אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אקטואליה


הלוגו של תנועת זהות

ימין ליברלי קפיטליסטי אורגני-דתי

לשאלת מיהו יהודי, שהיא שאלה תיאולוגית ופילוסופית ניתן להשיב תשובה דתית, שהיא כשלעצמה יכולה להיות תשובה אתנית בשל מוצא, שהרי יהודי הוא מי שנולד לאם יהודייה. התשובה החילונית למרבה האבסורד בשמטה את הבסיס הדתי, יכולה להישאר אך ורק עם הבסיס האתני.

תרשים הידע האנושי, מבנה ארגון הידע של האנציקלופדיה הגדולה

אבולוציית הידע והמידע האנושיים

התהליך האבולוציוני האנושי על הפלנטה מוביל ליצירת אחידות גוברת של התרבות האנושית. במקביל יש לשמר את בסיסי וליבות התרבויות הלוקליות במוסדות שימור הידע, המידע ומורשות התרבויות המקומיות. מדובר בארכיונים לאומיים, ספריות לאומיות, מוזיאונים לאומיים ואקדמיות לאומיות לשפות ו/או למדעים, שהם גופים של ידע שנוצר ונצבר

היה לי חבר שנה ללכתו של אריה אבנרי

בעוד ימים ספורים יצוין יום שנה למותו של אריה אבנרי. דברים רבים נאמרו בשבחו של הלוחם המובהק בשחיתות שלטונית ל מיד לאחר שנפטר

ילדה נושאת את אחיה במחנה עולים בבית ליד, 1950

גנזך המדינה וארכיונים אחרים

ארכיון המדינה הוא מאגר הידע והזיכרון ההיסטורי והאירגוני הרשמי של המדינה. יש לשדרגו בממלכתיות ובמקצועיות כדי להנגישו באופן תהליכי לציבור על-ידי דיגיטציה מודרגת של תכניו בסייבר

מיאו, נתניהו, מיאו: מוקדש בהערצה לדמוקריטוס

חוששני, ושוב אני אומר זאת על דעתי ולא על סמך ידיעתי, כי גם אני מאמין באמונה שלמה שיגאל סרנה היטה אוזן למקור שלו בתום-לב מקצועי (ויש דבר כזה!) שכנראה נבחן על-ידו כאמין כבר בעבר.

מנחם בגין (16 באוגוסט 1913, י"ג באב תרע"ג, ברסט ליטובסק – 9 במרץ 1992, ד' באדר ב' תשנ"ב, תל אביב)

בגין – על דרך החיוב ולא השלילה

תגובה של קובי דנה למאמרו של משה פוקסמן-שע"ל בעיתון "ישראל היום" על מנחם בגין

סמל ישראל

תשובה לשלמה אבינרי למאמרו

מאמרו של שלמה אבינרי, מהבולטים של מדעני המדינה בישראל, הינו ביטוי לטיח הקונצנזסואלי המצפה את הלאומיות והדמוקרטיה האנומלית בישראל, הגם היומרה להיותה מדינת לאום והדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

דוכן עיתונים

מועצת העיתונות בישראל

גוף זה, שהוקם ב- 1963 אינו איגוד מקצועי של שכירים ולא התאגדות פרילנסרים ועצמאים. זה גוף שנוסד על ידי מו"לים, עיתונאים ואנשי ציבור כדי להגן על חופש העיתונות במדינת ישראל הדמוקרטית. צריך להדגיש שחופש העיתונות ומעמדה העצמאי כרשות מיידעת אינו מוגן בחוקה

בין אומץ לאומץ

מזה ימים אזרחי ישראל מתמקדים באשר נכתב בדו"ח מבקר המדינה, השופט המחוזי לשעבר מר שפירא בנוגע למבצע "צוק איתן". עוד בטרם הוצג הדו"ח כבר נחפזו אישי ציבור שונים, מחוץ לחוג המבוקרים, להשמיע דעתם על הצפוי להתפרסם.

מילה (או שלוש) על שמחת תורה

לפני מספר שנים הציגה ממשלת אוסטרליה את "יום ההרמוניה". יום זה חל בעשרים ואחד לחודש מרץ מדי שנה, ובו אנו חוגגים את רב-התרבותיות, המתנה המופלאה לה זכינו כאן באוסטרליה, בה חיים בני אנוש מרקעים תרבותיים ודתיים רבים כל כך בהרמוניה יחסית.

כבר לא רק נאמני סדאם, טמבל

למלים יש משמעות. אי אפשר לזרוק אותן לחלל האוויר כשנוח, ולהתעלם ממשמעותן כשלא נוח. קחו למשל את המלה דמוקרטיה. דמוקרטיה הפכה למפלט האחרון של מצדיקי ההרפתקה האומללה הזו בעיראק, לאחר שהתגלה כזבו של טיעון הנשק להשמדה המונית. "באנו להשכין דמוקרטיה בעיראק", אמרו האמריקאים.

התקציב – או - המציאות עולה על כל דמיון

הפרשנים הפוליטיים אומרים שהשופטים בפסק הדין המקורי הושפעו יתר על המידה מן ההד הציבורי שאפף את פאולין (הגזענית, כזכור), וש"אומה אחת", מפלגתה, תקום ותעלה כ"עוף החול מן הרמץ והאפר ".

אסייתים (ואבוריג'ינים) החוצה, ג'ינג'ים לכלא!

טוב, אז בתור התחלה אנחנו יוצאים למסע (קצר) בזמן, משהו כמו חודשיים אל העבר, פשוט כי חבל שלא להזכיר. להלן תקציר הידיעה (וסליחה אם יש אי דיוקים כאלו ואחרים בפרטים, אני לא כתב פוליטי, סתם רשם ספק תייר יורד ספק קנגורו חובב).

נפולת של נמושות

אני כאן כדי לנסות לשכנע אתכם (אבל גם ובעיקר אותי), שמכל מעגל אפשר לצאת, ולהתחיל לצייר חדש, ולתת לכם עפרון ביד ודפים עם המון המון שרטוטים של מעגלים יפים, שכיף לחיות בהם.

להתמודד עם הרוע ולנצח (בא עֹז)

כל תכונה המוטבעת בנו אנחנו יכולים לנתב לכיוון החיובי, כרצון ה' האמור בתורת משה, או חלילה להיפך. והשבוע ראינו את זה, את קשיות העורף לשני הכיוונים, בשידור חי

אנחנו ואתם

הכי אני פוחדת מהאורי אורבכים האלה, בכיפתם הסרוגה ולשונם המשוחררת. כאלה מתוקים. עורם צחור ובריא, בגדיהם פשוטים והעברית שבפיהם לעילא ולעילא. הם שירתו בצבא. אין להם אמ.טי.וי. בבית. הילדים שלהם קוראים ספרים...

לא נפסיק לרוץ

שלום לך פרופ' שמר, אתה, העומד בראש קופת חולים שסיסמתה "מכבי ללא הפסקה", הסכת ושמע את סיפורה של נ' המתגוררת בישוב קטן במרכז הארץ

מלאכים בלבן

בשומעי את תלונות הרופאים החוששים לבשר בשורות לא-משהו למלווים פן יסתיים הריטואל בשיניים שבורות, מתמלא לבי חמלה .

יאסר עראפאת

סליחה, מישהו יודע מה השעה?

הזמן הוא אחד הדברים העקשניים ביותר שקיימים. לא חשוב מה יעשה בעולם, הוא, הזמן, יעבור. יהיה האדם "גדול" (קטן) ככל שיהיה, את הזמן הוא לא יוכל לעצור. אבל כחיה אינטליגנטית, שידע לפחות להסתכל וללמוד את מה שקרה בזמן שעבר ויחשוב מה הוא יכול לעשות בעתיד עם מה שראה ולמד (אם אכן ראה ולמד).

מות מדינת הרווחה?

נאמר לנו ללא הרף שמדינת הרווחה מתה, שהיא שריד מהעבר. איגודי עובדים וסובסידיות אינם מתאימים לכלכלה של המאה ה-21. הנדיבים יותר מוכנים להודות שמדובר ברעיון יפה אולם טענתם היא שרעיון זה הוא אינו מציאותי. לטענתם לרוע מזלנו התברר שיצר האדם אינו טוב כמו שחשבנו ואף הגלובליזציה שינתה את פני המשחק, בכדי להשאר תחרותיים עלינו לוותר על שיטה זו

אל תתנדבו לי. בבקשה.

אל תתנדבו לי חברים, ולו בשל חוסר היכולת לשמוע צל צילה של ביקורת, כאילו העובדה שהתנדבתם (מיזמתכם, כדאי להזכיר, מיזמתכם בלבד) עוטה עליכם שריון חסין אש של אבירים.

ניצחון או תבוסה?

יש וויכוח בתוכנו האם תוכנית ההתנתקות היא תוצאה של תבוסה לפלשתינים בעימות המוגבל שכפו עלינו מכוון שבסוג כזה של עימות לעולם אין הכרעה ברורה. מלחמה היא - 'ניסיון לאכוף מטרה פוליטית בכוח ונוכח התנגדות'. השימוש בטנקים ובמטוסים בקרבות ענק או, לחילופין, שימוש בצלפים במארבי בדד משקפת יחסי כוחות, זירה ומידת הפעלת הכוח אבל לא את המהות של המלחמה.

האושפיזות

מירב מיכאלי ראיינה (29/9/04) בתכניתה "אלוהים שלי", את שהרה בלאו. בלאו סיפרה לה על מצוות הישיבה בסוכה, שהיא מהמצוות שהזמן גרמן ולכן רק גברים חייבים בה. היא, אמה ואחותה, יושבות (על פי תיאורה) ברווחה נהנתנית אל שולחן האוכל בעוד אביה ואחיה מצטופפים במרפסת המטבח הזעירה, סובלים ונדקרים מהסכך.

אחדות למרות המחנאות

הפגנה ענקית נתקיימה במוצ"ש האחרונה. אחת הגדולות בשנים האחרונות, כתבו בעיתון. בכלל, זה למעלה מעשור אנחנו משופעים בהפגנות. הפגנות בעד, הפגנות נגד, בד"כ נגד; הפעם זו היתה הפגנה 'בעד', עכ"פ כך היא הוצגה בתקשורת.

עב"מים בשמי ישראל

ארוע מתועד, מצולם ומוקלט בפרוטרוט בידי נער בן 15 מישראל, שהסריט זאת באישון לילה ממרפסת ביתו במושב בו הוא גר וזה אינו הארוע היחידי שתועד, אלא אחד מבין עשרות שצולמו בעשרים השנים האחרונות. ומה שיותר משנה עבורנו, שכולם אירעו כאן בישראל.

להיות סייף צריך לדעת

חרב פיפיות

החברה הישראלית משתמשת בו-זמנית בשתי חרבות שכאלה. שתי חרבות פיפיות, שכמו שאמרתי מסוכנת למחזיק בה באותה המידה כמו לזה או אלה שבהם היא אמורה לפגוע. כלומר: כיום החברה הישראלית פוגעת בעצמה, בבטחון המדינה, בעצם המשך קיומה של המדינה.

מהלך דמוקרטי לסלק מנהיג מושחת

נתניהו נחשף בימים אלה שוב ושוב כבעל מערכת עצבים שבוגדים בו. מתוך עמדת חולשה זו הוא מתכחש להצהרותיו בעבר כשתקף את העיתונות בהיותו באופוזיציה ודרש אז מהעיתונאים למלא תפקידם החשוב במיגור מנהיגים מושחתים.

ימי תשובה

יש הרבה דברים דומים בין עזה ושדרות ללבנון וקריית שמונה אבל יש גם שוני גדול. אחרי 4 שנות אינתיפדה צה"ל הוא צבא אחר, צבא שמסתגל במהירות למלחמת הטרור נמוכת העוצמה.

צמודי מטרה

אכן התנתקות חד צדדית והתכנסות למדינה יהודית דמוקרטית אינה פתרון לטרור, יתכן אפילו שלזמן מסוים תהיה לטרור רוח גבית, מי בדיוק יודע, מי יכול להתיימר ולדעת. אבל הימנעות מהכרעה אסטרטגית על זהותנו היא כניעה לטרור והיגררות אחרי האסטרטגיה הפלשתינית של הכל או לא כלום

דיבורים בעלמא ושאלת תם

לדבר אפשר בכל מיני צורות. כדי לדבר לא צריך אפילו פרטנר. מי כמונו היהודים, יודע ש "לדבר" זו פעולה חד צדדית. לא צריך שומע. לא צריך מי שיענה לך (דבר אל העצים ואל האבנים). לכן לדבר זה אחד הדברים הקלים ביותר לביצוע.

הנצפים ביותר