקדמיות (שלו) על הכתפיים (שלך), וקורע אותך לגזרים בציפורניים המאוד עבות שלו.

ורגבי, למי שלא יודע, זה כמו פוטבול אמריקני בערך, רק בלי הלוקסוס של מגני ביצים, שריון מרופד, קסדות מסורגות ושאר סממני פחדנות למיניהם, כך שלקראת סוף המשחק אפשר (ורצוי, אם תשאלו את האוהדים צמאי הדם) לראות את השחקנים מנופחים, חסרי שיניים וזבי דם, אחרי שנכנסו בהם חמישה טון של גברתנים אימתניים מן הצד השני רק בגלל שהעזו להחזיק אצלם את הכדור כמה שניות יותר מדי.

 ועכשיו לעניינינו – אחרי שקראתי כמה מהתגובות שלכם שרמזו על כך שמה שסיפרתי עד כה היה בלתי נתפס במוזרותו (ובמיוחד זכורה לי תגובה אחת שאמרה שאוסטרליה מצטיירת "רחוקה כמו הירח ומובנת ממש כמוהו"), החלטתי לאסוף הפעם דווקא כמה מהדברים הקטנים יותר, היום יומיים האלה, שאולי הם סימפטום של מציאות אחרת ואולי מהווים חלק מהגורמים לקיומה, ואולי קצת משניהם. אז לא עוד עודפים תקציביים של ביליוני דולרים ולא עוד פוליטיקאים שסרחו ונכנסו לכלא, לפחות בפעם הזו, אלא דברים שוליים כביכול ובכל זאת, אני בטוח שהם ייראו לכם מוזרים בדיוק כמו שהם נראו לי כשקראתי אותם לראשונה. אז בבקשה, מן הקל אל הכבד. 

  1. שני גברים שהואשמו בבריחה ממתקן עיכוב המהגרים הבלתי חוקיים שבוומרה זוכו בבית המשפט לאחר שהוכח שהתנאים במתקן ירודים ברמה כזו שהופכת את העיכוב בין גדרותיו לבלתי חוקי. זה לא אומר שהם לא יגורשו מאוסטרליה, אבל זה אומר שהם לא ישבו בכלא לפני זה. (ואני, כשקראתי את זה, ניסיתי לדמיין בעיני רוחי פועל תאילנדי או רומני לא חוקי לפני גירוש שמישהו נותן לו זכות דיבור בכלל, לא כל שכן הזדמנות לייצג את עצמו בבית המשפט. לא הצלחתי. אחר כך ניסיתי לדמיין איך ייראה פועל כזה אם ינסה לברוח ממתקן האחזקה. התמונה שעלתה לי בראש הייתה די דומה לאותם שחקני רגבי אחרי אליפות העולם).

מה זה בדיוק תנאים ירודים לא סיפרו לציבור, אבל איך שהוא אני מנחש שהקריטריונים קצת שונים מאלה הנהוגים במתקני הכליאה במחוזותינו (ולמי שלא קרא עדיין, אני ממליץ בחום לקרוא את ספרו של מפקד כלא רמלה לשעבר, שאפרסם את שמו כשאזכר בו, כדי להבין איך מתנהגים אצלנו לאסירים, אבל זה בסדר, אנחנו לא לבד בעולם מהבחינה הזו, ע"ע גווטנאמה ביי בארה"ב של אמריקה). 

  1. מנהיגי ארגון המורים במערב אוסטרליה שבתו במחאה על אי-שיפור תנאי ההעסקה שלהם. נשמע מוכר ולא מיוחד בכלל, נכון? מה שמיוחד כאן בכל זאת הוא שהשביתה הזו, בת יום אחד בסך הכול, היא הראשונה מזה עשור, ולוותה במצעד של חמשת אלפים מורים אל בית הפרלמנט והפגנה גדולה על מדשאותיו, או בעברית – שביתה זה צעד דרסטי, לא דגל שמנפנפים בו בכל פעם שמשהו לא מוצא חן, ובטח לא על חשבון תלמידים, ואם אתם כבר שובתים, זה לא בשביל ללכת לים, אלא בשביל להרים את הטוסיק מהספה ולהתאמץ כדי להשמיע את דעתכם.

זה מה שהופך את השביתה מכלי ציני וחסר שיניים (זאב, זאב, שועל, שועל, זאב, זאב...) לכלי יעיל. 

  1. והשוס הגדול מכולם – נכון שלכל אחד מכם (או לפחות למישהו שהוא מכיר) קרה פעם שקיבל לביתו דו"ח מהירות בצירוף תמונה? ונכון שבחלק מן המקרים, לפחות, שברתם את הראש איך זה שהפורד קורטינה שבעים וארבע שלכם צולמה על מאה ארבעים כשאתם לא מצליחים להגיע איתה אפילו לתשעים, גם בירידה וגם עם הרוח בגב? אז כשזה קרה לאיזו גברת אחת ממלבורן, וויקטוריה, היא לא וויתרה, לקחה עורך דין וזוכתה, ולא זאת בלבד שזוכתה, אלא שבעקבות המקרה שלה הורה שר התחבורה, מר ג'ון אנדרסון, להפסיק את השימוש בכל המצלמות באופן מיידי, לבטל את כל הדוחו"ת הקיימים, ולבדוק אותן אחת אחת, מתוך הנחה שאם שלוש מצלמות שונות נמצאו בלתי תקינות בארבעה מקרים שונים, יכול להיות שמשהו כאן לא בסדר, או, כפי שצוטט במסיבת העיתונאים – "הנהגים הפכו ציניים עקב השימוש הבלתי הולם בגלאי המהירות המופרזת, אשר לא זאת בלבד שהתגלו, בחלק מן המקרים, כבלתי תקינים, אלא אף הוצבו במקומות בהם יספקו את ההכנסה הגדולה ביותר למשטרה המקומית."

(חכו, זה לא נגמר).

מה שאולי הכי מדהים הוא, שסקר שנערך קבע כי "הייתה תמיכה נרחבת בקרב הציבור לשימוש בגלאי המהירות כל עוד נעשה באלה שימוש תקין וכל עוד תוחזקו באופן שוטף". 

ובמאמר מוסגר לסיום - לאחר מסיבת העיתונאים, קרא ראש האופוזיציה לפיטוריו של שר המשטרה, מר אנדריי היירמייר, לא בגלל שמו המגוחך דווקא, אלא משום שעשה שימוש לרעה בסמכותו ואישר את הצבת גלאי המהירות במקומות הנ"ל.

 מעניין מה הוא היה אומר אחרי יום שדה עם פקחי החניה של עיריית תל-אביב יפו, ובמיוחד אם היה מתמזל מזלו להיות נוכח באחד מאותם מבצעים מתואמים היטב של צביעת מפרץ חניה אפור ותמים שלא מפריע לאף אחד לאדום לבן בין לילה, ושליחת כל הפקחים בעיר לאותה הנקודה כדי לתפוס את כל אותם עברייני צמרת שחונים באותו המקום כבר שנים ולא שמו לב לתרגיל המבריק שהכינו להם, עאלק מטעמי "הפרעה לתנועה".

וקוריוז קטן לסיכום – לפני כמה חודשים היה כאן עוד בלגן גדול, עקב משלוח של כעשרים אלף כבשים חיות שהיה בדרכו לערב הסעודית ונדחה ברגע האחרון – הספינה ועליה הכבשים שהו בים כחודשיים עד שנמצאה מדינה שהסכימה לקבל אותן, ובמשך כל התקופה הנ"ל סבלו הכבשים ממחלות וצפיפות שגרמו למוות, והציתו את זעמם של ארגוני הגנת החי ואת דמיונם של כותבי המערכונים האוסטרלים ('נמצא פתרון! הכבשים יועברו לניו-זילנד – שם הספינה הוחלף ל"ספינת האהבה"', ועוד ועוד).

בסופו של דבר, כאמור, אכן נמצא פתרון והספינה הפועה מצאה את דרכה לחוף מבטחים. (או בעברית - עכשיו אפשר להרוג אותן בצורה הומנית).

לפני יומיים שודרה ידיעה ולפיה נציגי ארגוני הגנת החי, ששמעו על משלוח כבשים חדש המיועד לאחת ממדינות ערב, התגנבו באישון ליל למכלאות הנמל והאכילו את הכבשים בשומן חזיר (!!!), מה שמנע באופן מיידי ואפקטיבי את משלוחן עקב בעיות "כשרות". אם זו לא יצירתיות, אז אני לא יודע מה כן.

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת זיו מגן