אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מדע


פלאי עולם

בדרך כלל בשיעורי המדע אותם מעביר המורה המדעי - זוכות סוגיות שונות ומגוונות לפתרון מבריק ולהסבר גאוני המושתת על אושיות מדעי הטבע

שלד של ממותה

דינוזאורים, כוכבי שביט, הורמונים והזדקנות הגזע

לפי ממצאים ארכיאולוגיים, הופיעו הדינוזאורים לראשונה לפני 230 מיליון שנה. הם שלטו בכדור הארץ כ-165 מיליון שנה, עד שנכחדו במהירות רבה מאוד. מחקרים מהשנים האחרונות הראו שההיכחדות נמשכה רק כ-10,000 שנים - פרק זמן קצר מאוד במונחים אבולוציוניים.

המתמטיקה אינה מדע, בעיקר בגלל אי תלותה באמת המציאותית

"מלכת המדעים" אינה מדע

ידוע כי המתמטיקה מכונה מלכת המדעים אך ספק רב אם היא ראויה לתואר זה; ספק רב אם המתמטיקה היא בכלל מדע. אם יוגדר מדע כמחקר ניסויי ו/או תיאורטי] במטרה לתהות על האמת, ולהבין את המציאות, הרי המתמטיקה אינה מדע.

מעבורת החלל "קולומביה" בעת שיגורה למשימתה האחרונה

מנהל נאס"א חייב לפרוש

במלאת יותר משנה לאסון המחריד של התרסקות המעבורת קולומביה בעודה באוויר, ועמה אל"מ אילן רמון ז"ל ועוד חמישה אסטרונאוטים אמריקנים, שותפיו למסע, נסגר פרק של אלה ששילמו בחייהם עבור המדע.

סידור מחדש של משטח זהב, כפי שהתקבלה במיקרוסקופ מנהור סורק

מיקרוסקופיה אטומית - מדע, אמנות ועתיד

באמצע שנות השמונים הופיע שחקן חדש ומהפכני בשדה מחקר פני השטח. היה זה מיקרוסקופ המנהור הסורק (Scanning Tunneling Microscope – STM) שפותח במעבדות IBM בשוויצריה (ופרס נובל בצידו).

צ'רלס דרווין

..בשם המדע

מחקרים מדעיים, מושתתים מטבעם על עובדות, על תוצאות של ניסיונות ועל השערות או הערכות. כשבונים מודל, מצפים שהוא יהיה קרוב ככל האפשר למציאות, ובמידת קרבתו למציאות נבחן המחקר, כמו גם בשיטת הניבוי וההסקה. בדרך כלל מחקר מדעי מורכב, מושתת גם על המציאות העובדתית, וגם על המסקנות שבבסיסן אין שום אמת מוחלטת אלא השערות בלבד.

פרקטלים – עולם במימד שבור

המושג פרקטלים צץ בחיינו לפרקים. עושים בהם שימוש בתחומים מעשיים שונים של החיים, ציורי פרקטלים או כאלה שפרקטלים משולבים בהם מקשטים אתרים שונים, ולא מזמן סיפרו לי אפילו על כך שבתכנית מד"ב נטען שהפרקטלים הם הוכחה לקיומו של האלוהים. אז הנה, על קצה המזלג, מהם פרקטלים ולמה הם משמשים.

Thomas Davenport (9 July 1802 – 6 July 1851)

תומאס דייבנפורט – הסטארט אפ החשמלי הראשון

דייבנפורט זכה לתהילה זמנית והציב מעבדה וסדנה ליד "וול סטריט" בתקווה למשוך משקיעים לפיתוח המצאתו. כדי לשווק את המנוע דייבנפורט ייסד עיתון משלו בענייני אלקטרומגנט ומכניקה. מכונות הרוטציה של העיתון פעלו כמובן בעזרת מנוע חשמלי.

נמלים

מחכמת הנחיל לבינה מלאכותית

בהשראת קן הנמלים פותחו ומפותחים אלגוריתמים שונים לפתרון בעיות כמו מציאת המסלול האופטימלי של סוכן נוסע הנדרש לעבור בנקודות שונות, ניתוב, מיתוג והעמסת מטענים ברשתות תקשורת ותחבורה, איכון מידע ברשת האינטרנט, סריקת שטח נתון, צביעה או כיסוח דשא, גילוי מוקשים או איסוף מידע מודיעיני בשדה הקרב.

שריפת שומנים

האם המוח יכול להורות לגוף לשרוף יותר שומן?

שומן בקרב אנשים מבוגרים מאוחסן בדרך כלל בתאי שומן, שהם תאים מיוחדים המרכיבים שומן לבן. אבל סביב הצוואר והכתפיים, קיימת צורת שומן שנייה העשויה מתאים חומים. במקום לאחסן שומן, תאים אלו יכולים לגרום לגוף לשרוף אותו.

אישור חיסון חדש לריפוי סרטן הריאות

ההבנה הגדלה והולכת של מסלולים מולקולריים בסיסיים, והדרך בה המערכת החיסונית מקיימת מגע עם הסרטן, מובילים להתקדמות חשובה ברפואה.

תרופות הומיאופתיות מדוללות

הומיאופתיה: הזיוף האולטימטיב

מאחר ורוב התרופות ההומיאופתיות אינן מכילות כמות מזוהה של חומר פעיל, אי אפשר לבדוק אם הן מכילות את מה שהתווית שלהן אומרת. שלא כמו רוב התרופות החזקות, הן לא הוכחו כיעילות נגד מחלות באמצעות בדיקה קלינית כפולת סמיות. למעשה, הרוב המכריע של המוצרים ההומיאופתיים מעולם לא נבדק אפילו, והחסידים פשוט מסתמכים על "הוכחות" על מנת לספר שיש להן את מה שצריך כדי לעבוד.

ויאגרה נשית

אושרה הויאגרה הנשית

בעוד שהמנגנונים המדויקים בהם עובדת התרופה פילבאנסרין אינם ברורים, מומחים מאמינים שהיא מתקנת את חוסר האיזון בחומרים כימיים במוח האחראים לתשוקה מינית.

מהו ערפיח

המונח "ערפיח" הוכנס לשימוש לשוני לראשונה בלונדון בתחילת המאה ה-20 על מנת לתאר שילוב הרסני של עשן וערפל. בדרך כלל מה שאנו מכנים "ערפיח" כיום היא תערובת של מזהמים אך הוא בעיקר מורכב מהאוזון הנמוך בגובה פני קרקע. אוזון יכול להיות מועיל או מזיק בהתאם למיקומו באטמוספירה. האוזון הממוקם גבוה מעל פני כדור הארץ בסטרטוספרה שומר על בריאות אדם והסביבה, אך אוזון בגובה פני הקרקע אחראי לקשיי נשימה ושיעול, והוא עלול לגרום לתחושת צריבה בעיניים כאשר הוא מתערבב עם מזהמים שונים ויוצר את אפקט הערפיח.

התחממות גלובאלית: הזווית הישראלית

במהלך המאה ה 20 התחמם כדור הארץ ב 0.6 מעלות צלזיוס. על פי התחזיות, עד שנת 2100 יתחמם כדור הארץ ב 1.4 – 5.8 מעלות נוספות. בנוסף, במהלך המאה שעברה, עלו פני הים באוקיינוסים בשיעור של 1-2 מ"מ בשנה (כ-1 ס"מ בעשור). על פי התחזיות, עד שנת 2100 יעלו פני הים בשיעור של 90-10 ס"מ. שינויי האקלים כבר החלו ותופעות ההתחממות הגלובאלית נותנת את איתותיה. ניתן להעלות מספר השפעות ישירות על איכות הסביבה בישראל כתוצאה מההתחממות הגלובאלית.

אקוויפרים בצרות: משבר המים בישראל

האקוויפרים התת-קרקעיים של ישראל שרויים בתהליך מתמשך של התדלדלות מאז החורף הגשום של 1991/2. אקוויפרים הנם למעשה מי תהום שחלחלו לתוך האדמה עד שנתקלו בשכבת סלע בלתי חדירה. את המים הללו שואבים באמצעות משאבות שמגיעות לעומקים של עשרות מטרים מתחת לפני הקרקע. ישנם קרוב ל 3,000 קידוחים כאלו ברחבי ישראל. שני האקוויפרים העיקריים מהם נשאבים המים הם אקוויפר החוף ואקוויפר ההר. הם מספקים כ-50% מתצרוכת המים של ישראל.

גשם חומצי

גשם חומצי נוצר מזיהום אוויר. כאשר דלק נשרף, כמקלים רבים נוצרים ובהם גזים שפוגעים בסביבה. תחנות כוח שפועלות על דלקים פוסיליים, בתי חרושת, מכוניות – כולם פולטים לאטמוספרה גזים רעילים. חלק מהגזים הללו, בעיקר תחמוצת החנקן (NO2) וגופרית דו חמצנית (SO2), גורמים לריאקציה עם טיפות מים זעירות בעננים ויוצרים חומצה גופרתית וחומצה חנקתית. הגשם מהעננים הללו נופל כחומצה חלשה ומכאן הכינוי גשם חומצי. גשם חומצי לא חייב להופיע כגשם, הוא יכול לרדת כשלג או אפילו ערפל. הוא גם יכול לנוע מרחקים עצומים באטמוספרה, לעבור בין מדינות ואפילו בין יב

ליוויתן בחופי הוואי

זיהום רעש - יונקים ימיים

היה מאמין, אבל מסתבר שאחת הסכנות הגדולות שאורבת ליונקים הימיים הגדולים היא הרעש. הימים והאוקיינוסים, בניגוד למה שרבים חושבים, אינם עולם של דממה. יש להם את הצלילים שלהם, והייחודיים ביותר הם קולות הלווייתנים. אלא שב 50 השנה האחרונות נוספו עוד רעשים שאינם מטיבים עם ההרמוניה הווקאלית של האוקיינוסים. ישנם המחמירים ומכנים רעשים אלו בשם זיהום רעש וביולוגים ימיים מוטרדים מהשפעותיו על עתיד הישרדותם של הלווייתנים ויתר היונקים הימיים.

דלקים ביולוגיים, דלקים פוסיליים, ביו-דיזל, ביו-אתנול

דלקים ביולוגיים (biofuels) הינם תחליף לדלקים פוסיליים (fossil fuels) ולפיכך משמשים כמקור אנרגיה חילופית. דלקים ביולוגים מיצרים באופן משמעותי כמות קטנה יותר של גזי חממה בהשוואה לפחם, דיזל או בנזין. דלקים ביולוגיים מופקים מבִּיוֹמָסָה שמקורה בחקלאות, יערות, ובנוסף, מסחר ותוצרי לוואי בייתים. היתרון הגדול של הביו-דיזל הוא עובדת היותו זול ובלתי מזהם כמעט. כמות דו תחמוצת הפחמן שנפלטת מבעירה של מנוע המבוסס על ביו-דיזל הינה מעטה מאד בהשוואה לדיזל רגיל או בנזין.

גזי חממה - התחממות גלובאלית

אטמוספרת כדור הארץ מכילה באופן טבעי ריכוזים של גזי חממה. ישנם גם גזי חממה שמצויים באטמוספרה כתוצאה מפעילות אנושית – תעשיה וחקלאות. גזי חממה המצויים באופן טבעי באטמוספרה כוללים אדי מים, פחמן דו חמצני, מתאן, תחמוצת החנקן ואוזון. גזי חממה שהם תוצר אנושי כוללים Sulfur hexafluoride (SF6) ו Hafnium carbide (HFC). אולם, בל נטעה, פעילות אנושית מייצרת גם גזי חממה שמצויים באופן טבעי באטמוספרה וגזים אלו מזיקים לא פחות כשהם מצויים בכמויות גדולות יתר על המידה.

אבולוציה – שאלות ותשובות

אבולוציה – שאלות ותשובות

הופניתי לכתבה זו, שנתפרסמה על ידי אתר "חופש", כדי לבאר לי מהן "אמונותי". היות ואני לא מאמין, אלא בודק דברים – פניתי לכתבה, לבדוק מה מופיע בה, שאמור להיות כה מפחיד מבחינתי. כדרכי, אעבור עליה קטע אחרי קטע, ואגיב את תגובותי. הציבור הנבון שבקוראי "אימגו" מוזמן לעבור איתי עליה ביחד, יראה וישפוט. המאמר נקרא: "חמש עשרה תשובות להבלים בריאתניים"מאת ג'ון רני (John Rennie). המאמר הופיע במקור בעיתון 'סיינטיפיק אמריקן'. כאן יופיעו רק התשובות שלי לטענות המופיעות בגוף המאמר, לפי הסדר.

מתודה מדעית מהי?

Bתחיל בשאלה: "מהו מדע"? המדען המודרני הראשון בעולם היה כנראה גליליאו גליליאי.כאן מובא ציטוט מ"ויקיפדיה" בערך המדבר עליו: "גלילאו, יחד עם מדענים בני דורו, הניח את היסודות למדע המודרני בתרבות המערב, אשר מבוסס על ניסויים ותצפיות ובניית תאוריות המסבירות תופעות נצפות". הבה ונבהיר לפי דברים אלו את הנקודות שעליהן מושתת המדע המודרני: ניסויים תצפיות בניית תיאוריות המסבירות את העובדות הנצפות.

האבולוציה – מדע, או דת אתיאיסטית?

האבולוציה – מדע, או דת אתיאיסטית?

פני שאתחיל, אומר שהגישה שלי היא הפוכה: הדרוויניזם החברתי הוא הגורם להשערת האבולוציה, ולא ההיפך. כאן נורה קודם החץ, ואחר כך נעשו העיגולים סביבו. מטרתי בכתבה זו היא להראות שאכן הדבר כן, ושתיאוריית האבולוציה אינה בעיה דתית, אלא מדעית ואנושית. היא תורת רשע, שנבעה מהצורך להצדיק מעשי רשע המתבצעים בעידן המודרני. ראשית: עלינו להגדיר מהו מדע, ומהי הוכחה מדעית, כדי להבין האם ניתן לכלול את האבולוציה בקטגוריה שכזו. ההגדרה המקובלת של תיאוריה מדעית היא: הסבר לתופעה שאובחנה על ידי תצפית בטבע או תצפית בניסוי בתנאי מעבדה.

סוף העולם: יירוט אסטרואיד בדרכו לכדור הארץ

סוף העולם: יירוט אסטרואיד בדרכו לכדור הארץ

התמודדות עם תסריט אחרית הימים: יירוט אסטרואיד בדרכו לכדור הארץ. האפשרות של אירוע אפוקליפטי הנגרם כתוצאה מפגיעת אסטרואיד בכדור הארץ העסיקה וממשיכה להעסיק את דמיונם של סופרים ותסריטאים מז'אנר המדע הבדיוני. בולט במיוחד בהקשר זה הוא ספרו של ארתור סי קלארק מ-1993 "פטיש האלים", The Hammer of God, המתאר ספינת חלל בשם גולית שיוצאת ליירט אסטרואיד הרסני בדרך לפגיעה בכדור הארץ. בשנים האחרונות, אסטרונומים עוסקים ברישום וקיטלוג של אובייקטים הנמצאים בסמיכות לכדור הארץ. עד כה, כ-10,000 אובייקטים כאלו זוהו ונרשמו.

הרהורים על טבע הזמן בפיסיקה

הרהורים על טבע הזמן בפיסיקה

מה יילד יום? הרהורים על טבע הזמן בפיסיקה של המאה העשרים ואחת. בזבזתי את הזמן, ועכשיו הזמן מבזבז אותי!". מהי תכונתו הבולטת ביותר של הזמן? רוב בני האדם יאמרו: הזמן עובר, זורם, רץ; הזמן, פשוט, בורח לנו כל הזמן. את זה כולם יודעים, נכון? והנה, בהיגד הזה יש פגם לוגי קטן: הוא מופרך מיסודו. הפיסיקה עושה דבר פשוט עם מעבר הזמן: היא מתעלמת ממנו לחלוטין. לשווא נחפש באיזה חוק מחוקי הפיסיקה התייחסות כלשהי למעבר הזמן. כל מה שנותנים לנו חוקים אלה הוא כללי התאמה:

אלברט איינשטיין: 1921

אלברט איינשטיין: מאה שנים לפרץ של גאונות

שנת 2005 הוכרזה כשנת הפיסיקה הבינלאומית. מדוע החגיגה היא דווקא בשנה זו? כי בשנת 1905, לפני 100 שנה, נתקף פקיד (יהודי) אלמוני במשרד הפטנטים השוויצרי, בשם אלברט אינשטיין, בפרץ גאונות מופלא. בתוך חצי שנה הראה אינשטיין שהאור מורכב מחלקיקים, הגה את תורת היחסות הפרטית וריסק את הספקות שנותרו בדבר קיומם של אטומים. הספק לא רע לפיסיקאי (בוגר אוניברסיטה בציונים בינוניים) במשרה חלקית, שהוריו (בשלב מסוים בילדותו) חששו שמא הוא סובל מפיגור קל.

איך להגיע לגיל 124? אישה זקנה

איך להגיע לגיל 124?

הודעות על פטירתו של אדם הן לרוב עצובות. לא זו היתה התחושה שעלתה מהכתבות שפורסמו בהבלטה בתקשורת בישראל לפני כחודש, עת התבשרנו שהאישה הזקנה ביותר מאז ומעולם היא בעצם "שלנו", שמה מרים עמאש מג'סר א-זרקא, והיא הלכה לעולמה בגיל 124. אלא שמתברר שבעניין הזה של שיא של אורך חיים, האלופה הנוכחית, ז'אן לואיז קלמנט, יכולה להמשיך ולנוח על משכבה בשלום. מרים ככל הנראה לא תיקח מהצרפתיה שנפטרה את השיא הידוע של 122 שנה בלבד. הסיבה הינה שאינני המומחה היחיד שמטיל ספק בגילה הכה מופלג, ומכאן, שככל הנראה שיאה לא יוכר.

ראשי דיו

מחסניות דיו מדפסת בטכנולוגיית הזרקת דיו

מחסניות דיו מדפסת מיועדות למדפסות בטכנולוגיית הזרקת דיו.

לפני שנדון ביתר פרוט במבנה מחסנית דיו, נסקור תחילה את טכנולוגיית ההדפסה בהזרקת דיו:

טכנולוגית הזרקת הדיו מתחלקת לשני סוגים:

1. Continues

2. Drop on demand

הטכנולוגיה הראשונה עושה שימוש בנחיר פלטה המייצר טיפות בצורה רציפה כשבעזרת לוחות הטייה אלקטרוסטאטים שולטים על כיוון הטיפה ובכך נקבע אם והיכן תמוקם הטיפה על גבי מצע ההדפסה.

בטכנולוגיה השנייה(drop on demand) הטיפות מיוצרות לא בצורה רציפה אלא רק אם ישנו צורך בכך.

היפאטיה מאלכסנדריה - סיפורה הטראגי

היפאטיה מאלכסנדריה (370 - 415 לספירה) נחשבת לאישה הראשונה של עולם המתמטיקה, ולמי שתרמה לפיתוח הגיאומטריה והאלגברה. דמותה מרתקת: היא הייתה חכמה, משכילה, יפה, אצילית, אך למרות כל זאת סיימה היפאטיה את חייה באופן טראגי בשל שילוב בין היותה אישה משכילה ודעתנית לבין אמונתה הפגנית.

האם היקום ידידותי?

אלברט איינשטיין, אחד המוחות הגדולים בהיסטוריה אמר שהשאלה הכי חשובה שהאדם צריך לשאול היא, האם היקום הוא מקום ידידותי?

הנצפים ביותר

.