דף הבית - מאמרים אחרונים    פורומים    רשימת כותבים   אודות אימגו   אקטואליה

מיגל דה סרוונטס סאוודרא    1547 – 1616

 

סרוונטס נולד בעיירה אלקלה דה הנראס, כ 30 ק"מ ממדריד, ב 29 לספטמבר, ונתקרא מיגל ע"ש סנט מיכאל שנחשב לפטרון של יום זה בדיוק.

כבנו של ספר-מנתח, הוא ידע נדודים רבים בצעירותו לצד אביו ולא רכש השכלה אקדמאית, כרוב הסופרים בני דורו. חייו של סרוונטס עמוסי מעללים ותלאות ומעניינים לא פחות מסיפור חייו של גיבורו המפורסם.

ב 1570 הוא עזב את ספרד לאיטליה והצטרף לשורות חיל הרגלים הספרדי שהוצב בנאפולי. לא עבר זמן רב עד שנאלץ להשתתף בקרבות מול העותומאנים שהתרחבו לכיוון יוון וקפריסין. סרוונטס נפצע קשה בידו ב 1571 בקרב לפאנטו. ב 1575, בהיותו על ספינה בדרכו חזרה לספרד,  הוא נשבה על ידי פיראטים ונלקח כעבד לאלג'יר. רק ב 1580 הצליחה משפחתו לגייס את הכסף ככופר לשחרורו. סברה טוענת שבתקופת עבדותו הוא קיבל את ההשראה לספרו הגדול – דון קישוט.

ב 1585 הוא פרסם את עבודתו הגדולה הראשון – לה גלאטיאה, פרוזה רומנטית שפרסמה אותו בקהל הרחב.  ב1588 עבד סרוונטס בשירות הצבא הספרדי שהיה אז בעמות עם האנגלים, הוא עסק בתחום הלוגיסטיקה ונדד ברחבי הדרום כדי להשיג ציודי ואמצעים לצי (על ידי עיקולים והחרמות). בתקופה זו הספיק להסתבך עם החוק ואף לשבת מספר פעמים  בכלא.

לאחר מכן הוא פנה לכיוון הדרמה וכתב כמה מחזות בינוניים. כל עבודותיו חיוורות בהשוואה ליצירתו הגדולה, שנכתבה ב 1604, דון קישוט איש למאנשה(חלק א').

כבר כשיצא דון קישוט לשוק הוא נחשב להצלחה מסחררת(למרות שהאצולה לא שועשעה במיוחד מהעקיצות), ותעיד על כך העובדה שבתוך 20 שנה תורגם הספר לאנגלית, צרפתית ואיטלקית. ב 1615, כשנה לפני מותו, יצא החלק השני וגם הוא נחל הצלחה מרובה. ספר זה מעמיד את סרוונטס בשורת גדולי הסופרים, משווה רבות לשייקספיר בתרומתו לשפה ולספרות הספרדית.

דון קישוט היא יצירה ספרותית שלא איבדה מערכה במשך דורות. זוהי פארודיה ריאליסטית על עידן האבירות דרך עיניו של גיבור קומי-טראגי בשם דון קישוט "האביר בן דמות היגון". דון קישוט הוא בעל אחוזה מעורער בנפשו שמאמין בקיומם של אבירים ומפלצות ולכן בוקר אחד הוא מחליט להפוך לאביר נודד ולצאת אל הדרכים למען תהילת אבירי ספרד ולתפארת אהובתו דולצינאה היפיפיה (שהייתה כפרייה גסה ובהמית). בשביל דון קישוט כל קערה היא קסדת הזהב של ממברינו וכל טחנת קמח – ענק מאיים, סוסו הגרום, רוסיננטה, הוא "ראש וראשון לסוסים" והוא עצמו – מושיעם של החלכאים והנדכאים עלי אדמות. לצדו רוכב עוזרו הנאמן סנשו פאנסה השמן, שכל רצונו הוא באוכל ומיטה וכמובן, לקבל אי ולמשול בו. סנשו הוא פקוח העיניים שמעביר לקורא את המציאות כפי שהיא ודרכו מבינים עד כמה גדול טירופו של דון קישוט.

 

מלבד התנ"ך, אין אף ספר שתורגם לכל כך הרבה שפות.

 

יצירות מפורסמות  

לה גלאטיאה (1585)

דון קישוט (1604)

 

 

 

 

 

 

 

 

<