אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

כלכלה


סדר כלכלי עולמי חדש לשנות השבעים

מאמר זה מנסה לענות על שתי שאלות מרכזיות: א) מה היו הדרישות של מדינות ה-77 מהמדינות המתועשות כחלק מרצונן של הראשונות לסדר כלכלי עולמי חדש?­ ב) כיצד התפתח הסדר הכלכלי העולמי הנ"ל?

"חוק מור"

גורדון מור, היה מנהל בחברת "מחקר ופיתוח מוליכים למחצה פיירצ'ילד" ומאוחר יותר אחד ממייסדי חברת "אינטל". בשנת 1965 פרסם מור מאמר על עתיד תעשיית המוליכים למחצה. מור ציין במאמר כי מאז שפותח אב הטיפוס של השבב הראשון - שיוצר ב1959- המורכבות של מרכיבי המוליכים למחצה במחיר מינימלי הוכפלה מידי שנה

סוגיית הפנסיה הממלכתית

רובד הבסיס של הפנסיה הוא הרובד הממלכתי. פנסיה ממלכתית היא "קצבת זיקנה משודרגת" לאזרחים ותיקים. זה אמור להיות ענף במוסד לביטוח לאומי, שמבטיח זכות קיום מינימלי בכבוד ומניעת עוני לבני הגיל השלישי, שאין להם מספיק הכנסות ומשאבים מפנסיות תקציביות, צוברות, קרנות גמל או ביטוחי מנהלים וסיעוד. בסיס מקורות הכספים צריך להיות בקרן ממלכתית שמקורותיה הם מתמלוגי הגז הטבעי.

ניו דיל: יחסה של עילית העסקים האמריקנית

הקרטליזציה בתחומי התחבורה, האוצרות הטבעיים ושירותים אחרים פגעה ביעילות השיטה התחרותית, מנעה עידוד הצמיחה ולא עודדה את כוח הקנייה. רק פרוץ מלחה"ע השנייה הביאה ליישום יעיל יותר של התיאורייה הכלכלית של קיינס, ע"י תקציב גרעוני ותוכנית הוצאות בקנה מידה עצום שהביאו לתעסוקה מלאה ולצמיחה כלכלית מזורזת

כלכלה ישראלית, לא רק כלכלת ישראל

כלכלה ישראלית. יש דבר כזה? רגילים לדבר על כלכלת ישראל – הכלכלה של מדינת ישראל. כלכלה ישראלית היא משהו אחר, היא כלכלה שמהותה ישראלית. לכאורה, מוזר בעידן הגלובליזציה לנסות ולהגדיר כלכלה בעלת נופך מקומי. אבל דווקא הפתיחות הבינלאומית מגבירה את הערנות לדברים שלא שמנו לב אליהם קודם. היא מבליטה את ההבדלים בין כלכלות לאומיות שונות, שכולן כאילו מחויבות לאותו מודל. היא מחזירה למרכז הבמה עניינים שנדחקו הצדה בשם היעילות: ערכים לאומיים, מנהגים מקומיים וגאווה מקומית. היא מעלה את החשש בפני משקיעים זרים, שרחוק מביתם מרגישים חופשיים ליישם כלכלה נטולת סנטימנטים. מכאן, הדרך סלולה לחידוד ההבחנה בין מודל היסוד של הכלכלה המודרנית – מודל התחרות המשוכללת ומה שמסביבו - לבין יישומיו.

האם הכלכלה היא מדע?

אני חייב להודות שכותרת המאמר קצת מטעה. בעקבות המשבר הכלכלי הנוכחי, הכלכלה נמצאת כרגע במרכז ההתעניינות, וכן החלק הארי של הדיון יעסוק בכלכלה, אבל נושא המאמר הוא הרבה יותר רחב, ובעיקרו דן בשאלת היכולת לצפות את העתיד או, למען הדיוק, היכולת להעריך נכון את התוצאות הצפויות מנקיטת צעדים כאלה או אחרים. לכלכלה יש מקום מרכזי בדיון מאחר וגם להחלטות ולצעדים הננקטים בתחומים שלכאורה אינם קשורים ישירות לכלכלה יש תוצאות בעלות משמעות כלכלית.

מחיר מחירון

דבר אחד, ואחד בלבד, אין בו בשוק. אין בו מחירים קבועים. הכל ניתן למיקוח. יותר מכך, זה הוא השוק החופשי האולטימטיבי. זה שוק המווסת את עצמו לא רק בין יום ליום, אלא בתוך היום עצמו. המחיר יכול להשתנות מרגע לרגע בתגובות מהירות לחוקי ההיצע והביקוש

כלכלת העתיד, כלכלת הלם?

קשה מאוד להשתחרר מהתחושה שהפתרונות המוצעים להתמודד עם המשבר הנוכחי בשווקי ההון מנסים ליצור מצב של "חצי הריון". לא כאן המקום להיכנס לדיון כלכלי מפורט. באופן פשטני אפשר לאמר שיש כאן ניסיון למצוא פשרה בין שני קצוות.

סמל קרן המטבע הבינלאומית

קרן המטבע הבין לאומית ותפקידה במערך העולמי המודרני

קרן המטבע היא סוכנות מיוחדת של האו"ם שהוקמה ב 1945 על מנת לקדם את כלכלת העולם. מטה הקרן נמצא בעיר וושינגטון די. סי., וחברות בה 183 מדינות. מטרת הקרן היא מניעת משברים במערכת הכספית העולמית ע"י עידוד מדינות לאמץ מדיניות כלכלית יציבה ועקבית. היא אף מתפקדת כקרן המסייעת לחבריה סיוע כספי זמני לצורך איזון בעיות תשלומים.

הסוציאליזם של רוברט אוון

רוברט אוון (1771-1858) נולד בניוטאון שבמזרח ווילס. מילדותו גילה עניין בתעשיית הטכסטיל שהתפתחה באנגליה ובעיקר במנצ'סטר. הוא הפך לאיש עסקים מצליח ובגיל 29 עבר לניו לאנארק –בסקוטלנד והקים שם מפעלי כותנה שהיו הגדולים בכל אנגליה. שלא כרבים מאנשי העסקים בני תקופתו גילה אוון עניין רב ברווחתם של עובדיו ולא רק בתפוקתם. הוא קיצר את שעות העבודה, בנה לפועליו מגורים נאותים וייסד בתי ספר לילדיהם. הוא האמין שעם שיפור בתנאי העבודה והחיים של בני האדם משתפר גם אופיים.

עסקים בערב הסעודית

ה ifc (international finance corporation) הפועל מטעם הבנק העולמי הוציא לאחרונה את הדו"ח השנתי הידוע בשמו "ניהול עסקים ב 2006".

הנצפים ביותר

.