אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מדע בדיוני ופנטזיה


מאמרים בנושא מדע בדיוני ופנטזיה

לוגו הטרילוגיה מלחמת הכוכבים

May the Force be with you

היום חל יום מלחמת הכוכבים הבינלאומי!

ארתור ס. קלארק, 2005

רשימת המועדים לפרס ארתור ס. קלארק 2017

ארתור סי. קלארק היה פיזיקאי, מתמטיקאי ממציא וגם - סופר מדע בדיוני. ספריו זכו בפרסים רבים

Ellison's 1957 novelette "The Savage Swarm"

לראות הארלן אליסון

ספרים ישנים, ניחוחיים ומצהיבים, ניתן למצוא בשני מקומות: האחד – בספרייה הציבורית, שם תוכלו להתוודע להרגלי האכילה של הקוראים האחרים וללכת בעקבות פרורי ופלים עתיקים אל מחוזות הגועל כאשר אתם מדפדפים. מצד שני, תמיד אפשר לדמיין מיני וירוסים שאורבים לכם בעת הקריאה, בגלל אותו מנהג מעצבן (של אלה שקדמו לכם) ללקק את העמוד כאשר הופכים דף.

איור שמדמה חטיפת אדם בידי חללית מכוכב אחר.

המוסריות של ישויות עליונות במסע בין כוכבים

ספרות המדע הבדיוני נוהגת להרבות בתיאורי ישויות העולות בהרבה על בני המין האנושי, עד כדי כך שמבחינתנו אין הבדל ביניהן ובין אלים: למעשה הן אלים.

מדריך הטרמפיסט לגלקסיה / דאגלס אדמס, עטיפת הספר

שלושה חלקים מטרילוגיה בחמישה חלקים

המאמר יחולק לשני חלקים. בראשון אתייחס לדמויות המרכזיות ואציג סקירה ואפיון כל אחת מחמש בדמויות המרכזיות במדריך. בחלק השני אתייחס לכל ספר משלושת הספרים בנפרד תוך השמת דגש על מאפיינים גרוטסקיים בהם. בהמשך אציג התייחסות כללית לרעיונות המופעים במדריך בדגש כמובן על הגרוטסקי.

עטיפת מהדורת הספר משנת 1831

פרנקנשטיין של מארי שלי

הסיפור המוזר והמצמרר על ויקטור פרנקנשטיין, פרומתאוס המודרני, ויצירת בריאתו - המפלצת הנטושה, הגיע לסופרת מארי שלי במין חלום / חזיון שהפך לבסוף לסיוט בלהות לילי. ספר זה שהיום הוא חלק בלתי נפרד מהתרבות הפופולארית והקלאסית יצא בשנת 1818 תחת שם אנונימי ונחשב לצעד הראשון בו ספרות הגותיקה התקדמה לעבר המדע הבדיוני.

Ellison's 1957 novelette "The Savage Swarm"

הארלן אליסון: החייזר הזועם

האנתולוגיה המכובדת ביותר והמפורסמת ביותר, המצליחה ביותר, שזכתה במספר הפרסים הגדול ביותר ומעוררת המחלוקת ביותר שפורסמה אי פעם בתחום ספרות המדע הבדיוני ו-הפנטזיה פורסמה כעת גם בעברית, במסגרת סדרת המדע הבדיוני של הוצאת "אופוס". הספר הוא "חזיונות מסוכנים", בעריכתו של הרלאן אליסון ובהשתתפות שלושים ושניים מסופרי המדע הבדיוני הידועים יותר ופחות נוספים

"הרוחות של גאת'" 1967, הספר הראשון בסדרת "דומארסט של טרה"

נווד בין הכוכבים

תאב היה סופר מדע בידיוני פורה ביותר שחיבר מאות ספרים וסיפורים בשנות החמישים והשישים, אך פרט לכמה יודעי ח"ן בקרב החובבים הבריטיים של המדע הבדיוני שמעו עליו רק מעטים. לפירסום מועט זכתה סידרה שלו משנות השבעים, אודות עלילותיו של סוכן חשאי בעתיד בשם "קפטין קנדי", הנאבק בשירות כדור הארץ בכוחות הרשע בפינות נידחות ומסוכנות שונות של הגלקסיה, אותה פירסם תחת שם העט "גרגורי קרן".

בחזרה לעבר: ז'אנר הסטימפאנק מתרענן

כל סקירה של המדע הבדיוני ב-30 השנים האחרונות תהיה חלקית ללא התייחסות לתת ז'אנר ה"סטימפאנק" ((steampunk. קרוב לוודאי שנתקלתם בהופעות כלשהן של הסטימפאנק גם אם לא הייתם מודעים לכך שכן הן נמצאות בספרות, בקולנוע ,בטלוויזיה, באופנה ולמעשה זה הפך לתת תרבות שלמה שהשפעתה חודרת אפילו למחוזות תרבות הפופ

משחקי הכס: קבלו שמונה עונות וסדרת פריקוול

משחקי הכס: קבלו שמונה עונות וסדרת פריקוול

סדרת הפנטסיה הלוהטת, משחקי הכס, שנדמה שהעונה החמישית שלה רק החלה, מתחדשת כבר באמצעות עונה שביעית על ידי רשת הכבלים HBO. השמועות מספרות כי עונה זו תהיה העונה האחרונה של הסדרה, אך נשיא HBO, מייקל לומברדו, מפיג את החששות.

גנדלף מתוך שר הטבעות

זילות הקסם במשחקי תפקדים

הקסם והשימוש בו הם חלק אינטגרלי ממשחק-תפקידים המבוסס על פנטזיה כמו משחק ה"מבוכים ודרקונים". אין ספק שהוא מקנה למשחק, ולאווירה בו, נופך מיוחד. ללא כישוף פנטזיה היא לא פנטזיה כפי שמכונית ללא גלגלים היא לא יותר מקופסת מתכת חסרת ערך

הענק הקבור / קאזואו אישיגורו

הענק הקבור / קאזואו אישיגורו

קאזואו אישיגורו, יליד 1954, הוא סופר אנגלי ממוצא יפני, ספריו היו מועמדים לפרס מאן בוקר, אחד מהם – שארית היום – אף זכה בו ב-1989 ועובד לסרט. הוא עזב את יפן כשהיה בן שש אך רק שני ספריו הראשונים עוסקים ביפן. הספר הנוכחי הוא ספרו השביעי.

גברים הם ממאדים ,נשים גם כן  - חמישה מליון שנים לכדור הארץ

גברים הם ממאדים ,נשים גם כן - חמישה מליון שנים לכדור הארץ

מהו הסרט הטוב השני של שנות השישים? לדעתי סרט שכמעט ואינו ידוע כלל בשם "חמישה מליון שנים לכדור הארץ", שגם בו מתברר לרשויות לבסוף שהמין האנושי הוא למעשה תוצר של חייזרים מכוכב מאדים, שמהווים בראש ובראשונה סכנה לסביבה ולעצמם.

כוכב היהלום

ידיעה אסטרונומית מרעישה: בימים אלה התגלה בידי טלסקופ החלל כוכב שלם שליבתו עשויה מיהלום אי שם ברחבי הגלקסיה. ומעבר לכך מדברים על כך שגם השמש שלנו תיהפך אי אז בעתיד הרחוק ליהלום. כתוצאה מידיעות אלה נזכר כותב שורות אלה בסיפור שקרא בעבר הרחוק על ...כוכב עשוי מיהלום .

שר הטבעות כמשל למלחמת העולם השניה

שר הטבעות כמשל למלחמת העולם השניה

הטרילוגיה "שר הטבעות" כמשל למלחמת העולם השניה. פרופסור ג'ון טולקין, מחברה של הטרילוגיה "שר הטבעות", הלביש את הדמויות ואת החברות שיצר בלבוש הספרותי של סוגת הפנטזיה. אך למעשה נראה שמסתתר מתחת לדברים מסר עמוק, פסיכולוגי, חברתי, ומדיני. טולקין רואה את בני עמו יוצאים להגן על חרותה של אירופה מידי האורקים, ומנהיגם הנורא סאורון. הדימוי להיטלר זועק. גם סרומן הוא משתף פעולה ואף מסייע בפועל. זה משל לכל הקוויזלינגים למיניהם באירופה, שנכנעו לרשע.

עם שתי הרגלים עמוק בעננים: פנטסיה בספרות העברית

אסופת מאמרים חדשה על הפנטזיה בספרות הישראלית מעלה בצורה מפורטת לכאורה ללא כל תקדים, נושא מרתק . אולם נשאלת השאלה: האם נכונה התזה המרכזית של האסופה, שיש רתיעה מפנטזיה בספרות הישראלית ? או שמה התזה הזאת כולה עומדת על כרעי תרנגולת ? סקירה על "עם שתי הרגלים עמוק בעננים :פנטסיה בספרות העברית: מבחר מאמרים..". הופיע בטיים אאוט גליון מספר 380 בשם "כשבאתי לקחת אותך אל העננים". בימים אלו יצא לאור ספר יוצא דופן קובץ מאמרים על ספרות הפנטזיה העברית בעבר ובהווה. לפני שנכנסים לדיון על טיב הטענות שמוצגות בו כדאי לציין שעצם פרסומו של הספר הוא מבורך והוא יוצא לאור בהוצאה שמתמחה בספרי פנטזיה הוצאת "גרף" שהוציאה לאור בעבר כמה ספרים בולטים בסוגה זאת..הקובץ מראה לכאורה על ההתחזקות במעמדה של ספרות הפנטזיה בעברית שקובץ מאמרים שלם הוקדש לכבודה.חלק מהמאמרים הם מוצלחים בהחלט.במיוחד מצא חן בעיני מאמרו של איתן בר יוסף על המחזאי שמואל הספרי ותרומתו לדרמות הפנטסיה בעברית.

על עולם הנהר ותחלואי המדע הבדיוני והפנטסיה

“לך אל גופותיך הפזורים” מאת פיליפ חוזה פרמר הוא אחד מיצירות המדע הבדיוני המרשימות, הסוחפות ומציתות הדמיון ביותר שאי פעם קמו לז’אנר. בקצרה, פרמר מתאר באופן משכנע ביותר את תחיית המתים

גונתן סטריינג ומר נורל / סוזאן קלארק

מזה שנים אני מוצא שחלק גדול ספרי הפנטזיה שמתגלגלים לידי אינם מדברים אלי כלל. משום-מה ספרי פנטזיה שמתרחשים בעולמות אחרים נוסח אלו של טולקין ורוברט ג'ורדן, מעוררים בי הסתייגות, אולי בגלל היותי נמנה עם אלה שאינם מחבבים עולמות בהם הכישוף עובד, ותרבויותיהן שונות מכל אלה שאנו מכירים בעולם שלנו, גם במקרים בהם נמצא דמיון כלשהו לימי הביניים או תקופה אחרת בתולדות העולם .

מייקל קרייטון (קריצטון): מותו של מחייה הדינוזאורים

ב 4 בנובמבר 2008 נפטר סופר המדע הבדיוני המצליח ביותר בעולם מייקל קרייטון ( או כפי שנקרא בעברית עד לשנים האחרונות קריצ'טון). קרייטון זכה להצלחה כבירה הודות לנוסחת סיפור שהתבססה על הרעיון ש"כל מה שיכול להשתבש בניסוי מדעי יהיה חייב להשתבש, והגולם יקום על יוצרו והאנושות תעמוד כתוצאה לפני הכחדה. הנוסחה הזאת הגיעה לשיאה בספרי "פארק היורה "שבהם מוקמים הדינוזאורים לתחייה בהנדסה גנטית רק על מנת להשתולל ולהשמיד

העתיד של העבר: ההיסטוריה של מגזין המדע הבדיוני העברי

לפני מספר חודשים הופיע גיליון מיוחד מספר 45 לכבוד מגזין המדע הבדיוני הוותיק והזכור "פנטסיה 2000". ולרגל הופעתו להלן סקירה לראשונה סקירה מקיפה של תולדות מגזין המדע הבדיוני בישראל משנות החמישים ועד פריחתו המחודשת ראשית המאה ה-21. המאמר הנ"ל הופיע בעמודים המסיימים של הגיליון האחרון מספר 109 של כתב העת "פירמה" עריכתם של יעל שחם ושל רועי ארד " וחתם עשרת שנות קיומו של המגזין.

גק ואנס / סיפורי ארץ הגוועת

ב-ספרות המדע הבדיוני ובספרי העתידנות שונים מקובל היה לחשוב שבעתיד הקרוב ובעיקר הרחוק יותר יהיה עתיד כולו מורכב מהישגי המדע ומה שנקרא "כישוף" אם יהיה קיים לא יהיה אלא הישגי המדע תחת שם אחר שכן בעתיד הרציונאלי, הסופר טכנולוגי, אנשים כבר לא יאמינו באמונות תפלות מאין אלה. במציאות הטכנולוגית של ראשית המאה העשרים אנחנו רואים שנושא הכישוף ועל טבעי רק הולך וצובר תאוצה עצומה בקרב הציבור הרחב ובעיקר הנוער, ובראש ובראשונה הודות להישגים טכנולוגיים ותקשורתיים כמו האינטרנט.

ניל גיימן, סאנדמן חוברת 11

ניל גיימן בארץ הקודש

לרגל ביקורו של סופר הפנטזיה והקומיקס המפורסם ניל גיימן בישראל, להלן סקירה על יחסו (המורכב מאין כמוהו) לנושא דת ואמונה, אלים ויצורים מיתיים באופן כללי וגם ליצירת הספרות המרכזית של הארץ שבה הוא מבקר, התנ"ך. כולל ראיון מקיף שנתן לי בארץ שבו הוא מנסה להסביר את יחסו זה.

חולית

חולית: עולם הג'יהד האינסופי

לרגל חג הסוכות, שנחגג לזכר הסוכות שהקימו בני ישראל במדבר על מנת להתמודד עם התנאים טוב יותר כבדואים, להלן כתבה על ספר המדע הבדיוני הידוע ביותר שעוסק בהתמודדות עם תנאי מדבר קיצוניים - חולית.

רוברט היינליין / עריצה היא הלבנה

הספר מספר על התמרדותם של תושבי לונה כנגד כדור הארץ המנהל את מושבת העונשין. ניהולה של מושבת העונשין הירחית מתבצע באמצעות "הרשות", וזו מנצלת את הירח ומשאביו לצורך כדור הארץ

אורסולה לה גווין / צד שמאל של החושך

אורסולה לה גווין / צד שמאל של החושך

ספרה של אורסולה לה גווין הוא אחד מאלה. הספר פורסם לראשונה בשנת 1969 והיה מבשר דרך במחשבה חדשה על התפתחויות חברתיות, ובעיקר עולם שבו שאלות המגדר הופכות להיות נזילות ומשתנות. זהו תרגום שני של הספר לעברית. ב1978 הוא פורסם תחת השם "מעבר לעלטה". הספר הוא משל המערב בתוכו מבנים מיתולוגיים ואגדתיים

הקרבן העשירי. הוצאת אודיסיאה

המציאות על פי רוברט שאקלי

לאחרונהנפטר אחד מסופרי המדע הבדיוני המפורסמים ביותר בעולם, רוברט שאקלי, כתוצאה מקריש דם במוחו והוא בן 77 במותו. רוברט שקלי היה אחד מסופרי המדע הבדיוני החשובים ביותר שהחלו את הקריירה שלהם בשנות החמישים ובין השאר היה הראשון שחזה את תופעת תוכניות "הריאליטי" בתקשורת בסיפור שכתב בשנות החמישים.

מלחמת העולמות: הטעות של שפילברג, הגדולה של וולס

העיבוד האחרון ליצירתו של ה. ג'. וולס מזמין עיון מחדש ביצירה הקלסית של הסופר האנגלי. דווקא בהשוואה לעיבוד המודרני ורווי הפעלולים של סטיבן שפילברג, מתגלה הספר בן הלמעלה ממאה כבוגר ומפוכח הרבה יותר מהעיבוד הילדותי, אם כי המרתק חזותית של הבמאי האמריקני.

הפנטזיה של טרי פראצט חלק ג

חלק ג' של המאמר העוסק בפנטזיה של טרי פראצ'ט

הפנטזיה של טרי פראצט חלק א

מאמר זה עוסק ביצירתו של טרי פראצ'ט וביחס בינה ובין שלושה דגמים ספרותיים. לצורך ההמחשה, ניתן לבטא את היחס בין יצירתו של פראצ'ט ובין דגמים אלה כיחס בין ארבע דמויות.

הדאו של בילבו בגינס

מאמר זה מבקש להציג הצעה לקריאה דאואיסטית של ה"הוביט"[1].הספר עוסק בבילבו בגינס, הוביט, הפוגש בוקר אחד בקוסם גנדלף הגורם לו לצאת עם חבורה של גמדים להשיג אוצר של דרקון. בילבו מצטרף לחבורת הגמדים כפורץ. במהלך העלילה עוברת החבורה מגוון הרפתקאות, בסופן הם מגיעים אל הדרקון ומשיגים את האוצר. הספר מסתיים בתיאור קרב בין חמישה צבאות, צבא הגמדים, צבא האלפים (הפיות) וצבא בני האדם כנגד צבא האורקים (סוג של שדים) והזאבים. כוחות הטוב, האלפים והגמדים, מתאחדים כנגד כוחות הרשע, האורקים והזאבים. יחדיו הם מביסים את כוחות הרשע ובילבו חוזר לביתו.

הנצפים ביותר

.