אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

999 סיפורי אימה ומתח שטרם פורסמו


999 סיפורי אימה ומתח שטרם פורסמו, בעריכת אל סאראנטוניו, מאנגלית: בועז וייס. הוצאת ספריית מעריב
999 סיפורי אימה ומתח שטרם פורסמו, בעריכת אל סאראנטוניו, מאנגלית: בועז וייס. הוצאת ספריית מעריב

לפחות 15 מהם פורסמו. סוף סוף. להדק חגורות, לנשום לרווחה. הנה זה מגיע. אופס. לעצור נשימה. זה לא הזמן לנסות מאכלים חריפים. 999 סיפורי אימה ומתח שטרם פורסמו מחכים שמישהו יגלה אותם לקורא הישראלי.

לאחר שהוצאת אופוס הביאה לנו את האנתולוגיה המשובחת "חזיונות מסוכנים" בעריכת הארלן אליסון, החליטו בהוצאת מעריב שז'אנר סיפורי האימה טרם נספג במחזור הדם הישראלי. 

לא כל הסיפורים מעולים. אבל יש כאן כמה פנינים שמתגלגלות בין הדפים.

הסיפורים הטובים שבקובץ הם אלה היוצרים אווירת מסתורין, אלה שטווים סביבך קורים, אלה שמלווים אותך לטיול הרגלי עם הכלב בשעות הלילה המאוחרות. 

כמיטב המסורת של עורכי האנתולוגיות באשר הם, פותח ה"אוצר" במבוא קצר בו הוא מציג את היצירה, היוצר וכנס הסופרים שבו מומשה ההבטחה לתרום עוד סיפור לקובץ.  

להלן סקירה של כמה מן היצירות שבאמת עשו לי את היום (ויעשו לכם את הלילה.)  

הסיפור הראשון, "אמריקנסקי מת בחדר המתים במוסקבה" מאת קים ניומן מבוסס על גימיק חמוד.

רחובות מוסקבה מלאים באל-מתים אמריקניים ובמקביל קורים דברים מוזרים מאוד בחדר מתים מוסקבאי.  

אך שום דבר לא מכין אותנו לסיפור הגותי המופתי שנקרא "חורבת קונטרקר".

ג'ויס קרול אוטס היא מחברת פורה ששניים מספריה – "בלפלר" ו"זומבי" תורגמו לעברית.

ב"חורבות קונטרקר" מסופר על משפחה שירדה מנכסיה ונאלצה לעבור לחירבה עתיקה שיצור ללא פנים משוטט בין גניה. המשפחה האמריקנית המודרנית מתמודדת כמיטב יכולתה עם אווירה מדכאת

ותופעות על טבעיות. מה שמפחיד הוא שה"פאנטום" (אותה תופעה מאיימת ולא מוסברת) נובע בסופו של דבר מיחסים אנושיים מעוותים, לא מאיזה אביר נודד שנצלה על מנגל לפני מאות שנים. היצירה שמקפיאה את הדם (אשכרה!) לא מותירה חוט אחד פרום, צל של ספק, עלילה לא מבושלת מספיק או פואנטות מלאכותיות. העלילה טוויה בחוטים משובחים.  

הערת אגב לגבי "חורבת קונטרקר": אוסקר וויילד כתב לפני יותר ממאה שנה יצירה בשם "הרוח מטירת קאנטרוויל". גם שם משוטט לו גורם בן 500 בערך שכבר שכח איך מחברים את הראש לשיריון; גם שם ילדים הם אלה שמגלים את הרוח. גם שם משפחה אמריקנית מגלה את חיי הלילה המפחידים באחוזה מבודדת. אבל אצל ג'ויס קרול אוטס אין רחמים. 

NEXT: סטיבן קינג מפתיע עם "וירוס הדרכים נוסע צפונה". סופר אימה רוכש תמונה מטרידה בבזאר שכונתי ולאט לאט מגלה שהתמונה משתנה עם התקדמותו של רוצח אכזרי במסלול שמוביל צפונה. "האם הפחדת את עצמך?" שואל מעריץ את גיבור הסיפור. ובכן, התשובה היא כן. סיפור מותח ומהנה.  

"מזכרות ואוצרות" של ניל גיימן, יצירה אכזרית, רוויה הומור שחור. 

רוצח שכיר תוהה על מהות היחסים בין הבוס לבין... די, תגלו לבד.

(ואם ב-ניל גיימן עסקינן, אשלב פה תהיה שמלווה אותי הרבה זמן: למה כדי להשיג חוברות של SANDMAN ואחרות עלי לחכות לאיזה כנס מסע בין כוכבים מסוג כלשהו, שם הן נמכרות במחירי שוק שחור? קומיקס להמונים! לא רק ליחידי הסגולה ולבעלי ההון.) 

ערפדים! מה עם ערפדים! הציבור רוצה דם!

 

אז הנה. יום שישי הטוב מאת פ' פול וילסון מספר על האחות קרול, נזירה נאמנה שלא מוכנה להפוך לערפד, למרות שזאת המגמה הרווחת בעולם לאחר שמוצצי הדם פתחו במתקפה.      

קרול קוטלת הערפדים? אולי.  

דברים צומחים מאת תא"ד קליין עוסק במיתוס האמריקאי של בית הנופש המצוי באזור הביצות.

זהו מסוג הסיפורים שאתה אומר לעצמך: רגע, אבל מה? מה קרה בכלל? איפה הפואנטה?   

ואז, לאחר מחשבה חוזרת, הפואנטה מתרסקת לך על המוח ואתה מבין בעצם הכל, בראיה לאחור.

סיפור נחמד. 

שמחת הסוררות מאת אריק ואן לסטביידר הוא סיפור מלא דמיון על סופר אלכוהוליסט  שנשאב לעולם משונה, בו הוא פוגש נשים מסתוריות ונלחם במפלצת.  

עוד אזכיר פה את סיפורה של ננסי קולינס (הידועה כמחברת סדרות ספרי ערפדים)  "בלוז נערות השפמנון". מתרחש על גדות הנהר בדרומה של ארצות הברית; ויש סוף משעשע. 

הבידור מאת רמזי קמפבל הוא סיפור מטריד על בית אבות שלא הייתם מעיזים לשלוח אליו את סבתא שלכם. הסיפור לא מבדר כלל ויוצר שובל של הרגשת נאחס מעיקה. סיפור חזק. 

וזהו, בינתיים. קנו את הספר החשוב הזה.

על מנת ליצור רצף תרבותי בין הרומן הגותי, בראם סטוקר, ה.פ. לאווקראפט ו-מרי שלי אל החשובים שביוצרי הפנטזיה האורבנית והאימה העכשוויים, צריך לעבור קילומטרים רבים של קריאה. 

אבל תרגום ופרסום הספר 999 הוא התחלה; פתח לעולם חדש וקודר של סיפורים טובים.  

למו"לים: אל תפחדו. תוציאו, אנחנו נקנה

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת שימרית רון